Foto – Shutterstock

Atkal vāc parakstus par atteikšanos no pārejas uz ziemas un vasaras laiku 0

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” atkārtoti tiek vākti paraksti par atteikšanos no pārejas uz ziemas un vasaras laiku.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Guntis Jankovskis.

Jankovskis piedāvā mainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 (GMT+2) uz UTC+3 (GMT+3) un vienlaicīgi atcelt pulksteņa laiku pāreju divas reizes gadā uz vasaras un ziemas laiku. Uz šādu laika joslu jāpāriet, jo pretējā gadījumā, atstājot ziemas laiku, kas atbilst pašreizējai laika zonai UTC+2 (GMT+2)), vakaros vasaras periodā nesamērīgi agri iestātos tumsa. Savukārt, mainot Latvijas laika zonu uz UTC+3 (GMT+3), patstāvīgi atstājot pašreizējo vasaras laiku, gada tumšajā laikā, kad Latvijā ir ziema, nebūs ne vērā ņemama atšķirība, ne arī nodarīts kāds zaudējums valsts ekonomikā, norādīja Jankovskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš gan norādīja, ka neliela neērtība, atstājot pašreizējo vasaras laiku, būs attiecībā uz starptautisko komunikāciju, taču “tas būs salīdzinoši nebūtiski, jo jau tagad Latvijai ir laika zonas atšķirības ar lielāko daļu ES valstīm, savukārt kaimiņvalstīm ir visas iespējas sekot Latvijas piemēram”.

Viņš uzsvēra, ka laika zonas noteikšana ir katras valsts likumdevēja institūcijas kompetencē un priekšlikuma īstenošanai būtu jāpieņem normatīvais akts par laika zonas maiņu, kā arī jāatceļ noteikumi, kas patlaban regulē nepieciešamību divreiz gadā pagriezt pulksteņu rādītājus.

Tā kā pulksteņa laika pāreja no ziemas uz vasaras un otrādi izjauc cilvēku bioloģisko ritmu, kas visvairāk ietekmē mazus bērnus, cilvēkus gados un cilvēkus ar hroniskām slimībām, tad kopumā sabiedrība iegūs mazāk nevajadzīga stresa, pārliecināts iniciatīvas autors.

Viņš pārliecināts, ka šāda iniciatīva Saeimai jāiesniedz katru gadu, lai panāktu, ka deputāti šo vēlmi sadzird. Savukārt, ja iniciatīva tiek noraidīta, Jankovskis pieprasa atsūtīt detalizētākus iemeslus, kas bija par pamatu noraidījumam un kas ir labojams.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010.gada 26.oktobra Ministru kabineta noteikumi “Par pāreju uz vasaras laiku”. Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā – marta pēdējā svētdienā plkst.3 atbilstoši otrās joslas laikam pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.4 – par vienu stundu atpakaļ.

Savukārt Eiropas Savienības ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Reklāma
Reklāma

Saeima pagājušajā gadā jau bija lēmusi neuzdot valdībai izvērtēt ieceri par atteikšanos no pulksteņa rādītāju griešanas, atceļot pāreju uz ziemas un vasaras laiku un paliekot tikai pie vasaras laika.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.