Foto: AFP/Scanpix/LETA

Atjaunots centrālais tēls unikālā 15. gadsimta altārgleznā 1

Otrdien, 19. jūnijā, pēc restaurācijas atklāts 15. gadsimtā tapušais flāmu mākslinieku brāļu van Eiku meistardarbs “Noslēpumainā Jēra pielūgšana” Sv. Bravo katedrālē Ģentē, ziņo pasaules prese.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Beļģijas karaliskā Kultūras mantojuma institūta restauratori sākuši darbus jau 2012. gadā, bet tieši pēdējos pāris mēnešos koncentrējušies uz altārgleznas centrālo tēlu – jēru, atbrīvojot to no gadsimtus seniem uzslāņojumiem

Restaurētājiem 4,4×3,4 metrus lielajā mākslas darbā bijuši vairāki pārsteidzoši atklājumi. Piemēram, Jēra tēls izrādījies daudz izteiksmīgāks nekā vienmēr bijis redzams 16. gadsimtā veiktajā pārgleznojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Glezna “Noslēpumainā Jēra pielūgšana” pabeigta 1432. gadā, tās autori ir Jans van Eiks un viņa brālis Huberts. To veido 12 ar eņģēm sastiprināti paneļi, kurus var atvērt un aizvērt. Tiesa, līdz mūsdienām saglabājusies tikai daļa paneļu, – vispirms altārgleznu sadalīja Napoleons sava karagājiena laikā, pēc tam – nacisti, bet savu roku pielikuši arī parasti zagļi. 1934. gadā tika nolaupīti divi paneļi, un zagļi pieprasīja miljonu beļģu franku lielu izpirkuma naudu. To nesamaksāja, un gleznas daļas palika neatrasts. Patlaban Ģentes pilsētas dome cenšas atturēt pilsētniekus no laukuma seguma uzlaušanas, jo kāds inženieris vārdā Džino Māršals, pētot gleznas vēsturi, secinājis, ka zudusī daļa varētu būt ierakta zemē zem laukuma pilsētas Kalandebergas rajonā.

Pilnībā restaurēt altārgleznu plānots līdz 2019. gadam, kas būs arī Jāna van Eika – viņš tiek uzskatīts par izcilāko Ziemeļu renesanses pārstāvi – mākslas godināšanas gads.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.