Mobilā versija
+0.9°C
Ziedonis
Pirmdiena, 1. maijs, 2017
21. aprīlis, 2017
Drukāt

Bioloģiskie lauksaimnieki: Vai kaunu maizē apēduši? (6)

Foto Dabas fondsFoto Dabas fonds

Pretrunīgi vērtējamu reakciju izraisījusi Latvijas lielākā bioloģiski saimniekojošā uzņēmēja Māra Bebra viedoklis par notiekošo nozarē un atbalsta kritērijiem “Latvijas Avīzē” 10. aprīlī – “Pretēji solītajam atbalsts bioloģiskai lauksaimniecībai samazinās”. M. Bebra vadītie uzņēmumi, tostarp SIA “Latgales Nekustamie īpašumi”, Rēzeknes un Ludzas pusē ar bioloģiskām metodēm apsaimnieko 5000 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Uzņēmējs uzsver, ka šobrīd bioloģiskās lauksaimniecības atbalsta kritēji mainās ar apskaužamu regularitāti, un prasa valstij definēt spēles noteikumus, kurus nemainīs līdz 2020. gadam.

Savu viedokli pauž bioloģisko zemnieku līderis Gustavs Norkārklis un pazīstams lauksaimnieks Jūlijs Beļavnieks. Aktīvi savus “jā” vai “nē” par bioloģiskā lielzemnieka pausto izsaka arī portāla “la.lv” lasītāji.

Kāds lasītājs, kurš sevi dēvē par zaļo, raksta: “Varbūt beigsim ražot un ES maksājumus izdalīsim pabalstos tikai par to, ka pieder zeme? Tad jau tādi nekustamo īpašumu tirgotāji ātri vien pārņems Latvijas zemnieku īpašumus. Lielajiem jau klāt netiks, bet cietīs mazie ražotāji un mazās saimniecības, jo visu iedalīto ES atbalstu būs savācis nekustamo īpašumu kantorelis.”

Arī Vilis ir dusmīgs: “Biolauksaimnieki ir ES naudas konkurenti lielsaimniekiem, bet pēdējiem ir savi čomi ZM, ministru ieskaitot. Un ZSA ar Lagzdiņu priekšgalā visu laiku velk to naudas deķi uz savu pusi, apdalot mazos ražotājus. Tāpēc, kā jauni MK noteikumi, tā jaunas prasības pret mazajiem un bioražotājiem! Nav tā kā dzirdēts, ka graudaudzētājiem būtu no viena ha jāiegūst 500 eiro lieli ienākumi! Cenšas iestāstīt, ka bioloģiskajiem no viena ha jābūt gandrīz tādiem pašiem ieņēmumiem (170) kā konvencionālajiem graudaudzētājiem (200)!”

Kāds cits lasītājs pauž: “Nepatīk tev Eiropas kārtība, lielais ražotāj! Gribi joprojām grābt un grābt uz mazo rēķina, lai varētu vizināties džipos vai džondīros un dižoties uz saviem 1000 ha! Iepaticies tev šis naudas rausēja statuss un barona domāšana! Bet vai tad pārējiem 20 ha īpašniekiem kā lauku pamatmasai nav nekādu tiesību? Bet nē, vajag arī viņus dabūt no zemes nost! Subsīdijas ES ir domātas godīga dzīves standarta nodrošināšanai visiem fermeriem, liels vai mazs!”

Vēl kāds – “Ir jāizbeidz valsts slaukšana un bioloģiskās saimniekošanas imitēšana, sen visiem ir skaidrs, ka visi, kas 2015., 2016. gadā pieteica lielas platības bioloģiskai saimniekošanai, ir bijušie dīvānzemnieki, kam aizliedza platības smalcināt.”

VIEDOKĻI:

Jūlijs Beļavnieks: Kaunu maizē apēduši… Kas interesē: raža vai maksājumi?

Gustavs Norkārklis: Neviens ar varu saimniekot bioloģiski nespiež

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Visi zemnieki,visi!izmanto ķimiju,kādi vēl zaļie???

    nosaukums vien

    • Nu neizmanto bioloģiskie zemnieki ķīmiju..lol…Uz biloģiskajiem produktiem ir zaļā lapiņa, ko nevar vienkārši nopirkt…ir jāiztur 2 gadi pārbaudes utt…lai tādu dabūtu…pārējais viss, kas nav bio – satur ķīmiju, un vēl kādu…Tās pašas auzu pārslas..pamēģini no parastajām izcept cepumus…grauzīsi zobus lausdams..kurpretim no bio pārslām – milzu atšķirība!

  2. atļausiet pasmieties? Atbildēt

    ar bioloģiskām metodēm viens pats uzņemejs un 5000 ha apsaimnieko? tādiem meliem var noticet tikai tie kas laukus nav redzejuši. protams var papirus noformet un pārbauditājus piekukuļot lai skatās uz citu pusi un saņemt max atbalstu kā bioloģiskais, bet tādi apjomi vienam uzņemejam bioloģiskā saimniekošanā nav reāli

  3. Tik labi ,ka dzivojam patreiz ,neesam dzivojusi pedejos 1000 gadus ,nerazojam ,sanemam naudu par smalcinasanu !

  4. ja imitējam normālu valsti – kāpēc neimitēt lauksaimniecību ??

Raidījums: "Nord Stream 2" ieinteresētie Ventspils uzņēmēji projektam ar roku vēl neatmet (1)Gāzesvada projektā “Nord Stream 2” ieinteresētie Ventspils uzņēmēji projektam ar roku vēl neatmet, šovakar ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+