Kultūra
Kultūrpolitika

Atjaunota Klaušinieku māja Turaidas muzejrezervātā3

Foto: Turaidas muzejrezervāts.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valsts simtgades priekšvakarā ir pabeigusi īpašā kultūras pieminekļa, Turaidas muzejrezervāta Klaušinieku mājas restaurāciju, un iecerēts, ka apmeklētājiem tā vērs durvis 19. maijā, Muzeju naktī, kuras laikā apmeklētāji varēs iepazīt pašu restaurēto ēku un restaurācijas gaitu, kas tiks atspoguļota izstādē, LA.lv uzzināja VNĪ.

“Klaušinieku māja ir viens no VNĪ uzsāktās programmas “100 adreses Latvijas simtgadei” nozīmīgākajiem projektiem. Esam patiesi gandarīti, ka varam nodot šo vēsturiski svarīgo, vizuāli un estētiski skaisto latvisko ēku muzejam un visiem Latvijas cilvēkiem valsts simtajā dzimšanas dienā. Tā būs kā neaizstājama vēstures liecība par muižas sadzīvi un klaušu laikiem, nozīmīgs pieturas un izziņas punkts ikvienam Latvijas garajā ceļā uz savu valsti,” pauž VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Pateicoties veiksmīgai sadarbībai starp pasūtītāju, būvnieku “RERE Meistari” un citām iesaistītajām pusēm, VNĪ projektu īstenojis ātrāk, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to vēsturiskais mantojums tiek nodots ekspluatācijā jau martā.

“Klaušinieku ēkai ir vairākus gadsimtus sena vēsture, kuru būvniecības laikā mēs varējām piedzīvot no jauna. Mūsu meistari ēkas atdzimšanā iedzīvināja ne tikai šo ēku, bet arī daudzviet jau izzudušas amata prasmes. Šis muzejs mums ir īpašs – no sirds veidots roku darbs, radīts apvienojot gadsimtiem vecas tradīcijas un labākās mūsdienu tehnoloģijas,” norāda A/S “RERE Grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa, Turaidas muižas kompleksā ietilpstošās, 18. gadsimtā celtās Klaušinieku mājas atjaunošana aizsākās 2015. gadā, 2016. gada rudenī tika sākti būvdarbi, bet 2017. gada maijā jau svinēti spāru svētki. Objekta celtniecība kopumā izmaksājusi 622 000 eiro, kas pilnībā ir valsts finansējums.

Līdz mūsdienām daļēji bija saglabājušies ēkas pamati un neliela daļa ēkas, kas bija sliktā tehniskajā stāvoklī. Lai saglabātu ēkas autentisko izskatu, veicot restaurācijas darbus, izmantoti veco pamatu laukakmeņi, veidotas māla kleķa sienas un niedru jumts. Vēsturiskā ēka un tajā izvietotās ekspozīcijas kalpos par simbolu klaušu laikam un latviešu zemnieka ceļam līdz Latvijas valsts dibināšanai. Jaunā ekspozīcija “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas nomainīs topošo pagaidu izstādi, tiks atvērta 2019. gada 4. maijā.

LA.lv