×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
15. novembris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Varbūt Saeimas Ārlietu komisijas vadītājam pievērsties žurnālistikai… (14)

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Latvijā ne reizi vien nācies dzirdēt aizrādījumu, ka mēs nepietiekami ievērojam nerakstītu Rietumu demokrātijas politisko likumu – līdz vēlēšanām par prezidenta kandidātu var teikt, ko vien vēlas, bet, kad vēlēšanas beigušās, jāizrāda cieņa ievēlētajam valsts vadītājam. Kā paraugs šajā ziņā parasti tiek minētas Amerikas Savienotās Valstis. Tas bieži tika norādīts pēc Valda Zatlera ievēlēšanas par Valsts prezidentu, mazāk, bet arī pēc Andra Bērziņa ievēlēšanas. Atceros, viens sašutis politiķis intervijā “LA” pārmeta medijiem, kas kritizē Zatleru: “Pēc ievēlēšanas prezidents kļūst par valsts simbolu, tādu pašu kā karogs, himna. Latvijas valstij lojāliem medijiem būtu pienākums izrādīt elementāru cieņu valsts pirmajai personai.” Te gan prasītos vismaz viena atruna – Latvijā prezidentu neievēl vispārējās vēlēšanās, tāpēc vienmēr ir vieta šaubām, vai deputātu balsojumu tauta akceptē. Un bieži mediju kritika (un arī sašutums) ir vairāk veltīta “shēmošanām”, kas pavada šo procesu, ne tik daudz pašam kandidātam (lai gan, protams, arī viņš netiek taupīts, jo pats jau piekritis iesaistīties “shēmās”). Atšķirībā no ASV kandidāti Latvijā nereti parādās pēdējā brīdī, un sabiedrība tos nav paguvusi apspriest, tāpēc jārēķinās, ka šis process vēl turpinās pēc vēlēšanām. Tomēr var piekrist, ka “izrādīt elementāru cieņu” vajag. Arī vērtējot un kritizējot.

Šobrīd dažādās valstīs ir aktuāls jautājums – kā izturēties pret jaun­ievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu. Pirms vēlēšanām viņš ir apvainojis daudzus un izsaucis apvainojumus arī pret sevi. Zīmīgi, protams, ka arī ASV pašlaik turpinās diezgan nikni ielu protesti pret Trampu, un nekas tāds līdz šim nav pieredzēts. Tomēr tas uz ielas, politiskajā elitē viss ir kā parasti. Vēlēšanu zaudētāja Hilarija Klintone savā uzrunā sacījusi: “… es apsveicu Donaldu Trampu ar uzvaru un piedāvāju viņam kopā strādāt mūsu valsts labā. Es ceru, ka viņš būs veiksmīgs prezidents visiem amerikāņiem. Šis nav tas iznākums, kuru mēs vēlējāmies un kura sasniegšanai mēs tik smagi strādājām, un man ļoti žēl, ka mēs neuzvarējām šajās vēlēšanas ar vērtībām, kuras mēs pārstāvējām, un vīziju, kuru mēs piedāvājām valstij. (..) Mēs redzam, ka mūsu nācija ir sašķelta vairāk, nekā mēs iedomājāmies, bet es joprojām ticu Amerikai un vienmēr ticēšu. Un, ja arī jūs ticat, mums ir jāpieņem šis rezultāts un jāskatās nākotnē. Donalds Tramps ir kļuvis par mūsu prezidentu. (..) Mūsu konstitūcija paredz mierīgu varas nodošanu, un mēs ne tikai respektējam šo tradīciju, mēs to rūpīgi kopjam.” Ko lai saka – arī zaudēt jāmāk, un te ir cienījams paraugs!

Arī līdzšinējais ASV prezidents Baraks Obama, kurš ar Trampu tikās Baltajā namā, neizrādīja ne mazāko nepatiku vai īgnumu. Bet kas varbūt pārsteidzošākais – arī pats Donalds Tramps pašlaik spēlē “pēc noteikumiem”. Vai kāds no viņa pēc vēlēšanām ir dzirdējis rupjības? Šķiet, ne. Tieši pretēji – jaunā prezidenta pēcvēlēšanu runu arī daudzi līdzšinējie Trampa kritiķi atzina par labu. Vērīgākie jau ievērojuši, ka no Trampa interneta lapas tiek dzēsti daži viņa skandalozākie pirmsvēlēšanu apgalvojumi. Bet pēc tikšanās ar iepriekš dažādi zākāto Obamu Tramps interneta soctīklā jautri “čivina”: “Fantastiska diena. Pirmo reizi satiku prezidentu Obamu. Ļoti laba tikšanās. Melānijai ļoti patika Obamas kundze.” Pāragri spriest, bet, ja jau Tramps uzskata, ka nepieciešams ievērot šo ASV politisko tradīciju – pēc vēlēšanām neturpināt “karu” –, iespējams, ka viņš tāpat attieksies arī pret citām tradīcijām un savas valsts starptautiskajām saistībām.

Bet kas Latvijā? Te, protams, ir dažādi vērtējumi, un tā tam arī ir jābūt, bet pārsteidz atsevišķu par ārpolitikas veidošanu atbildīgo personu agresīvā pozīcija. Pirmais jautājums, uz kuru vajadzētu atbildēt Latvijas politiķiem: “Vai ASV joprojām ir mūsu sabiedrotās?” Ja jā, tad Latvijas politiskajai elitei būtu jāņem vērā amerikāņu tradīcija respektēt vēlēšanu iznākumu, lai kādas būtu personīgās emocijas vai šaubas šajā sakarā.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs to ir ielāgojis un jau pirms vēlēšanām uzsvēra, ka Latvija sadarbosies ar to prezidentu, kurš tiks ievēlēts. To pašu viņš atkārtojis arī pēc 8. novembra vēlēšanām, aicinot “atdzist no pirmsvēlēšanu retorikas”. Ar šo aicinājumu Rinkēviča kungam būtu vispirms jāvēršas pie sava partijas biedra, Saeimas Ārlietu komisijas vadītāja Ojāra Kalniņa. Šis politiķis arī pēc vēlēšanām turpina izteikt nicinošas piezīmes par ievēlēto ASV prezidentu, apšaubot arī viņa spējas normāli vadīt valsti. Ar šo retoriku deputāts, protams, labi iederas ekspertu lokā, kas izsaka savus vērtējumus, bet ko viņa atziņas dod Latvijas ārpolitikai un drošībai? Varbūt “atdzišanas” nolūkā O. Kalniņš varētu atteikties no komisijas vadītāja amata. Vai pat no deputāta mandāta un, piemēram, pievērsties žurnālistikai. Šajā jomā droši varēs lamāt Trampu un “nepareizos amerikāņus” ilgi un pēc sirds patikas.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Klintonistu mafija rullē gan medijos, gan parvaldē, gan valdībā.

 2. LR ir pilna ar Sorosa un Klintonu klanu ielikteņiem, izņēmums nav klintonistu ieliktenis, LR saeimas ārlietu komisijas tā saucamais priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš…. Kalniņš kalpo Klintonu- Bušu klaniem, ne LR. Un tamdēļ nav ko brīnīties. Diplomātija? Doplomātija LR? Kopš LR diplomātija ir geju un lezbu pārziņā, LR nav diplomātijas…LR nodokļu maksātāju pienākums ir apmaksāt LR arpolitikas galvenā geja penisa iegribas. Un tā ir visa doplomātija. Pie kam- bez ierunām, kas galvenā geja penisa iegribām iebildīs, tiks pasludināts par personu, kura apdraud valsts drošību, kremļa aģentu un teroristu. Ojārs kalniņš? Kalniņam cita ārpolitika bez klintonu, Bušu, Vulfovica, Bžežisnka, kataras un saudītu klanu vadlīnijām nav zināma. Un ko gribēt no kalpu tautas?

 3. ;)))

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Nevajag “ķert kreņķi” par divām lietām – par to, ko var labot (tāpēc, ka VAR to mainīt), un par to, ko nevar labot (tāpēc, ka nav jēgas “cepties” par to, ko NEVAR ietekmēt).” ?

  =======

  Mediju ziņa (2016. gads): Saskaņā ar jaunākajiem “Amerikas savienoto valstu” (ASV) prezidenta vēlēšanu provizoriskajiem rezultātiem, otrdien 2016. gada 8. novembrī notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās republikāņu kandidāts Donalds Tramps ir izvirzījies vadībā ar 289 elektoru balsīm, viņam seko demokrātu kandidāte Hilarija Klintone ar 218 balsīm. Lai kļūtu par ASV prezidentu un tā dēvētā “Baltā nama” saimnieku uz turpmākajiem 4 gadiem, kandidātam ir nepieciešams vismaz 270 kolēģijas pārstāvju atbalsts. Pasaules mediji, kas iepriekš demonstrēja visnotaļ skeptisku un nereti arī klaji ņirdzīgu attieksmi pret republikāņu partijas izvirzīti ASV prezidenta amata kandidātu Donaldu Trampu, jau steidzas ziņot par Trampu, kā jauno ASV prezidentu. Savā uzvaras runā Tramps solīja būt prezidents visiem amerikāņiem, kā arī informēja, ka saņēmis zvanu no Klintones: viņa savu konkurentu apsveikusi ar uzvaru…
  ——-
  Mediju ziņa (2008. gads): Saskaņā ar jaunākajiem ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem, Demokrātu partijas kandidāts Baraks Obama ir izcīnījis 297 vēlētāju kolēģijas balsis, kas ir pietiekami, lai kļūtu par valsts prezidentu. Savukārt Republikāņu partijas kandidāts Džons Makkeins ir ieguvis vien 145 kolēģijas balsis un pat visu to štatu atbalsts, kuros rezultāti vēl nav zināmi, nedotu viņam nepieciešamo skaitu. Lai kļūtu par ASV prezidentu un Baltā Nama saimnieku uz turpmākajiem 4 gadiem, kandidātam nepieciešams vismaz 270 kolēģijas pārstāvju atbalsts…
  ——-
  .
  “’Šķidra villa’ – tukša brēka!”
  ( iz “Ontūna M.© arChīva” )
  .
  Kaut kur Zemes otrā galā,
  Lielā Dīķa viņā malā,
  SVEŠĀ “valstī” streso ‘jeņķi’?
  Letiņš par to ‘neķer kreņķi’.
  .
  Kaut kur tālu – SVEŠAS spēles:
  Tur, kur “prezi(dentu)” vēlēs,
  SVEŠI pretendenti cīnās?
  Letiņš par to neizbrīnās.

  (2008. gads)
  Kaut kur “štatos”, zemē SVEŠĀ,
  “de(R)mokrātiem” – ’vinne ķešā’,
  “repu(bļin)kāņiem” – ’gar… (nāsi)’?
  Letiņš smīn par tādu ‘špāsi’:
  .
  Kaut kur SVEŠIE priekā bļaustās,
  Citi – ’skrobes’ krampjos raustās:
  “baltā namā”… (‘NEbalts’) sēdēs?
  Letiņš dēļ tam nesadēdēs.
  .
  (2016. gads)
  Kaut kur “štatos”, zemē SVEŠĀ,
  “de(R)mokrātiem” – ‘…(šmuce) vešā’,
  “repu(bļin)kāņiem” – ‘šows rullē’?
  Letiņš smīn – šim stress ‘pa nullēm’.
  .
  Kaut kur SVEŠIE priekā bļaustās,
  Citi – ’skrobes’ krampjos raustās:
  “baltā namā” – ‘TRUMPIS galdā’?
  Letiņš dēļ tam – ‘smieklu valda’:

  “Ja kāds kāro “valstī” ŠAJĀ,
  ‘Līst bez ziepēm’ SVEŠĀ …(‘hajā’) ~
  Lai tak’ ‘izpildās’, cik spēka:
  “’Šķidra villa’ – tukša brēka”!…”

  =====

  ‘ANNO’ ~ 8./9. 11.2008. ~ 8./9. 11.2016.

  SILES “valsts” parodija “eurolatvānija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

  • ek, Ontūn, Ontūn ... Atbildēt

   ;((( Nez kādēļ man tava daiļrade asociējas ar skatu parkā, pavasarī nokūstot sniegam – kur vien pagriezies, tur suņa $ūd$ …

 4. Ko nu zeni “stabulejat”: Kalnins jedz vairak, neka jus te “gudrinieki” kopa! Bet citadi, – nesleptas “trolliskas” ceribas jums var ari iet garam. Turklat tzars, sekojot tradicijai, savejos smerdjachijus (jus pashus!) “noformes” pirmos.

 5. Amerikas vēstniecība ir informēta par mūsu ārlietu komisijas vadītāja mutes brūķēšanu.Muļķis.

 6. Latviju ir apsēdusi sorosa un globalistu politkorupcijas sērga.
  Un te visu mediju saturu diktē sī korupta banda.
  Galvu reivinoši ir tie apmēri līdz kuriem viņi pamazām ir pārņēmuši mediju kontroli. Latvijā it īpaši. Te valda viena slima sorosistu/klintonistu visas tās bandas propaganda.

 7. latvishu analfabeti un plukatas vel kaut ko censhas bilst par Trampu? Tas nav sabiedribas domas,bet padibenju plurksteshana.

 8. Ko var gribēt no veca cilvēka – sirdsklauves, skleroze, nedod Dievs, demence! Būtu nu paklusējis un devis vietu jaunākiem un izglītotākiem. Cik var braukt uz veca čemodāna no kalniņa lejiņā?

 9. tādus ojāriņus kalniņus vienkārši vajag atsaukt no amata, pamatojoties ar nekompetenci! nu, nav tas profesionāli, lamāt ASV prezidentu! lai brauc uz ž…du pārvaldīto ņujorku un dedzina automašīnas, kā to dara visi klintones atbalstītāji, kas, kā izrādas, ir prasti noziedznieki (tāpat kā kalniņš).

 10. tādi krenķi,ka “draudzene” nav kļuvusi par prezidenti,ka aizmirsies,kādu amatu pats ieņem Latvijā.Vairs neapjēdz,ko runā.

 11. jā , tad abi ar streipu varēs pūst vienā stabulē.

 12. Viņš varētu pievienoties Streipam – būs pāris!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+