Kultūra
Kultūrpolitika

Atjaunota nozīmīga vēstures liecība par Līgatni 19. gadsimtā0

Madaras Židauas foto, Collage made with FotoJet

Šonedēļ svinīgi atklātas Ķempju evaņģēliski luteriskās baznīcas pirms 135 gadiem iebūvētās vitrāžas, kuru restaurācija ilga 12 gadus, informē projekta īstenotāji.

“2006.gadā, pabeidzot Ķempju baznīcas ērģeļu restaurāciju, uzdrīkstējos izsapņot ideju par vēl vienu sarežģītu restaurācijas projektu – Ķempju baznīcas vitrāžām. Sāku meklēt senās fotogrāfijas, taču vietējā avīzē neviens neatsaucās. Šķirstot sava vectētiņa albumu, atradu fotogrāfiju, kur viņš savā iesvētību dienā fotografējies pie Ķempju baznīcas altārdaļas loga, un fonā labi saskatāms arī vitrāžu zīmējums. Šī fotogrāfija bija kā Dieva dāvana – tā kalpoja par galveno pavedienu restaurācijas darbu procesā,” stāsta restaurācijas projekta vadītāja Ilze Kūle.

Krāšņās vitrāžas ar Jaunķempju muižas īpašnieka Zigismunda Gotlība fon Volfa un viņa sievas grāfienes Annas Karolīnes Mellinas dzimtas ģerboņiem baznīcas altārdaļas logos tika iebūvētas pirms 135 gadiem. Pēc Otrā pasaules kara vitrāžas bija stipri bojātas – logos bija izsisti vairāki caurumi, savukārt apakšējā daļa līdz mūsdienām vispār nebija saglabājusies, tās vietā bija balts stikls.

“Priecājos un lepojos, ka varu šo darbu uzdāvināt manai Latvijai un manai dzimtajai vietai mūsu valsts simtgades gadā! Liels paldies restauratoram Aigaram Roziņam, kurš visus šos gadus uzcītīgi restaurēja katru mazo fragmentu, lai, kopā saliekot vitrāžu krāšņums, spētu apburt ikvienu,” par paveikto priecājas Ilze, norādot, ka pēc ievērojamās restaurācijas vitrāžas izceļas ar īpaši smalko gleznojumu, kas uz stikla klāts trīs kārtās, iegūstot izsmalcinātu baroka laika stilizāciju un ornamentus – vijīgu akantu lapu rindas.

Finansējums restaurācijas pēdējā posma pabeigšanai tika iegūts, pateicoties uzvarai iedzīvotāju balsojumā “Latvijas Mobilā Telefona” (LMT) projektu konkursā “LMT Latvijai” Līgatnes novadā. “12 gadus ilgušais restaurācijas darbs ir pierādījums tam, ka Līgatnes novadā ir uzņēmīgi un aizrautīgi cilvēki, kuri domā un dara ne tikai sava novada, bet arī valsts attīstībai,” uzsver LMT Biznesa klientu centra “Ropaži” vadītāja Elita Jasenoviča.

“Skaistās un izsmalcinātās Ķempju baznīcas vitrāžas ir nozīmīga liecība par vēstures notikumiem un vērtībām Līgatnes novadā 19. gadsimta otrajā pusē. To restaurācija ļaus saglabāt novada vēsturisko atmiņu, stiprināt sevī apziņu par mūsu saknēm un veidot novadu skaistāku arī nākotnē,” norāda projekta vadītāja Ilze Kūle.

LA.lv