Kultūra
Māksla

Atjaunos zīmējumus uz vēsturiskajiem barikāžu blokiem 16

Foto: Juris Vīgulis, Saeimas Administrācija

“Brīvību Baltijai” un “Tev mūžam dzīvot Latvija” bija vieni no uzrakstiem uz betona blokiem, kuri 1991.gada janvāra barikādēs sargāja Latvijas parlamentu, un tie atjaunoti barikāžu atceres 25. gadadienas priekšvakarā, pavēstīja Saeimas preses dienests.

Betona bloki pie Jēkaba katedrāles sienas iepretim parlamentam saglabājušies kopš 1991.gada barikādēm. Vēsturisko zīmējumu atjaunošanas iniciators bija Saeima, tas paveikts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Vēsturiskos zīmējumus un uzrakstus šodien atjaunoja Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs un Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš, kurš arī tolaik apgleznoja barikādes, ko tauta Rīgā cēla stratēģiski svarīgu objektu aizsardzībai.

“Tajā laikā es un mani vienaudži staigājām pa barikāžu punktiem – zīmējām gan pie televīzijas, gan Dzirnavu ielā, gan pie Saeimas nama. Tad, kad Rīgā parādījās betona sienas, mums tās asociējās ar Berlīnes mūri. Tajā laikā Vācijā to jauca nost, bet Rīgā sāka veidoties jauns mūris. Tas ļoti kontrastēja uz šīs vēsturiskās Vecrīgas arhitektūras, kas mūsos piešķīla ideju, ka jāiet gleznot uz šīm sienām,” tā laika notikums atceras mākslinieks Andris Vītoliņš, kuram barikāžu laikā bija 15 gadi.

Tā laika zīmējumi uz betona blokiem bija attēloti kā simboli valsts brīvības un neatkarības atgūšanai, stāsta A.Vītoliņš. “Pie Saeimas nama vēl tapa dūšīgs vīrs ar atslēgām, kas tika zīmēts kā Rīgas sargs, kā lielais Kristaps, kurš no sienas skatās visiem pretim. Savukārt pa labi malā bija putniņš būrītī kā brīvības simbols. Pie televīzijas uzzīmējām asaku ar vistas kājiņām, pie radio mājas mēs uztaisījām vali, kas peldas padomju Latvijas karogā, kā arī mežu.”

Šodien apgleznotā barikāžu laika betona bloku siena tiks atklāta 20. janvārī barikāžu aizstāvju atceres dienas pasākumu laikā pie Saeimas nama. Šī būs barikāžu atceres 25.gadadiena.

LA.lv