×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
1. septembris, 2014
Drukāt

Atgādina par insulta pazīmēm un kā tādā situācijā rīkoties

Foto - Stock.XCHINGFoto - Stock.XCHING

Katru nedēļu slimnīcā nonāk vairāki desmiti pacienti ar insultu; aicina atgādināt par pirmajām pazīmēm un nepieciešamību nekavējoties vērsties pēc mediķu palīdzības

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru nedēļu nonāk liels skaits pacientu, kuriem tiek noteikta diagnoze insults.

„Aizvadītajā nedēļā tādi bija 47 pacienti, šis skaitlis no nedēļas uz nedēļu mainās minimāli”, stāsta Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs, „mūsu Insulta vienībā tiek pielietotas visas mūsdienu ārstēšanas iespējas, ir pieejama plaša diagnostika, tomēr viens no izšķirošajiem momentiem ir laiks – savlaicīga insulta simptomu atpazīšana un vēršanās pēc medicīniskās palīdzības tieši nosaka ārstēšanas rezultātu.”

Insulta vienības vadītāja Biruta Tilgale: „Insultam īpaši raksturīgi ir pēkšņi vai strauji attīstījušies smadzeņu bojājuma simptomi, kas var izpausties dažādi, jo ir saistīti ar bojājuma novietojumu un plašumu. Pacientu, kuram sācies insults, ir jāizmeklē un jāsāk ārstēt nekavējoties. Kavējoties ir lielāka varbūtība, ka smadzeņu bojājums būs paliekošs un būs augstāks invaliditātes vai pat nāves risks.”

Pacientam, iespējams, ir insults, ja viņš izjūt vienu vai vairākas sekojošas pazīmes:

  • Pēkšņs nejūtīgums, vājums vai nespēks sejā, rokā vai kājā, jo īpaši vienā ķermeņa pusē.
  • Visbiežāk novēro vienas ķermeņa puses vājumu – rodas nespēks, notirpums un/vai nejūtīgums rokā un kājā. Vienā sejas pusē acs un mutes kaktiņš noslīd uz leju. Retāk izpaužas nespēks tikai vienā loceklī. Var būt nevienmērīgs vienas puses vājums, kas parasti izteiktāks rokā nekā kājā. Iespējams, locekļu vājums arī abās ķermeņa pusēs.
  • Pēkšņs apjukums un grūtības runāt vai saprast teikto.
  • Bieži līdztekus labās rokas un kājas nespēkam rodas arī valodas traucējumi. Tie var izpausties kā nespēja runāt, bet neietekmē spēju saprast citu teikto. Var būt arī citi valodas traucējumi, kas izpaužas, kā nespēja saprast citu teikto un saprotami izteikties.
  • Pēkšņi redzes traucējumi ar vienu vai abām acīm, redzes dubultošanās.
  • Pēkšņas grūtības staigāt, reibonis, līdzsvara un koordinācijas zudums.
  • Pēkšņi rodas kustību koordinācijas traucējumi rokā un kājā, līdzsvara traucējumi, kas var kombinēties ar reiboni un/vai vemšanu. Var attīstīties pēkšņi rīšanas traucējumi.
  • Pēkšņas spēcīgas galvas sāpes bez iepriekšēja iemesla.
  • Retāka izpausme ir pēkšņas stipras galvassāpes, atmiņas un apziņas traucējumi, bezsamaņa, sevišķi, ja ir asins izplūdums smadzenēs vai starp smadzeņu apvalkiem.

Ja pamana jebkuru no šīm pazīmēm, nekavējoties ir jāizsauc neatliekamās palīdzības brigāde.

Kopumā aizvadītajā nedēļā Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā nonāca 1384 pacienti, 66% tika ievesti ar neatliekamās palīdzības brigādēm, 12 smagi politraumu gadījumi, traumpunktā palīdzība sniegta 206 pacientiem. Joprojām daudz resursi tiek tērēti cilvēkiem, kuri ir pārmērīgi lietojuši apreibinošās vielas – 88 pacienti ar alkohola intoksikāciju, 12 pēc narkotisko vielu lietošanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+