Pasaulē
Eiropa

Atkāpjas trīs Zviedrijas Akadēmijas locekļi0

Paziņo Nobela prēmijas saņēmējus AFP/LETA

Trīs Zviedrijas Akadēmijas locekļi piektdien paziņojuši, ka vairs nepiedalīsies akadēmijas darbā, kurā ietilpst arī Nobela prēmijas piešķiršana literatūrā.

Viņu atkāpšanās saistīta ar seksuālās uzmākšanās skandālu, kas skāris Zviedrijas Akadēmiju.

Šells Espmarks, Klāss Estergrens un Pēters Englunds par aiziešanu no Zviedrijas Akadēmijas pavēstīja katrs atsevišķi, publicējot paziņojumus trīs Stokholmas laikrakstos.

Akadēmija novembrī nolīga juristu firmu, lai izmeklētu 18 sieviešu apgalvojums par seksuālu varmācību. Sievietes apgalvo, ka tām uzmācies vīrietis, kurš ir precējies ar akadēmijas locekli Katarīnu Frostensoni.

Juristu firmai tika uzdots izpētīt arī saistību starp aizdomās turamo un citiem akadēmijas locekļiem. Akadēmijā ir 18 locekļi, kas visi tiek ievēlēti uz mūžu.

Gaidāms, ka firma izmeklēšanas rezultātus publiskos nākamās nedēļas beigās.

Akadēmijas loceklis Anderss Olsons intervijā Zviedrijas Radio sacīja, ka Espmarka, Estergrena un Englunda atkāpšanās bijusi pārsteigums un apbēdinājusi viņu.

Viņaprāt, atkāpšanos izraisījis balsojums par Frostensones izslēgšanu. Balsojumā netika savāktas divas trešdaļas balsu, kas nepieciešamas šādam solim.

Zviedrijas Akadēmijas sekretāre Sāra Daniusa pašreiz atrodas ceļojumā un komentārus vēl nav sniegusi.

Englunds, kurš agrāk ieņēma sekretāra amatu, laikrakstā “Aftonbladet” norādīja, ka “vairākums velta pārāk daudz apsvērumu indivīdiem un pārāk maz statūtiem”.

Espmarks, kurš bija akadēmijas biedrs kopš 1981.gada, atteicās Zviedrijas Radio komentēt savu lēmumu, atsaucoties uz akadēmijas konfidencialitātes noteikumiem.

LA.lv