Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Atkal pūš tauri0


Rīgas domes deputāts Igors Kuzmuks
Rīgas domes deputāts Igors Kuzmuks
Foto – Evija Trifanova/LETA

Pēc ilgāka laika pārlapoju seno paziņu laikrakstu “Vesti”. Vienīgais jaunums – viss palicis pa vecam. Nesalaužamas latviskuma nīšanas čaulas uzņēmums uztur uguni pavardā. Saprotu, ir interesenti, kas rij siekalas par iespēju pārēsties prokrieviskas propagandas saldumus, un izskatās, ka pretvalstiskuma konfekšu pārdevēju avīzi izlabos tikai kaps. Saprātīgi domājošam lasītājam šis preses orgāns – smadzeņu borēšanas instruments – jāatver ļoti uzmanīgi, aiz pašām lapu maliņām, lai neinficētos ar miljardu mikrobu un baciļu mākoni, ar ko apsēsts “Vesti” izdevums, un pēc tam jāsteidz ieziepēt un nomazgāt rokas. Jūrasbraucienā šāda tipa presi nepavisam nav ieteicams paķert līdzi kā laika kavēkli – dabūsiet vēdergraizes un barosiet zivis.

Viņdienas numurā draugs Abiks Elkins par sarunbiedru ielūdzis Rīgas domes deputātu, organizācijas “Prāta spēks” vadītāju Igoru Kuzmuku. Kā viss izskatās Kuzmukam? Kā paralēlajā pasaulē – ka jānocērt galva valstī trakojošai rusofobijas hidrai un ka uz vēlēšanām valdošie spēki dosies kā “kara partija”. Igors sanervozējies, kāpēc Krievijai met dubļus, itin kā par provokācijām un militāriem draudiem pret Latviju. Lai Latvijas amatpersonas pastāv klusu un paskatās spogulī! Izglītības valodas reforma, pēc kuras nav nekādas vajadzības, cīņa ar latvijiešu vidū iemīļotiem, populāriem Krievijas TV kanāliem, likumprojekts, kas aizliedz priekšvēlēšanu aģitāciju krievu valodā – lūk, kas kūda, provocē un var novest pie neizbēgama etniskā sprādziena. Protams, nedrīkst kaitināt arī lielo cilvēku aiz Kremļa sienām! Viņš nav jāaiztiek, lai Latvijas iedzīvotājus nepadarītu par pirmo mērķi.

Vei, kādu ļaunu Latvijas nodarījumu procesiju ejam pret mūsu krievu partneriem redzējis (vai uzbūris) domes deputāts. Noteikti Kuzmuks būs noraizējies arī par apvainojumiem Krievzemei, ka tā iebrūk kaimiņzemēs, pārkāpj starptautiski noliktās kārtības normas, noķengā Ukrainu, notriec pasažieru lidmašīnas, veido valsts balstītu dopingošanas sistēmu – tas uzpūsts no zila gaisa.

Taču ir pietiekami daudz veidu, lai uztrauktos nomierinātu. Iedarbīgs ir popa svētīts ūdens. Atslābšanai var līdzēt violetais stars. Gan jau Igors pazīst vēl kādu psihoterapeitu, izņemot mani.

Bet par ko ir liels lūgums? Neatslēdziet Kremļa TV stacijas, lai Kuzmuks tās var skatīties tāpat kā citi normāli cilvēki! Biedra Brežņeva laikā no Ostankinas torņa arī frontāli plūda melu straume, taču toreiz bez mitas tarkšķēja, ka Baltijas jūra – miera jūra, kurpretim tagad šaudās ar raķetēm. Tais tālajos gados no ekrāna sauca, ka PSRS ir miera balsts un par atbruņošanos, tagad žvadzina brīnumieročus, RTR ēterā rūc tanki, bliež ar artilēriju, bombardē, skan viskareivīgākās runas – ne vārda par mieru. Pieklājīgi sakot, tas ir konfrontējoši, agresīvi, draudoši, kaut kā nesapas ar mieru mīlošu politiku un uz tevi pavērsti lielgabali nereti tiešām izraisa rusofobijas lēkmes. Skatītājam Kuzmukam to vajadzētu ievērot, vai arī viņš nav vis “Prāta spēka”, bet “Prātiņ, nāc mājās” organizācijas vadītājs.

Vēl jokaināk, ka lietas nav tik vienkāršas, ka Kuzmuks uzstātos “Vesti” kā brīvais kazaks. Tad varētu štukot, ka varbūt Igoram slikti draugi, no kuru ietekmes der atbrīvoties, vai čalim jāatņem pudele, lai pārtrauktu slīkšanu “Stoļičnaja” glāzē. Prokremliskus izteikumus dzirdam no “Saskaņas” biedra, Eiropas sociāldemokrātu ģimenes locekļa! Kā gan spilgti iekrāsojies Krievijas ietekmes aģents (jāpiebilst, arī eiroskeptiķis) ielavījies Ušakova eiropeizējušās kreisās partijas rindās!

Kuzmuka “Vesti” teiktais neizklausās pēc tēvišķiem mierinājuma vārdiem no viena sociķa. Sūdzēšanās par rusofobiju, draudētais par “sprādzieniem” kā kulaks uz acs sakrīt ar cita vietējā mitologa nule pausto mēnessērdzīgo redzējumu. Gapoņenko kungam arī vienmēr atrodas laipns vārds par Latvijas valsti, un arī nepilsoņu vadonis dzirdējis attālu bungu rīboņu. Tas zināms, ka Latvijas demokrātijā mūsu valsts zaimotājiem nepiedur ne pirksta un neiespundē “Hotel Centrale”. Tomēr sociāldemokrāta un nepilsoņa sarunātās lietas šķiet vismaz ar vienu Drošības policijas aci uzmanāmas, bet labāk – ar abām. Un cik ilgi mūsu krievu sabiedrībai būs pieņemama “Vesti” Maskavas taurē pūšana un tādu Rīgas domes deputātu kuzmuku blefs?

LA.lv