Laukos
Tehnika

Atkal divi traktori nozūd Lietuvā0

Foto-Artis Drēziņš

Jūnija otrā puse diviem zemniekiem, kas saimnieko pierobežā Saldus novadā, bijusi pagalam neveiksmīga: garnadži nozaga traktorus.

Pazuda miglā

“16. jūnijā astoņos no rīta man zvanīja strādnieks un prasīja, vai neesmu ņēmis traktoru. Pēc dažām minūtēm jau biju darbnīcās, kas atrodas nepilna kilometra attālumā pāri laukam. Traktors “Case MX 135″ ar frontālu iekrāvēju (2001. gada ražojums, tirgus cena ap 25 000 eiro) no aizslēgta šķūnīša bija pazudis. Pēdas veda uz krūmājiem sētas pusē, kur kādreiz bija ceļš. Traktors bija taranējis drāšu žogu,” stāsta Saldus novada Jaun­auces pagasta zemnieku saimniecības “Līči” saimnieks Gints Šimkus.

Gints braucis pa pēdām, kas vedušas uz septiņus kilometrus attālo Rubi, kas atrodas uz robežas ar Lietuvu. Pa ceļam traktors bija piebremzējis – iespējams, lai uzpildītu degvielu, lēš saimnieks, jo tvertnē degvielas nebijis daudz. Lietuvā braucamais pagriezies Laižuves virzienā un pēdas vairs nebija sazīmējamas, jo sācies asfalts. Vēl izbraukāta tuvākā apkārtne, domājot, ka traktors kaut kur noslēpts, bet veltīgi…

“Cerēju, ka varbūt riepa pārdurta, taranējot žogu, bet laikam izturējušas. Laiks jau arī bija pagājis: kaimiņš, kas dzīvo netālu aiz žoga, bija dzirdējis, ka ap pusnakti rej suns. Domājis, ka atkal mežacūkas rok kartupeļus un gājis skatīties: diemžēl lauks viņam ir otrpus mājas. Arī bieza migla tai naktī bija,” atceras saimnieks.

Traktors nebija apdrošināts un bijis bez jebkādām pretaizdzīšanas ietaisēm. Atslēgas paslēptas traktorā, bet tam neesot bijis lielas nozīmes, jo aizdedze bijusi izļurkāta, zaglis mierīgi varējis iztikt ar dažu vadiņu savienošanu.

“Kopš 2005. gada, kad sāku saimniekot, pat neviens lūznis nav pazudis. Tagad ir mācība uz mūžu. Skaidrs, ka katru dzelzi neapdrošināsi un neapliksi ar signalizāciju, taču mērus jau esmu pieņēmis un par drošību domāšu arī turpmāk. Viss tiks uzmanīts, bet visam ir savas robežas, piemēram, nevar jau piefiksēt visas mašīnas, kas brauc garām pa Auces–Ezeres lielceļu, bet visādiem lietuviešiem, kas braukā pa sētām, prasot ceļu, uzpērkot dzelžus un akumulatorus vai tēlojot makšķerniekus, bet noteikti daudzos gadījumos vienkārši izlūko, gan pievērsīsim uzmanību,” cieši nolēmis G. Šimkus.

Saimnieks ir apmierināts ar policijas darbu, taču traktoru necer atdabūt, ja reiz uz karstām pēdām tas nav noticis. Toties G. Šimkus ir neapmierināts ar valsts politiku Latvijas–Lietuvas robežas sardzē.

“Visi nozagtie traktori un cits zemniekiem nozagtais jau gadiem iet uz Lietuvu, bet valsts tikai noskatās. Daudzi miljoni eiro aiziet Krievijas un Baltkrievijas robežas izbūvē, bet šeit robežas faktiski nav. Vai tad grūti vismaz videokameras salikt uz ceļiem? Faktiski tie visi ir tilti, kas ved uz Lietuvu, un to nav daudz, jo mūsu pusē robeža iet pa upēm un es nezinu tādu vietu tuvumā, kur var pa ūdeni ar traktoru tikt pāri?” jautā G. Šimkus. Patiesi, ja paskatās kartē, tad no Auces līdz Baltijas jūrai pie Nidas, kas ir aptuveni 100 km, robeža ved gandrīz tikai pa upēm.

Zagļi par divām dienām apsteidza

Pēc desmit dienām – 26. jūnijā – traktoru nozaga tikai 13 km attālumā zemniekam Egilam Dakterim Saldus novada Ezeres pagastā. Šoreiz zagļiem laupījums bija vēl brangāks: 2011. gada ražojuma “John Deere 6930” aptuveni 60 000 eiro vērtībā.

“Mēs zinājām par zādzību kaimiņu pagastā, tāpēc bija sarunājuši, ka trešdien traktoru aprīko ar GPS, diemžēl zagļi par divām dienām mūs apsteidza. Traktors atradās angārā, kas ir 100 metrus no mājas, bet aizdedzes atslēgas – 20 metru attālā šķūnī,” stāsta zemnieku saimniecības “Rasiņas” īpašnieks. Viņš nedomā, ka pie vainas varētu būt strādnieks, kas pie viņa jau ir 17 gadus. Bet kas varēja zināt par atslēgām? Pāri laukam kādu nepilnu kilometru uz robežas ir upe – tur mēdzot makšķerēt lietuvieši, tāpēc, iespējams, zemnieku saimniecība novērota. Pirms divām nedēļām tieši tur nūjojot kundze Rasa Daktere redzējusi tumšu folksvāgenu ar Lietuvas numuriem. Egils gan bijis pie zīlnieces, kura sakot, ka bez vietējā cilvēka gluži iztikts neesot.

Zemnieks saimnieko jau gandrīz 18 gadus un līdz šim apzagts tikai vienreiz: pirms gadiem septiņiem ar kannām vesela tonna dīzeļdegvielas aiznesta pāri laukam uz Lietuvu. Tagad šis pats lauks, kas ir otrpus angāra, ir apsēts ar kviešiem un saimnieks man rāda traktora pēdas. Zagļi kādus divus kilometrus braukuši pa lauku apkārt mājai, tad nokļuvuši uz ceļa, kas ved uz Auci. Nav zināms, kurā vietā precīzi šķērsota robeža, bet traktora pēdas atrastas un pazaudētas tajā pašā Laižuvē.

“Lija lietus. Mājai bleķa jumts, un tas skan. Pa nakti gan biju pamodusies, bet neko nedzirdēju. Logs ir uz sētu, bet angāram priekšā ir šķūnis. Dēls dzirdēja, ka ap trijiem naktī kvankšķēja mūsu trīs mēnešus vecā Rietumsibīrijas laika, kas atradās iežogojumā, bet tas jau nav nekas neparasts,” saka Rasa Daktere.

Diemžēl “John Deere” bija bankai izmaksāts un tāpēc taupības nolūkos nebija apdrošināts. Tagad atlikušos traktorus drošinās un aprīkos ar pretaizdzīšanas sistēmām, liks videokameras un domās par žogu.

“Kad traktora meklējumos braukājam pa Lietuvu, viņu zemnieki arī sūdzējās par saviem zagļiem, kuri čiepjot uz nebēdu,” piebilst saimniece.

LA.lv