×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
9. maijs, 2013
Drukāt

Atkāpjas Krievijas vicepremjers Surkovs

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Dienu pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteiktās asās kritikas ministru kabineta sēdē par valdības neapmierinošo darbu no amata atkāpies vicepremjers Vladislavs Surkovs, kurš pārraudzīja valsts ekonomikas modernizāciju. 


Surkovs, kurš savulaik tika uzskatīts par Kremļa galveno ideologu, “vadāmās demokrātijas” un “varas vertikāles” stratēģijas autoru, kļuvis par pirmo atlaisto ministru premjerministra Dmitrija Medvedeva valdībā, kam varētu sekot citi. Politiskie analītiķi uzskata, ka šādi Putins liek saprast ministriem, ka prezidenta priekšvēlēšanu solījumi ir jāpilda, jo citādi krīt valsts galvas prestižs, atzīmē laikraksts “The Moscow Times”.

Politisko intrigu meistars Surkovs, kuru uzskata par gandrīz pusduča Kremļa pavadā ejošu “kabatas partiju” izveidotāju, atzinis, ka “ir jāsadarbojas ar citiem, jo atklāta sistēma ir daudz nepakļāvīgāka, taču arī daudz stabilāka, lai cik paradoksāli tas šķistu”.

48 gadus vecais Surkovs strādājis Kremļa administrācijā kopš 1999. gada, bet 2011. gadā tika pārcelts darbā par premjera vietnieku.

Kremļa paziņojumā teikts, ka Surkovs atkāpies “pēc paša vēlēšanās”, taču analītiķi to apšauba. Rīkojumu par Surkova, kurš tobrīd atradās komandējumā Britānijā, atbrīvošanu vakar parakstījis prezidents Putins, un tas nekavējoties stājies spēkā.

Jautāts par atstādināšanas iemesliem, Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs skaidroja: “Surkovs lūdza atstādināt viņu no amata pēc paša vēlēšanās. Prezidents izpildīja viņa lūgumu. Tas saistīts ar jautājumu par prezidenta rīkojumu izpildi.”

Pēc viņa oficiālās biogrāfijas datiem, Surkovs esot dienējis artilērijas pulkā padomju karaspēka vienībā Ungārijā, taču, kā raksta interneta izdevums “gazeta .ru”, atsaucoties uz Krievijas bijušo aizsardzības ministru un KGB ģenerāli Sergeju Ivanovu, Surkova īstais dienests bijis Krievijas militārajā izlūkdienestā (GRU). Tolaik pašreizējais Krievijas prezidents Putins bija KGB darbinieks Austrumvācijas pilsētā Drēzdenē, bet čekas ģenerālis Ivanovs tagad ir prezidenta administrācijas vadītājs.

Analītiķi atzīmē, ka nesen Surkovs bija iesaistījies atklātā konfliktā ar Krievijas Izmeklēšanas komiteju (ASV Federālā izmeklēšanas biroja līdzinieks), kritizējot situāciju, kāda izveidojusies saistībā ar Skolkovas fondu, kas ir premjerministra Medvedeva izlolots projekts, lai izveidotu Kalifornijas Silīcija ielejai līdzīgu augsto tehnoģiju centru Piemaskavā.

Surkovs, kurš ir Skolkovas fonda uzraudzības padomes loceklis, iebildis pret Izmeklēšanas komitejas izvirzīto apsūdzību, ka viens no fonda darbiniekiem esot izsniedzis 750 000 dolāru opozīcijas deputātam Krievijas Valsts domē. Surkovs uzskata šo apsūdzību par politiski motivētu, atzīmē “MT”. Politiskais analītiķis Dmitrijs Oreškins uzskata, ka Surkova atkāpšanās liecina par prezidenta Putina tiešu iejaukšanos un ka varētu sekot arī premjera 
Medvedeva atlaišana.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+