×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. augusts, 2012
Drukāt

Atjaunos starptautisko komisiju nacistu un padomju režīmu noziegumu vērtēšanai

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite parakstījusi dekrētu, kas paredz atjaunot starptautisko komisiju, kam jāizvērtē nacistu un padomju okupācijas režīmu noziegumi Lietuvā.

Pirmo reizi šāda komisija tika izveidota jau 1998. gadā un pulcējās uz sēdēm ik gadus līdz pat 2007. gadam, kad Lietuvas Ģenerālprokuratūra izvirzīja vienam no tās locekļiem, pazīstamajam Izraēlas holokausta vēsturniekam Ichākam Aradam apsūdzības līdzdalībā Lietuvas civiliedzīvotāju nogalināšanā Otrā pasaules kara laikā. Arads šīs apsūdzības noraidīja un pameta komisiju. Kopš tā laika komisija vairs nav tikusies. Gadu vēlāk lieta pret Aradu tika izbeigta, jo prokurori atzina, ka pirmstiesas izmeklēšanā nav izdevies savākt tik daudz datu, lai tā tiktu nodota tiesai.

Jaunajā komisijā, ko vadīs Lietuvas Seima Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Emanuels Ziņģeris, būs divas apakškomisijas – viena izvērtēs nacistu noziegumus un holokaustu, otra – padomju režīma noziegumus un to sekas. Komisijā darbosies divdesmit Lietuvas un ārvalstu vēsturnieki, tajā skaitā ASV Ebreju komitejas Starptautiskā ebreju lietu departamenta vadītājs Endrū Beikers, Viļņas universitātes pasniedzējs Ķēstutis Girņus un Millersvilas universitātes pasniedzējs Sauļus Sužiedelis, Krievijas biedrības “Memoriāls” loceklis, disidents un vēsturnieks Aleksandrs Daniels, Izraēlas holokausta upuru memoriālā muzeja “Yad Vashem” pārstāvji Dina Porata un Arkādijs Zelcers, Jeila universitātes vēsturnieks Timotijs Snaiders un citi. Kā ziņu aģentūrai AFP sacījis Ziņģeris, komisija varētu sanākt uz pirmo sēdi jau tuvāko triju mēnešu laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+