Publicitātes foto

Atjaunots un apskatāms nozīmīgs kultūrvēstures objekts 0

Sākot no ceturtdienas, 20. marta, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā varēs apskatīt nesen atjaunotu nozīmīgu kultūrvēsturisku objektu – pēc lietišķās mākslas meistara Anša Cīruļa metiem 1920. gadu beigās veidoto viesistabas iekārtu, portālam LA.lv paziņoja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Nataļja Sujunšalijeva.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

2012. gadā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumam iegādājās unikālu latviešu vecmeistara Anša Cīruļa (1883–1942) projektēto viesistabas iekārtu, kas bija radīta 20. gadsimta 20. gadu beigās un savulaik piederēja Emīlijai un Luīzei Veinbergām. Komplektā, kuram Ansis Cīrulis bija autors gan priekšmetu formām, gan auduma dizainam, ietilpst divpadsmit vienības: skapis, sofa, galdiņš, puķu podests, divi krēsli ar roku balstiem, pieci krēsli bez roku balstiem un spogulis. Laika gaitā mēbeles atradās divu saimnieku īpašumā, daļa no tām tika glabāta īpaši nelabvēlīgos apstākļos.

Muzejā mēbeļu komplekts nonāca ļoti sliktā saglabātības pakāpē, tam bija nepieciešama komplicēta un pamatīga restaurācija. Puse priekšmetu bija labāk saglabājusies, bet pārējiem saglabātības stāvoklis bija kritisks. Trūka daudz detaļu un krēslu sēdes, kuras bija jāizgatavo no jauna. Esošās savukārt bija jāsastiprina. Virsmā visiem priekšmetiem tika konstatētas plaisas, finierējuma pacēlumi un zudumi. Sofas un krēslu audumi bija tik izbalojuši, bojāti un kožu saēsti, ka tos vajadzēja pāraust.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Anša Cīruļa metiem darinātās viesistabas mēbeļu iekārtas restaurācija bija iespējama, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālajam atbalstam un veiksmīgai sadarbībai ar Rīgas Amatniecības vidusskolu (RAV). Laikā no 2013. gada oktobra līdz šā gada marta vidum noritēja intensīvs darbs, lai priekšmeti atgūtu savu vēsturisko izskatu. Liela pateicība paveiktajā pienākas RAV Koka un metālmākslas nodaļai (vadītājs Arvīds Verza), īpaši pasniedzējiem Mārim Liepam un Kristapam Strazdam, kā arī Tekstila un ādas mākslas nodaļai, kas pasniedzējas Daces Martinsones vadībā noauda krēslu audumu. Restaurācijas gaitu uzraudzīja restaurators-vecmeistars Vilnis Līdaka.

Tāpat muzejs ceturtdien pulksten piecos vakarā aicina uz tikšanos ar RAV pasniedzējiem un audzēkņiem, kuri veica sarežģītu un atbildīgu restaurācijas darbu – direktori Maiju Vanagu, Koka un metālmākslas nodaļas vadītāju Arvīdu Verzu, pasniedzējiem-restauratoriem Māri Liepu un Kristapu Strazdu, Tekstila un ādas mākslas nodaļas pasniedzēju Daci Martinsoni un viņas audzēknēm, kuras uzauda mēbeļaudumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.