Ekonomika
Bizness

Bohēma Iekšlietu ministrijā: Rīgā pērn augstākās kategorijas viesnīcu bums2


Viesnīcas “Pullman” restorāns.
Viesnīcas “Pullman” restorāns.
Foto – Andris Ozoliņš

Februārī norisinās 17 Latvijas vadošo būvniecības sabiedrisko organizāciju organizētās skates “Gada labākā būve Latvijā 2017” otrā kārta, kurā žūrija būves novērtē klātienē. Apskati pagājušajā nedēļā sāka ar Rīgu un Pierīgu.

 

“Pēc skatei pieteikto būvju apskates pirmajām trim dienām esmu patīkami gandarīts, cik daudz labu būvju ir uzbūvēts! Tostarp esam redzējuši arī būves, kurām nav žēlotas nedz finanses, nedz kvalitatīvi izejmateriāli, lai panāktu lielisku iecerēto galarezultātu,” ar redzēto apmierināts ir žūrijas komisijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs, Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents.

“Esmu patiesi pārsteigts”, spriež žūrijas komisijas loceklis, arhitekts Uģis Bratuškins, Rīgas Tehniskās universitātes profesors, “pagājušā gadā Rīgā nodots ekspluatācijā tik daudz augstākās kategorijas viesnīcu, – “Pullman Riga Old Town”, “Radisson PARK INN”, “Grand Hotel Kempinski RIGA” un citas… Tas ir vērā ņemams pienesums. Katrai no viesnīcām ir sava darbības koncepcija, un no tās izriet atšķirības telpiskās vides akcentējumā – viesu numuru lielumā, piedāvāto servisa funkciju, kā arī koplietošanas telpu izmantošanas daudzveidībā”. Tā kā viesnīcu raža bijusi īpaši kupla, šajā reizē par tām.

 

Minhauzena zirgi

Viesnīcu tīkla “Accor Hotels” viesnīca “Pullman Riga Old Town” izvietota Rīgas vēsturiskajā centrā Jēkaba ielā 20 un ir saglabājusi savu 1789. gadā celtās ēkas fasādi. Uzskata, ka tā toreiz bijusi pirmā ķieģeļu celtne ārpus pilsētas nocietinājuma mūra. Ēkas iekšpusē saglabāta un veiksmīgi iekļauta interjerā daļa no Rīgas 17. gadsimts nocietinājuma vaļņa.

Leģenda vēsta, ka ēkas pagrabos 18. gs. atradušies leģendārā barona Minhauzena zirgu staļļi, tāpēc viesnīcas interjerā pārstāvēta ar zirgiem saistīta tematika. Robustais vaļņu mūrējums iekštelpās kontrastē ar dzīvo augu sienām un brutālajām metāla – betona konstrukcijām. Stikloti iekšpagalmi savieno vēsturisko ēku ar divām mūsdienīgām ēkas daļām. Celtnes vēsturiskums ļoti veiksmīgi apvienots ar moderno arhitektūru un inovatīviem interjera risinājumiem. Numuriņos nav paklāju, bet ir eļļots vietējā ozola parkets, tā kā ir bauda pa to staigāt basām kājām.

SPA centra 20 metrus garais peldbaseins atrodas septītajā stāvā un tā stiklotā siena paver efektīgu skatu uz Bastejkalnu. Katrā objektā projektētāji cenšas radīt savas “rozīnītes”. Šajā viesnīcā tā ir stiklota dušas telpa Prezidenta numurā, kuras vienā pusē ir liels apaļš logs ar skatu uz Vecrīgu. Dažiem no viesnīcas iemītniekiem liksies nozīmīgi, ka blakus mājā dzīvo leģendārais Raimonds Pauls.

“Projektējot viesnīcu arhitektiem bija ļoti sarežģīts darbs, iesēdināt tik milzīgu apjomu (ap 9000m2) Vecrīgā tā, lai no ārpuses tas nebūtu vizuāli agresīvs un neizjauktu vecpilsētas apbūves tradicionālo mērogu un raksturu. Šāda saudzīga pieeja ir ļoti atbalstāma. Arī interjerā prasmīgi savietots modernais ar vēsturisko, radot mūsdienīgi daudzveidīgu vidi,” spriež U. Bratuškins.

 

Pētera I pakavs

Vecrīgā, Kaļķu ielā 20, atvērta jauna viesnīca “Relais le Chevalier” (bruņinieku iebraucamā vieta – franciski), kuras dizains veidots franču stilā. Īpašo atmosfēru paspilgtina foajē ar spoguļu iekšpagalmu, augstas vītņu kāpnes un bārs, kas izbūvēts brokastu telpā zem paša jumta. Šajā ēkā 17. gadsimta vidū vācu ārsts Bendžamins Fišers izveidoja aptieku, kas ieguva Karalisko statusu un izpelnījusies Zviedrijas karaļa Kārļa XII labvēlību. Ēkas fasādi rotā pakavs, kura izcelsmi saista ar Pētera Pirmā vizīti Rīgā. Braucot pa Kaļķu ielu, ķeizara zirgs pazaudējis pakavu. Kalējs, apkaldams zirgu, veco pakavu pārmetis pār kreiso plecu un tā pakavs paaudžu paaudzēs nonācis pie pašreizējiem īpašniekiem.

Viesnīca atrodas pašā Vecrīgas sirdī un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija rūpīgi sekoja visam notiekošajam. Pēc īpašnieku pārstāvja stāstītā, inspekcija tik ļoti interesējusies par pakava likteni, ka to kādu laiku pat nācies glabāt bankas seifā. Telpas centrs ir ātrijs, kura augšpusē atrodas balkons ar 81 mm biezu stikla grīdu. Tas īpašniekiem izmaksāja 300 000 eiro.

Katrs grīdas detaļas modelis tika veidots no finiera un tad vests uz SantGobēna ražotni Vācijā. Balkona stikla grīda iztur 60 minūtes atklātu liesmu iedarbību. Stiklus pēc 3D modeļa locīja Spānijā, bet spoguļus izgatavoja tepat Latvijā. Ēkā izmantoto ugunsdrošo logu un durvju prototipus paši celtnieki testēja – dedzināja un pārbaudīja, vai prasītā ugunsdrošība ir sasniegta. Lai atbrīvotu telpas, visas inženiertehniskās iekārtas novietoja uz jumta. Tas bija liels profesionalitātes pārbaudījums, jo bija jāmaina visi pieslēgumi un jāpiemēro tie agresīvai āra videi.

“Atjaunot mazu ēku tik šaurā vietā bija diezgan komplicēti. Ātrijā pa vidu atradās lielas stalažas un reizēm līdz pat 70 būvniecībā nodarbinātu cilvēku mēģina gar tām samainīties un izpildīt sarežģītus darba uzdevumus. Piemēram, pirmās stāva vannas telpā caur durvju aili bija jāieliek 2,6×2,8 m liels spogulis,” smaida SIA “Merks” būvdarbu vadītājs Helmuts Ritums.

“Ēka ir izmēros neliela, zemesgabalu no trim pusēm ieskauj apkārtējā apbūve, tādējādi dabīgo izgaismojumu telpās iespējams nodrošināt tikai no ielas puses vai šaura iekšējā pagalma. Stāvus saista viena vienīga kāpņu telpa. Minēto iemeslu dēļ īpaši sarežģīti arhitektiem bija izveidot ēkas attīstības modeli tā, lai tiktu salāgotas mūsdienu publiskai ēkai izvirzītās tehniskās un drošas ekspluatācijas prasības ar vēsturisko vidi un substanci respektējošu “boutique” viesnīcas koncepciju. Ar stiklojumu pārsegtais iekšējais pagalms pārveidots par ēkas telpisko dominanti – 18,5 m augstu atriju, kura vienu sienu klāj spoguļi, radot grandiozas un bagātīgas divtik plašas telpas iespaidu. Atveidņojot ēkas lokveida koka kāpņu konstrukciju, būvniekam ir izdevies radīt precīzu vēsturisko kāpņu atveidojumu betonā, kas atbilst mūsdienu ugunsdrošības prasībām,” atzīmē U.Bratuškins.

 

Ardievu, “Skapi”!

Daudzi atceras leģendāri bohēmisko bāru “Skapi” un garšīgās maltītes viesnīcas “Rīga” restorānos. Šobrīd Vecrīgā, Aspazijas bulvārī 22, vēsturiskajās telpās ir atvērta pieczvaigžņu viesnīca “Grand Hotel Kempinski RIGA”. Viesnīcā ir 140 numuri un deviņi ekskluzīvi apartamenti, SPA centrs, konferenču zāles, restorāni un bāri, jumta terase ar skatu uz Latvijas Nacionālo operu. Kā stāsta viesnīcas pārstāvji, prezidenta numurs esot pats drošākais un labāk aprīkotais Baltijā. Viesi ir ieradināti, jo kopš 19.gadsimta otrās puses šajā kvartālā atradās slavenā “Romas” viesnīca, kas tika sagrauta Otrā pasaules kara laikā. Pati ēka ir būvēta pagājušā gadsimta 50.gados.

“Viesnīcai Rīga pēdējos gados bijis skarbs liktenis un tā ilgi stāvēja nepienācīgi apsaimniekota un izmantota. Sākot viesnīcas pārbūvi atklājās, cik bēdīgs vietām ir tās tehniskais stāvoklis. Ēka pēc kara tika veidota trīs sagrautu ēku vietā, un daļa jaunbūves sienu bija uzbūvētas uz agrāko ēku pamatiem, tos īpaši nepastiprinot. Šobrīd ēkā ir paveiktas nozīmīgas izmaiņas. Pagrabstāvā veikta pamatu pastiprināšana. Pirmā stāva ieejas halle ir telpiski savienota ar restorānu (bijusī “Mazā zāle”) Vaļņu ielas pusē, kas veiksmīgi paver viesnīcas telpas arī pret Vaļņu ielas publisko ārtelpu. Bijušā restorāna “Rīga” Lielās zāles vietā pret Aspazijas bulvāri ir izveidotas trīs savstarpēji savienojamas konferenču telpas ar skatu uz Kanālmalas apstādījumiem un Operu. Veiksmīgs klātpienesums ir jumta līmenī izbūvētais bārs, no kura paveras jauks skats uz Operu un kanālmalu. Kopumā sabiedrība ir ieguvusi sakārtotu Vecrīgas kvartālu” apmierināts U. Bratuškins.

 

Bohēma Iekšlietu ministrijā

Iekšlietu ministrijas bijušajā ēkā Raiņa bulvārī tapusi pieczvaigžņu dizaina viesnīca “Grand Poet Hotel”, kas ir iecerēta kā dizaina viesnīca, kur valda modernās mākslas un bohēmiskā dzīvesveida sintēze. Viesnīcas ēkai ir sena vēsture, tajā ir saglabātas daudzas autentiskas lietas, piemēram, koka kāpnes piecu stāvu garumā un vēsturiskās podiņu krāsnis. Jaunajā viesnīcā ir 168 numuri, restorāns, pasākumu un konferenču telpas, Wellness centrs, kā arī trīs SPA procedūru telpas. Pavisam cits stāsts ir Pārdaugavā.

Kad Pārdaugavā sāka celt viesnīcu, arheologu izpētes laikā būvlaukuma teritorijā atraka nocietinājumus un sarkanu ķieģeļu būvi, ko nodēvēja par “Sarkano torni”. Tornim ir interesanta vēsture. Jau Livonijas laikā 1248. gadā tika minēts krustnešu mūra nams pie pārceltuves Daugavas otrā krastā. 1483. gadā minēts, “tornis, kas viņpus Daugavai, tieši pretim pilsētai”. 17. gs. Jau runāja par “seno torni”. 1612. gadā N. Molīna tipogrāfijā iespiestā Rīgas skatā atainots vairākstāvu gotisks tornis. K. Broce 18. gadsimta beigās torni nodēvēja par “Sarkano torni”. Iespējams, torņi bijuši vairāki. Tagad šajā vēsturiskajā vietā, Kroga ielā 1, durvis vērusi viesnīca “Park Inn by Radisson” Rīga. Tā atrodas pašā notikumu epicentrā, blakus NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centram, iepretī Latvijas Bankas naudas glabātuvei un “Z Towers” dvīņiem. Viesnīcā izveidoti 178 numuri, trenažieru zāle, restorāns, daudzfunkcionāls konferenču centrs. Tiesa, jaunajā tornī vairs nekaro, bet bauda dzīvi.

 

 

Galerijas nosaukums

 

Konkursā “Gada būve” apmeklētie objekti Rīgā un Pierīgā 

Nominācijā “AINAVA”

* Daugavas labā krasta labiekārtošana. Pasūtītājs: Salaspils novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Kvinta BCL”.

* Salaspils 1. vidusskolas teritorijas labiekārtojums. Pasūtītājs: Salaspils novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “BUILDIMPEKS”.

* Vides objekts / bērnu laukums “Labirints” pie Rīgas Doma. Pasūtītājs: nodibinājums “Sineccura”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Glass & Wood”.

 

Nominācijā “ATJAUNOŠANA”

* Rīga, Stigu iela 14. Darbnīcas fasāde un jumta seguma maiņa. Pasūtītājs: AS “Conexus Baltic Grid”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “AG Consult”.

* Ēkas fasāde Rīgā, Šķūņu ielā 19. Pasūtītājs: SIA “Skunu 19”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “RMC Architectural Management”.

* Latvijas Bankas ēkas daļa Rīgā, K. Valdemāra ielā 2a. Pasūtītājs: Latvijas Banka. Galvenais būvuzņēmējs: AS “Būvuzņēmums Restaurators”.

* Ēkas fasāde Rīgā, Brīvības bulvārī 21. Pasūtītājs: SIA “BB 21”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “BB 21”.

 

Nominācijā “DZĪVOJAMĀ JAUNBŪVE”

* Kvartāla apbūve Rīgā starp Jāņa Daliņa ielu, Vesetas ielu, Jāņa Dikmaņa ielu un Grostonas ielu. Daudzstāvu dzīvojamās mājas Jāņa Dikmaņa ielā 4. Pasūtītājs: SIA “Merks”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Merks”.

* Kvartāla apbūve Rīgā starp Jāņa Daliņa ielu, Vesetas ielu, Jāņa Dikmaņa ielu un Grostonas ielu. Daudzstāvu dzīvojamās mājas Vesetas ielā 15. Pasūtītājs: SIA “Merks”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Merks”.

* Daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Ūnijas ielā 67, Rīgā. Pasūtītājs: SIA “AFC”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Betlex”.

 

Nominācijā “INŽENIERBŪVE”

* Rīgas ielas pārbūve Salaspilī no “Silavas” līdz dzelzceļa pārbrauktuvei. Autoceļa V33 “Saurieši–Salaspils” pārbūve posmā no km 5,163 līdz 6,613. Pasūtītājs: Salaspils novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “RERE VIDE”.

 

Nominācijā “PĀRBŪVE”

* Salaspils 1. vidusskolas 4. korpuss ar peldbaseinu. Pasūtītājs: Salaspils novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: PS “Modus un Partneri”.

* VEF ražošanas korpusa rekonstrukcija, Brīvības ielā 214i, Rīgā, 1. kārta. Pasūtītājs: SIA “STARJT”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Arčers”.

* Viesnīca “Pullman” Jēkaba ielā 24, Rīgā, Pasūtītājs: SIA “Wisher Enterprise LV”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “FFB”.

* Ražošanas ēkas rekonstrukcija Rīgā (bijusī Rīgas Tabakas fabrika) Miera ielā 58a. Pasūtītājs: VAS “Valsts nekustamie īpašumi”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “ABORA”.

* Ēkas rekonstrukcija viesnīcas izbūvei Kaļķu ielā 20, Rīgā. Pasūtītājs: SIA “Kalku 20”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Merks”.

* Viesnīcas “Grand Hotel Kempinski Riga” rekonstrukcija, Aspazijas bulvārī 22, Rīgā. Pasūtītājs: SIA “Mira–G”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Abora”.

* Viesnīca “Grand Poet Hotel by Semarah” Raiņa bulvārī 5 un 6, Rīgā. Pasūtītājs: SIA “6.dimensija”. Galvenais būvuzņēmējs: projekta vadība AS “Integral Management Group”, ģenerāluzņēmējs SIA “IMG Constructor”.

 

Nominācijā “PUBLISKĀ JAUNBŪVE”

* Baltijas Industriālais parks Piedrujas ielaā 7A, Rīgā, III kārta. Pasūtītājs: SIA “BALTIJAS INDUSTRIĀLAIS PARKS (BIP)”. Galvenais būvuzņēmējs: AS “LNK Industries”.

* Biznesa centrs “KATRĪNAS OSTA” Katrīnas dambī 20, Rīgā. Pasūtītājs: SIA “CATRI”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “WML”; SIA “WP CONSTRUCTION”.

* Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas Dārza ielā 5, Rīgā, jaunbūve. Pasūtītājs: Rīgas Stradiņa universitāte. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “VELVE”.

* Viesnīcas “Park Inn by Radisson Riga Valdemara” ēkas 2. kārtas būvniecība Krogus iela 1, Rīgā. Galvenais būv­uzņēmējs: AS “LNK Industries”.

* Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa jaunbūve Pilsoņu iela 13, 1. kārta. Pasūtītājs: VSIA Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca. Galvenais būvuzņēmējs: PS “SBRE” – SIA “Skonto Būve” un SIA “RE&RE”.

 

Nominācijā “RESTAURĀCIJA”

* VEF ražošanas korpusu Brīvības iela 214i, fasādes. Pasūtītājs: SIA “STARJT”. Galvenais būvuzņēmējs: a/s “Būv­uzņēmums “Restaurators”.

* Dzīvojamā ēka Alberta ielā 5, Rīgā. Pasūtītājs: Krievijas vēstniecība Latvijā. Galvenais būvuzņēmējs: AS “LNK Industries”.

* Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles altārdaļas fasādes un vitrāžas. Pasūtītājs: Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Aqua Latvia”.

LA.lv