Rīgas Centrālās bibliotēkas jaunās telpas.
Rīgas Centrālās bibliotēkas jaunās telpas.
Foto – Leta

Atjaunota 10% likme publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanai 0

Šodien Ministru kabineta sēdē atbalstīta 10% likmes atjaunošana publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanā, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas juriskonsults autortiesību un blakustiesību jomā Rihards Gulbis.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Rīdzinieks nepatīkami pārsteigts, kā izskatās vietā, kur noslīka Roberts: “Tur viss ir sabrucis… Šādas vietas nedrīkst būt publiski pieejamas!” 62
Lasīt citas ziņas

10% likmes atjaunošanu noteica Kultūras ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanas kārtību. Izmaiņas nodrošināšot, ka vairāk nekā 1000 autoriem, kā arī citiem radošā darba veicējiem par viņu darbu izmantošanu bibliotēkās jau no nākamā gada tiks sadalīta atlīdzība vismaz 214 000 latu apmērā.

Gulbis norādīja, ka publiskā patapinājuma atlīdzības aprēķināšanā izmantojamās likmes atjaunošanai ir būtiska nozīme, jo publiskā patapinājuma sistēma nodrošina grāmatu un citu autordarbu pieejamību bibliotēkās ievērojamai sabiedrības daļai un spēlē nozīmīgu lomu Latvijas radošā darba novērtēšanā un veicināšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš publiskā patapinājuma sistēmas ieviešanas Latvijā attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos bija paredzēta 10% likme, taču 2009.gadā, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī, to samazināja uz 5%.

Saskaņā ar Autortiesību likumu valsts, pašvaldības un privātās bibliotēkas var izmantot autordarbus bez autoru piekrišanas, samaksājot viņiem atlīdzību. To aprēķina no summas, kas iepriekšējā gadā piešķirta valsts, pašvaldību vai atvasinātu publisku personu bibliotēkām krājumu papildināšanai, un no obligāto eksemplāru vērtības. Privātās bibliotēkas to aprēķina no summas, ko tās iepriekšējā gadā izmantojušas krājumu papildināšanai.