×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. novembris, 2013
Drukāt

Atkārtojam tumsas likumus (2)

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Nedēļas nogalē Latvijas ceļos pārtrūkušas četras dzīvības. Oktobrī avārijās cietuši 363 cilvēki.

Mēneša pēdējā dekādē no 160 cietušajiem gandrīz puse ir gājēji un riteņbraucēji, no tiem savukārt četras piektdaļas – traumēti tumšajā laikā. Un tādēļ – lai cik reižu rakstīti un stāstīti – tumsas likumi ir jāatkārto.

Gājējam


Tava ceļa puse ir kreisā! Un tikai kreisā, kur tu precīzi redzi braucēja trajektoriju un viņa kļūdas gadījumā vari grāvī vai krūmos ielēkt.

Atstarotājs ir labs un vajadzīgs. Sevišķi, ja pareizi lietots. Muļķīgs ir spīdeklis, kas piestiprināts mugursomai. Priekšpusē to vajag! Un labāk nevis pie cepures, bet zemāk. Auto tuvās gaismas taču spīd zemu. Ja daudz un bieži nākas šādos apstākļos pārvietoties, mēģini izvēlēties gaišas drēbes. Baltas bikses, piemēram, redzamas krietni tālāk nekā melnas vai pelēkas.

Un – galvenais – neļaujies maldīgajai ilūzijai, ka braucējs savos prožektoros, kuri tev liekas tik spoži, redz visu. Ne velna – kontrastu viņa skata lokā parasti tik daudz, ka nepamanīts vari palikt tieši tu.

Braucējam

Radaru un citu kampaņu radītais aplamais priekšstats, ka konkrētās vietas limitu atļautais ātrums ir arī drošs ātrums, bīstams arī vasarā un gaismā. Novembra tumsā šī pārliecība var būt nāvējoša.

Atpakaļ pie pamatiem! Drošs ātrums ir tāds, kurā, šķērsli pamanījis, vari paspēt līdz tam apstāties. Tuvās gaismas pat skaidrā laikā sedz ne vairāk kā 50 metrus ceļa. Pat ar teicamu vadītāja reakciju, pat ļoti labam auto uz sausa asfalta ar šo distanci ir par maz, lai 90 km/h noslāpētu. Tādēļ – lēnāk ar tuvajām gaismām! Katru mirkli, kad, nekaitējot citiem, iespējams izmantot tālās gaismas – dariet to! Tad nebūs 50 redzami metri, bet trīsreiz vairāk, un vietas manevram pietiks.

Vai tev pa rokai ir lupata? Vai izkāpi, actiņas noberzi? Ja ceļš mitrs un netīrs, ceļā no Rīgas līdz Liepājai slinkumu vajadzētu pārvarēt reizes trīs. Citādi nebūs arī to 50 redzamo metru, bet knapi puse. Tas tālā ceļā. Rīgā – vismaz pirms starta pusminūti ziedojiet, nevis lecat tik iekšā un bliežat “uz aklo”. Nav jau tā lielpilsēta tik labi izgaismota. Un atstarotāji te nu nemaz nav parasta lieta.

Kad pēdējo reizi vējstiklu rūpīgi un no abām pusēm noberzi? Slotiņas senas, salona gaisa filtrs taupot no apkopes saraksta izslēgts, tādēļ slapjš, un ventilators pūš miglu… Sīkumi? Steiga? Satiksies liktenīgi tava paviršība ar viņējo – blīkšķi vēl gadiem nakts murgos redzēsi pat tad, ja formāli vainīgs nebūsi…

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+