×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. janvāris, 2016
Drukāt

Atkal beigušās gripas vakcīnas (2)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

“Atļaušos bilst pāris vārdu par jocīgu un kādam pat traģisku situāciju Latgalē, proti, gripas profilaksi. Nav vakcīnu! Sākot ar Līvāniem, Rēzekni, Jēkabpili. Esmu 75 gadus veca, daudzus gadus vakcinējos, ar gripu neslimoju. Pēdējos gados tā kļuvusi par bīstamu slimību, bet vakcīnas vairs pietiekami neiepērk. Nav runa par bezmaksas mantu – gadā 9 eiro var atlicināt arī pensionārs,” tā vēstulē “Latvijas Avīzei” raksta lasītāja Renāta no Līvāniem. Kaut veselības ministrs Guntis Belēvičs žurnālistiem teicis, lai netaisot ažiotāžu (svētdien intervijā LTV izskanēja ministra teiktais, ka vakcīnas esot sagādātas, varbūt tikai dažas dienas jāpagaida, lai tās nonāktu pie ģimenes ārstiem), tomēr situācija neizskatās tik rožaina.

Infektologi gripas uzliesmojumu prognozē janvāra beigās, tāpēc pienācis pēdējais laiks vakcinēties – imunitātes izstrādei nepieciešamas vidēji 10–14 dienas. Diemžēl, vakar zvanot pa tālruni, neizdevās atrast nevienu aptieku visā Latvijā, kur varētu iegādāties gripas vakcīnu, ne arī vakcinācijas centru vai ģimenes ārsta praksi, kurā būtu iespējams potēties pret šo infekcijas slimību. Piemēram, “Skrīveru vecaptiekas” vadītāja Rudīte Urbanoviča atzina, ka lieltirgotavu noliktavās pēdējā laikā gripas vakcīnu nav un nav arī zināms, vai iedzīvotāji, kas vēlas, paspēs vakcinēties līdz gripas epidēmijas sākumam. Arī “Līvānu centra aptiekas” vadītāja Velta Vēvere un vairāku citu aptieku farmaceites apliecināja, ka pēdējā laikā pasūtīt gripas vakcīnas nav iespējams.

Aptieku un ārstniecības iestāžu informācijas birojā apstiprināja, ka tās nav nopērkamas nevienā Rīgas aptiekā. Vakcinēties nebija iespējams arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centrā, kur vēl pagājušonedēļ prognozēja, ka vakcīnu krājumi tuvākajā laikā neizsīkšot. “Vakcinācijas centrā” minēja, ka vakcīnu piegāde solīta šīs nedēļas beigās. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā mazuli gripas vakcīnai vakar bija iespējams pierakstīt uz 20. janvāri.

Kā sacīja Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Egita Diure, pēc aģentūrai sniegtās informācijas, vēlākais šodien Latvijā papildus ievedīs gripas vakcīnas, kas potēties gribētājiem varētu būt pieejamas pāris dienu laikā. Viņa pastāstīja, ka šosezon jau decembrī Latvijā vairs nebija pieejamas valstī reģistrētās vakcīnas, tāpēc Zāļu valsts aģentūra atļāva lieltirgotājiem izplatīt Latvijā nereģistrētu vakcīnu “Vaxigrip”. Tās ir tādas pašas vakcīnas kā reģistrā, tikai ražotas citas valsts tirgum ar aprakstu un lietošanas instrukciju svešvalodā. Šā gada 7. janvārī šī vakcīna tika iekļauta arī kompensējamo zāļu sarakstā un kādu laiku bija pieejama vakcinācijas kabinetos un aptiekās.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas, gripas vakcīnas šajā sezonā strauji beigušās visā Eiropā, kas varētu būt saistīts ar lielāku pieprasījumu. Tā kā tās ražo noteiktai sezonai, ņemot vērā prognozēto gripas tipu izplatību, tām ir samērā īss derīguma termiņš, tādēļ nav izdevīgi veidot krājumus.

Veselības ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Oskars Šneiders uzskata, ka satraukums par vakcīnu trūkumu tiek radīts mākslīgi. Pret gripu katru gadu varot sākt vakcinēties jau septembrī, kad par to intereses neesot. Latvijā ik gadu vakcinējas apmēram 20 tūkstoši iedzīvotāju, tādēļ tirgotāji piegādā aptuveni šādu vakcīnu daudzumu. Acīmredzot šogad interese par gripas profilaksi esot lielāka.

Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Koz­lovska uzskata, ka šāda situācija, kas patlaban valda visā Latvijā, nav pieņemama. Dakteres praksē Balvos daudzi vakcinējušies jau oktobrī un novembrī, pēc tam potes vēl bijušas pieejamas kādu īsu brīdi un – vairāk nav. Vienlaikus ārste atzīst, ka pacientus uz potēšanos vienmēr nācies pierunāt un citus gadus vakcīnas viņas praksē palikušas pāri, radot zaudējumus. Tagad interese par potēšanos gan esot, bet diemžēl to nākoties atteikt. Iespējams, ka šogad pret gripu nāksies sargāties, pievēršoties veselīgam dzīvesveidam un bagātīgi uzņemot C vitamīnu – dzērvenes un skābus kāpostus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tā TIRGUS ekonomika-ka-ka…

  2. es daudzus gadus nevakcinējos un ar gripām neslimoju.

Draugiem Facebook Twitter Google+