×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
9. septembris, 2015
Drukāt

Atgūta unikāla mākslinieciska vērtība: Jaunpils baznīcā iesvētīts atjaunotais altāris

Foto: Baiba RasaFoto: Baiba Rasa

Jaunpils evaņģēliski luteriskajā baznīcā iesvētīts atjaunotais altāris – izcils ziemeļu renesanses jeb manierisma meistardarbs, LA.lv uzzināja jaunpils novada domē.

Jaunpils baznīcas altāris un kancele bija ļoti sliktā stāvoklī, trupes skarti, daļēji izdemolēti padomju laikā un pārkrāsoti pelēkā, manierisma laikam neatbilstošā tonī, stāsta novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Rasa.

“Tika nolemts restaurācijas procesā atjaunot agrāko zeltījumu un daudzkrāsainību, altāra restaurācija norisa no 2009. līdz 2015. gadam Ilgas Galviņas – polihromijas un zeltījuma meistares – restauratores darbnīcā. Restaurācijā piedalījās kokgriezējs – vecmeistars restaurators Vilnis Līdaka, gleznotāja Laura Matilde Ikerte, resatauratora mācekļi Edvīns un Jānis Baloži. Altārgleznu kopijas gleznoja gleznotāji Anita Markeviča un Andris Začests, altārgaldu veidoja mākslinieks Kaspars Brikulis,” stāsta Rasa.

Iesvētīšanas dievkalpojumā kalpoja Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers un draudzes mācītājs Jānis Saulīte, dziedāja Jaunpils vokālais ansamblis “Vocalica”, bet pēc dievkalpojuma draudze pateicās restauratoriem, dāvinot piemiņas dāvanas un ziedus.

Tika pieminēti un sveikti arī ziedotāji un finansiālā atbalsta sniedzēji – Valsts kultūrkapitāla fonds, kādreizējo Jaunpils baronu pēcteču Reku ģimenes biedrība, ko pārstāvēja Tomass fon der Reke, Jaunpils novada Dome, vietējie uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri ar savu ziedojumu vai darbu piedalījušies altāra atjaunošanā. Sveicienus un ziedojumu ērģeļu atjaunošanai no māsu draudzes Zviedrijā, Vibi bija atvedis mācītājs Benjamins Lundkvists, kurš Jaunpilī ciemojās jau otro reizi.

Rasa gan norāda, ka restaurācija vēl nav beigusies: “Liels darbs un finansiāli līdzekļi jāiegulda, lai tiktu atjaunota otra šī interjera ansambļa detaļa – kancele, kura padomju laikā zaudējusi divpadsmit apustuļu figūras, kas rotāja kanceles jumtiņu, uzejas kāpnes un pašu kanceli. Trīs no tām ir atradušās, iespējams, ka vēl kāda tiks atdota atpakaļ, līdz ar to samazinot ieguldāmā atjaunošanas darba apjomu.”

Pašlaik ar Rietumu bankas atbalstu tiek restaurēts baznīcas draudzes telpas lielais kroņlukturis un ziedotāju un Jaunpils novada Domes atbalstīta ir arī ērģeļu atjaunošana, kura drīz tiks uzsākta.

Jaunpils baznīcas altāris un kancele ir viens no greznākajiem baznīcu iekārtojuma ansambļiem Kurzemes luterāņu baznīcās. Unikāls ir arī 1760. gadā lietais Jaunpils baznīcas zvans, uz kura izveidots neparasts rotājums – kailas sievietes figūra, kas atspiedusies pret miroņgalvu. Baznīcā apskatāma arī Kārļa Ieviņa altārglezna.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+