×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
29. jūnijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Krievija draud ar ­kodolieročiem (21)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Pirms pāris gadiem arī latviski izdotajā Viktora Suvorova grāmatā (“Kuzjas māte. Dižās desmitgades hronika”) ir stāstīts par Padomju Savienībā radīto kodoltermisko bumbu, kas iemiesoja 60. gadu sākuma PSRS kursu uz konfrontāciju. Apstākļos, kad PSKP 22. kongress padomju cilvēkiem bija apsolījis dzīvi komunismā, Maskavai pakļauto Austrumeiropas valstu un īpaši Austrumvācijas pilsoņi turpināja bēgt uz Rietumiem. Tāpēc PSKP CK ģenerālsekretārs Hruščovs nosprieda, ka laimīgā nākotne netiks sasniegta, kamēr trūdošais kapitālisms NATO drošajā paspārnē saglabā savu pievilcību. Viņš piesolīja amerikāņiem parādīt “Kuzjas māti” un, lai dabūtu tos projām no Eiropas, sāka īstenot pie Karību krīzes novedušo politiku.

Krāšņo izteicienu un daiļrunīgo žestu autors Ņikita Sergejevičs un viņa pēcteči PSRS vadībā tomēr nekad nav publiski iztirzājuši iespēju kādam brukt virsū ar atombumbu. Raķetes stāvēja “miera sardzē”. Bija izslēgts, ka padomju televīzijā kāds atzīts propagandists prātotu par Amerikas pārvēršanu “radioaktīvajos pelnos”. Mūsdienu Krievijas kanālos to atļaujas. Diez vai bez norādes no augšas, jo pēdējā laikā arī Putins ne reizi vien pieminējis kodolspēku izmantošanas iespējas. Maskava ir paziņojusi par starpkontinentālo raķešu skaita palielināšanu, turklāt Putina uztverē draudi Krievijai var izrietēt “no kādas kaimiņvalsts”, uz kuru tad arī vajadzēšot “notēmēt”. Protams, tas izklausās dīvaini, zinot, ka pati Krievija nupat sagrābusi lielu kaimiņzemes teritorijas daļu un ka Maskava nu jau labu laiku uzskata par pašsaprotamu rīkot pie Baltijas valstu un Polijas robežām vērienīgus manevrus ar kodoltrieciena simulēšanu. Cita lieta, ja šajās valstīs notiek mācības ar dažu Britu salās stacionētu bumbvedēju B-52 iesaistīšanu vai tiek lemts par smagā bruņojuma, būtībā ļoti ierobežota daudzuma, kā arī dažu tūkstošu karavīru izvietošanu Polijā un Baltijā. Tad “tā ir NATO, kas nāk uz mūsu robežām”.

Rietumu demokrātiju it kā radītais apdraudējums Krievijai pirmām kārtām ir iekšpolitiski izdevīgs mīts. Rūpīgi uzturams, tāpat kā stāsts par “nacisma atdzimšanu” Baltijā vai Krievijas TV kanālu jaunais politseriāls par Kijevas huntu. Ārpolitikā tamlīdzīgu stāstu izplatīšanai un acīmredzamā noliegšanai ir atvēlēta cita loma. Pieņemot, ka meli vienmēr un visur vairāk vai mazāk bijuši politikas sastāvdaļa, ar ko ierasts, tā teikt, rēķināties. Kad Putins un Lavrovs ar nopietniem ģīmjiem klāsta, ka Krievija ieročus Donbasa “tautas republikām” nepiegādā, viņi to dara ne jau tāpēc, lai Rietumu “partneri” tam patiesi noticētu. Tas ir piedāvājums pielāgoties šiem meliem. Un vismaz netieši atzīt, ka vecajā, labajā pasaules sauszemes sestdaļā, kur agrāk pletās PSRS, atsevišķas valstis ir pakļaujamas nevis starptautisko tiesību normām, bet tādām, ko diktē Maskava, kura šeit atkal uzņemas būt par augstāko soģi, vēstures tulkotāju un likteņa lēmēju. Turklāt ietekmes sfēru kārtējās dalīšanas piekritēju Eiropā netrūkst. Piemēram, Latvijā to ir vairāk, nekā vajag, ko apliecina kaut vai “sociāldemokrātiskās partijas” politiķu spriedelēšana par “Jaltu–2” un jaunu kārtību. Esošā Maskavu neapmierina. Jānis Jurkāns nesen izteicās, ka Putins negrib Ukrainu atdot, jo Krievija bez Ukrainas nekas neesot. Samērā izplatīta loģika, lai gan tā būtībā Krieviju noniecina, taču vēl jo vairāk Ukrainu, kura tiek pielīdzināta Kremlim piederošam nekustamam īpašumam. Vai kolonijai. Bet pakļautie – valstis, tāpat kā cilvēki – agri vai vēlu izjūt nepārvaramu vēlēšanos izrauties. Un, lai ko teiktu, izraudzītais bēgšanas virziens arvien paliek tas pats, proti, savulaik austrumvāciešu iestaigātais – uz Rietumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. ieberzīsies tas Kapu†lers!

 2. Neviens mums nedraud ,latvieši mīļie ja mes vislaik lidisim asv pakaļā tad gan tas labi nebeigsies,jo asv jau irvta kas taisas baltija un citur kodolstacijas celt pret krieviem, protams krievi aizstavoties spridzinas tas stacija un mums bus beigas, vai tad ne ?

  • Reiz jau krievam ielīdām. Daudzi tūkstoši no manas paaudzes nav aizmirsuši, ar ko tas beidzās. Amīši mūs aizstāvēs, nevis deportēs, lai atbrīvotu vietu saviem kolonistiem.

 3. Чисто пропагандисткая статья, в которой автор весьма умело передёргивает факты и смещает акценты, чтобы вконец запугать и так оболваненного обывателя. Происходит плановая замена баллистических ракет, они же не вечные. Вместо старых, подлежащих списанию и утилизации, вводятся в строй новые. Нормальная практика, так поступают все ядерные державы. Цель одна – поддержание ядерного паритета. А автору видимо хотелось бы одностороннего разоружения? Так что ли. В ответ на предложение американцев, разместить на территроии ЕС ядерные ракеты в новых странах, было заявлено, что тогда на каждую такую пусковую установку будет соответственно нацелена отдельная ракета. Действие рождает противодействие. Так в чём противоречие, в чём угроза?

  • “Ugroza”ir tā, ka daudziem putinosiem, tādiem kā tev, smirdīgais kremļa vaukšķi, tiek dota iespēja savus melus publicēt latviešu saitos, tādejādi apmuļķot dažu labu lētticīgu cilvēciņu .

   • Янис, ты свою возможность тоже ведь не пропустил. Выпей водки, что ли Янис, да успокойся.

  • Tu, sss (sīkā sūdu strīpa) vari nepūlēties rakstīt palagus vaņķu valodā. Tādu nelasu un sadzīvē NEDZIRDU. Saprati SSS.

 4. Iebiedēt var tikai vājos un Kremlī zin ,ka vājo pasaulē ,nu jau arī Eiropā ,ir vairāk par neiebiedējamiem.Krievijas vara labi saprot,ka nelieli kari tai ir pat izdevīgi.Pat, ja laupījums neattaisno cerēto,vienmēr var piešūt vainu tiem,pret kuriem agresija vērsta.Bet tiem,kas iebiedēšanai nepakļaujas,ir jādara viss,lai militāri stratēģisko pārsvaru saglabātu.Ar laiku tas iedarbosies nomierinoši.

 5. Jo ātrāk to Krieviju aizmirsīsim, jo labāk.

  • Только вот не получается у вас почему то. И дня прожить не можете, надо обязательно вякнуть в сторону России.

   • grfist! Atkal atvēri savu netīro žaunu ? Kā tu neairijies pats ar savu žulti !

    • Ой, а как я тебя «люблю», вот так (мат)! Это повторно. И почему мой ответ удаляют, а комментарий моего опонента нет?!

 6. To laikam raksta Zirinovskis,varbuut taisniiba,ka krievijaa ir tikai Hruscova saruuseejosaas atomummbas.atombummbu glabaasanas laiks 10.gadi.No taa pusdullaa ziida var visu sagaidiit.

 7. Cita jau nekā nav. Nav ne plašās biznesa karjeras iespējas ko piedāvā ASV; labi rentēts darbs ar sociālo paketi, kā ES vecasjās valstīs. Kur vēl sociālā un tiesiskā aizsardzība. Ko Krievija no tā var piedāvāt – karot kā algotnim Doņeckā vai neko… palikusi tikai tā atomrunga un vēl mazatmaksātais beztiesiskai darbs iebraucējiem no Vidusāzijas, kur tā dzīve vēl sliktāka.

 8. Tipisks pēcsvētku stāvokļa raksts.

 9. Ej izgulies!

 10. Izskatās pēc pasūtījuma raksta. Viena pagale nedeg. Tas ko dara Krievija ir līdzsvarā ar Amerikas kara “spēlēm”.

  • Par Ameriku tu esi salasiijies krievu aviizees. Amiishi visur grib ievest demokraatiju, bet sveshas teritorijas neienjem un nepatur. Bet Krievija grib savu teritoriju paplashinaat, citas zemes paarkrievot. Atceries Austrumpruusiju, somiem atnjemto austrumu Kareeliju, Baltijas valstu okupaaciju un paaarkrievoshanu. Pasarg Dievs katru no krieviem!

  • >Jans 29. jūnijs, 2015 07:30
   Она не выглядит заказной, это статья и есть заказная пропаганда!

  • Jā, viena pagale nedeg! Otra pagale parādījusies cita kremļa troļļa personā, proti tava kolēģa Grafista personā. Normāli latvieši tādiem jefiņiem netic. Laikam arī sakarīgiem krieviem jūsu putiniskā propaganda ir apnikusi.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+