×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
20. maijs, 2018
Drukāt

Uldis Šmits: Likteni parasti nosaka politiskie lēmumi (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Angela Merkele

Pagājušajā nedēļā kanclere Angela Merkele izteicās, ka jāpalielina Vācijas militārais budžets, un kārtējo reizi apšaubīja, vai ASV “mūs aizsargās”, tāpēc eiropiešiem “jāņem liktenis savās rokās”. Tāds esot nākotnes uzdevums. Acīmredzot sacītā iemesls šoreiz bija Baltā nama lēmums par Vašingtonas izstāšanos no 2015. gadā slēgtās daudzpusējās kodolvienošanās ar Irānu. Kopsakarība starp vienu un otru gan palika neizskaidrota.

Katrā ziņā jūtamāks eiropiešu ieguldījums Eiropas aizsardzības stiprināšanā būtu visnotaļ noderīgs. Galvenais pienesums tiek gaidīts tieši no Vācijas, bet problēma tā, ka pastāv šaubas arī par valdošās t. s. lielās koalīcijas politisko gribu īstenot koalīcijas līgumā paredzēto pakāpeniski sasniedzamo mērķi. Tas, ņemot vērā Berlīnes ekonomiskās iespējas, ir salīdzinoši pieticīgs – 2021. gadā atvēlēt aizsardzībai 1,5% no Iekšzemes kopprodukta jeb aptuveni četrdesmit trīs miljardus eiro. (Šogad atvēlēti 1,2%.) Tātad patālu no NATO Velsas samitā noteiktajām vadlīnijām.

Vācijas valdībā saduras divas pieejas gan attiecībā uz Ziemeļatlantijas alianses saistību izpildi, gan aizsardzības un drošības politiku kopumā. Kristīgo partiju bloku pārstāvošā aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena cenšas izplēst bruņoto spēku vajadzībām kaut drusku vairāk naudas, savukārt finanšu ministrs sociāldemokrāts Olafs Šolcs apgalvo, ka pēc nākamā gada piešķīrumi jākoriģē samazināšanas virzienā, jo prognozētie valsts ieņēmumi nebūs pietiekami, lai Bundesvērs saņemtu visu plānoto finansējumu…

Pirms dažiem mēnešiem tika publiskots parlamenta ziņojums, kas atklāja Vācijas bruņoto spēku bēdīgo stāvokli. Piemēram, nebija izmantojama neviena no sešām zemūdenēm un lielākā daļa tanku. Lai gan militārā rūpniecība strādā ar pilnu jaudu un Vācija nu kļuvusi par piekto lielāko ieroču eksportētāju – pēdējos pāris gados ieņēmumi no bruņojuma eksporta pārsniedz sešus miljardus eiro. Tikmēr Bundesvēra tehnika ir turpinājusi rūsēt un iziet no ierindas, jo valdība pārāk nepār-slogo savus ražotājus ar pasūtījumiem, un šis iesīkstējušais paradums nav tik vienkārši pārvarams.

Pēc Berlīnes mūra krišanas radās jautājums, vai armija vispār būs nepieciešama. Toreizējo noskaņojumu varēja saprast. Taču politiskajās aprindās un īpaši sociāldemokrātu (SPD) diezgan šrēderizētajā vidē ilūzijas – sauksim to tā – pastāv joprojām. Agrākais ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēls pērn Bundestāga vēlēšanu kampaņas laikā klāstīja, ka kristīgie (CDU – CSU) grasās uz sociālās jomas rēķina izgāzt milzu summas armijai, jo padodas Baltā nama spiedienam, tāpēc vēlēšanas būšot kā referendums par to, vai Vācija arī turpmāk paliks “miermīlīga” vai pakļausies Trampa militāristiskajam “trakumam”. Tiesa, tobrīd viņš un pārējā SPD vadība solīja, ka sociāldemokrāti nekādā ziņā vairs neielaidīsies lielajā koalīcijā, drīzāk ieņems vietas opozīcijas solos. Galu galā notika gluži pretēji, līdz ar to retorika mainījās, bet “miermīlības” gars droši vien saglabājies atsevišķu ministru kabineta locekļu prātos un sirdīs.

Tomēr nauda nav galvenais. Bundesvērs pat ar sagrabējušiem tankiem var būt ietekmīgs faktors. Ja vien ir skaidra izpratne par bruņoto spēku lomu mūsdienu Eiropā, kuras liktenis “jāņem savās rokās”. Likteni gan parasti nosaka politiskie lēmumi un valdību izdarītā izvēle. Arī konkrētajā jeb Vācijas gadījumā ir jāizvēlas starp vēlmi bīdīt ierasto biznesu ar agresīvu režīmu, kas sagrābis kaimiņvalstu teritorijas, un apņēmību principiāli aizstāvēt Eiropas demokrātiju. Kā zināms, tam, kas pats sevi sargā, liktenis mēdz būt labvēlīgs. Nemaz nerunājot par Trampu vai kādu citu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Kāds sakars AVS aizsardžībai uz faktam par izstāšaos no Irānas kodolvienošanās- visnotaļ acīmredzams. ASV ir izteikušies, ka, ja ES turpinās ievērot vienošanos, pret kompānijām, kas strādā, investē Irānā var tikt piemērotas sankcijas. Strādā un investē tur ļoti daudz ES kompāniju, īpaši naftas ieguvē un pārstrādē. + tas ir kārtējais ASV spiediens pret ES, ko aptrakušais Tramps izdara pēdējā laikā- vai tad alumīnija un tērauda eksporta nodokļa ievērojama palielināšana no ES uz ASV nav draudz ES ekonomikai, vai to nevar uzskatīt par spiedienu? Diemžēl raksta autors ļoti vienpusēji (virspusēji) pieiet šim jautājumam.

  • Tramps nav aptracis, viņš ir pirmais, kas cenšas pildīt vēlētājiem dotos solījumus. Viens no tādiem ir atjaunot ASV reālo ekonomikas sektoru un radīt darba vietas. Tā kā pasaulē viss jau sadalīts, atliek pārdalīt. Irānas gadījumā tas ir uzbrukums ES ekonomikai, kam jau ir lielas investīcijas Irānā. . Tāpat redzam lielu spiedienu uz Ķīnu- piespiest pirkt ASV preces, kā arī sankcijas pret Nord Stream, lai piespiestu Eiropu pirkt dārgo ASV gāzi.

 2. Pašam ir skaidrs, kādēļ jātērē tieši 2%? Varbūt 5 vai 18%? Varbūt 0,9%?
  Lielāka nedrošība – konstants procents!
  Bet lielos vilcienos – stāsts ir tikai par biznesu!

 3. Vai var ticet Mutti Theresa ?! Islamistu beglisu apgadei ir iztereti 68 miljardi EUR no nodoklu maksataju naudas ! Neskaitot tas summas ko Oto,normalais pateretajs, zaude islamistu “galvugriezeju” noziegumu rezultata.Nabadziba Vacija pienem draudosus apmerus.Seviski pensionaru aprindas.Vai aizdomas par Mutti Theresa sadarbibu ar kremla sizofreno punduri ir bez pamata ? Nord Stream 2 !

  • Докторишка херов, а какая связь между северным потоком 2 и бедными немецкими пенсионерами? Atbildēt

   ?!

 4. И в чём смысл этой оды немецкой военщине?! А автор не боится возрождения рейха?! Atbildēt

  ?!!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nelieniet manās sēņu vietās!

No 20. augusta līdz 2. septembrim vismaz 36 Latvijas novados notiks vērienīgas militārās mācības “Namejs”. Jēkabpilī un Valmierā plānots izspēlēt masu nemierus. Mācību uzdevumi tiks veikti arī uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Mācību laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies militārā tehnika, tāpēc bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un tehnikas pārvietošanos.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+