×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
24. augusts, 2017
Drukāt

Atklāj, cik lielas iemaksas par veselības apdrošināšanu būs jāveic nodokļa nemaksātājiem (20)

Foto LETAFoto LETA

Cilvēkiem, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, veselības apdrošināšanas iemaksas nākamgad varētu būt 1% mēnesī no minimālās darba algas, šodien Nacionālās trīspusējā sadarbības padomes (NTSP) sēdē teica veselības ministre Anda Čakša.

2019.gadā iemaksas apmēru plānots palielināt līdz 3% no minimālās mēneša darba algas, bet no 2020.gada iedzīvotājiem iemaksas būs jāveic 5% apmērā no minimālās mēneša darba algas. Nākamgad minimālā alga plānota 430 eiro, tātad iemaksās būtu jāiemaksā 4,30 eiro mēnesī, bet pēc diviem gadiem – 21,5 eiro mēnesī, ja vien vēl netiks celta minimālā alga.

Kā norādīts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā, apdrošināta ir persona, kura veikusi valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai ne mazāk kā deviņus mēnešus secīgā pēdējo 12 mēnešu periodā vismaz no obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra, kā arī persona, kura veikusi veselības apdrošināšanas iemaksas. Tāpat pilnu valsts veselības pakalpojumu grozu saņems valsts apdrošinātas personas, piemēram, bērni, pensionāri, bāreņi, skolēni, bezdarbnieki, cietumnieki, orgānu donori, Černobiļas atomelekrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušie, personas, kas saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi pirmsadopcijas periodā, bērnu invalīdu aizbildņi, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas saņēmēji, personas, kas saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, 1. un 2.grupas invalīdi, politiski represētie un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, kā arī Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices konfederācijas pilsonis, kurš uzturas Latvijā saistībā ar darbu, kā arī viņa ģimenes locekļi.

Pēc likumprojektā paustā, nodokļu nemaksātāji veselības apdrošināšanas iemaksas veiks valsts budžetā par kārtējo kalendāro gadu, kā arī iepriekšējiem gadiem, ja iemaksas par tiem nav maksātas. Savukārt, lai persona iegūtu apdrošināšanu attiecīgajā gadā, iemaksu summa tiek aprēķināta pēc likumā noteiktas formulas.

Saskaņā ar likumprojektu tiesības uz veselības apdrošināšanu stājas spēkā ar dienu, kad persona ieļauta Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzturētajā veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datu bāzē, un dienests šo informāciju datu bāzē iekļaus piecu dienu laikā, savukārt informāciju NVD par pakalpojuma saņēmējiem ne retāk kā reizi piecās dienās sniegs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

Čakša teica, ka patlaban likumā ierakstīts, ka Valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros apdrošinātā persona saņem Valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, kā arī speciālistu konsultācijas, diagnostiskos izmeklējumus, plānveida operācijas dienas stacionārā vai slimnīcā, rehabilitāciju un citus veselības aprūpes pakalpojumus.

Savukārt personas, kas nebūs apdrošinātas saņems tikai valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu, kas sastāv no neatliekamās medicīniskās palīdzības, dzemdību palīdzības, zobārstniecības palīdzības akūtos gadījumos, ģimenes ārsta sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī veselības aprūpes pakalpojumiem saslimšanās ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai apdraudējumu sabiedrības veselībai ārstniecībai.

Ministre šodien NTSP dalībniekus informēja, ka esošajā Veselības aprūpes finansēšanas likuma redakcijā iekļauti tādi būtiskākie jautājumi kā veselības aprūpes finansēšanas avoti, veselības aprūpei piešķirtā valsts finansējuma izlietojums, valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimums, valsts obligātā veselības apdrošināšana, tostarp personu loks, kurām ir tiesības uz valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu un personas, kurām ir tiesības uz valsts obligāto veselības apdrošināšanu. Tāpat likumā iekļauta informācija par veselības apdrošināšanas iemaksām, Nacionālā veselības dienesta konsultatīvo padomi, kā arī pārejas noteikumos noteikts veselības aprūpes valsts finansējuma pieaugums līdz 2020.gadam.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. LR Satversmes Preambula:
  Ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem, nākamajām paaudzēm, vidi un dabu.
  Latvija, apzinoties savu līdzvērtību starptautiskajā kopienā, aizstāv valsts intereses un veicina vienotas Eiropas un pasaules ilgtspējīgu un demokrātisku attīstību.
  Dievs, svētī Latviju!

  ————————————

  Kāda tur atbildība, ja atnāk viena čakša, kas 42 gados samīlē bērnu un slēpj tēvu, uzspiež visai valstij likumu, kas sēs nāvi? Vai tiešām vēlētāji neredzēja, ko ievēl Saeimā un ko Saeima apstiprina valdībā?

 2. Pievienojamies iepriekšējam komentāram. Jā, tiešām, kāpēc tikai 1. un 2.grupas invalīdi? Vai 3. grupas invalīdam pēkšņi uzlabojusies veselība un viņš var pilnvērtīgi strādāt? Noteikti arī 3. grupas invalīdiem jāiet pretim, jo ne visi veselības dēļ var strādāt un samaksāt nodokļus. Daudziem visa nauda aiziet zālēm.

 3. Kā norādīts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā, apdrošināta ir persona, kura veikusi valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai ne mazāk kā deviņus mēnešus secīgā pēdējo 12 mēnešu periodā vismaz no obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra, kā arī persona, kura veikusi veselības apdrošināšanas iemaksas. Tāpat pilnu valsts veselības pakalpojumu grozu saņems valsts apdrošinātas personas, piemēram, bērni, pensionāri, bāreņi, skolēni, bezdarbnieki, cietumnieki, orgānu donori, Černobiļas atomelekrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušie, personas, kas saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi pirmsadopcijas periodā, bērnu invalīdu aizbildņi, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas saņēmēji, personas, kas saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, 1. un 2.grupas invalīdi, politiski represētie un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, kā arī Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices konfederācijas pilsonis, kurš uzturas Latvijā saistībā ar darbu, kā arī viņa ģimenes locekļi.

  ——————————————-

  Kāpēc Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices konfederācijas pilsonis, kurš uzturas Latvijā saistībā ar darbu, kā arī viņa ģimenes locekļi ir nostādīts izredzēto kategorijā, atšķirībā no 3. grupas invalīda?

 4. smieklīgi, atkal kalposim nekauņām. Kāpēc viņi ceļas un krīt par ēnu ekonomiku?????????????????????????????????????????????????????????Neatliek nekas citas, kā individuāli atteikties palīdzēt sarkanajai šļurai=parazītiem

 5. …būs jāveic iemaksas par iepriekšējiem gadiem pēc formulas, utml!? iznāks tāpat kā ar automašīnām, kuras nevar iziet skati, ja tai nav iepriekšējie gadi nodokļi samaksāti, kaut arī nav lietotas? Ir dažādi apstākļi, kāpēc cilvēkam nav darbs, kāpēc nav bezdarbnieks, bet kad nolemj veikt iemaksas, tad, jārēķinās ar bezgalīgām summām, kuras jāiemaksā? Jau uzreiz likums pasaka, ja nesāksi maksāt uzreiz, tad aizmirsti par veselības aprūpes garantijām?Vai nu daudz vai neko!?

 6. Ceru atkal pāriet ēnu ekonomikas zonā un nemaksāt reketieru nodokļus. Neredzu jēgu maksāt! Ja valsts nodokļu naudu izmantotu taupīgi kā saimniece,tad jā,bet jau sen mētājās ar naudu kā piedzērusies mauka.

 7. Latvija-vienīgā ES valsts bez slimokasēm!

 8. Un anonīmie NTSP locekļi dziļā vienprātībā tikai piekrītoši māja galvām!?

 9. 44. gadu stradāju, maksāju nodoklus…ta arī nesaprotu – kas man pienākas par brīvu….. jebkurā iestādē, kas saistīta ar medicīnu…… man liek maksāt. Nezinu nevienu veselības aprūpes pasākumu, ko es varētu saņemt bez maksas. Ja vien varētu – nevienu nodokli nemaksātu. Tagad mani kā pensionāru aplaupa vēl vairāk….. no algas atvelk visu no pirmā eiro, no pensijas, par kuru nodokļus esmu samaksājusi sanemot algu – arī atvelk un vel veikalā 21% atvelk…….. Cilvekus šaja valstī vienkārsi uzskata par slaucamam govīm vai idiotiem.

 10. kuc.. vai nav vnk ārprāts piespiedu kārtā atvilks no algas,maitas ne valdība ar to caksu prikšgalā!!

 11. Aizmirsti ir 3 grupas invalīdi.

 12. Ierēdņiem vajag naudu! Atbildēt

  Nevienu no valdošā triumvirāta neuztrauc pat piepelnīšanās ar maksas stāvvietām un paaugstinātas maksas tālruņa numuriem slimnīcās un pat VDEĀK.

 13. Slimnīcas tika pārvērstas par SIA,lai varētu brīvāk rīkoties ar resursiem.Un te nu ir rezultāts,pēc brīvās,nekontrolētās rīkošanās ar resursiem.
  “Tā vietā,lai sakārtotu veselības aprūpes sistēmu,radītu tai stabilu finanšu pamatu un nodrošinātu efektīvu un lietderīgu finansējuma izmantošanu,politikas veidotāji steidz izmantot iespēju pasliktināt valsts iedzīvotāju labklājību nākotnē,lai īstermiņā maskētu un pielāpītu veselības aprūpes sistēmas problēmas.” Viedoklis:”Veselības apdrošināšanas sistēmas modelis kā Ezopa skābās vīnogas”,Latvijas bankas monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste,2016.gada 12.augusts,13:47,db.

 14. No tā naudas maisa neviens negrib atteikties Atbildēt

  “Veselības ministres Ingūnas Circenes ideja sniegt plānveida veselības aprūpi tiem,kas nomaksājuši nodokļus,principā ir pareiza,taču ārstniecības nauda nedrīkst atrasties ministrijas pārziņā.Tur jau tā nelaime,ka no tā naudas maisa neviens negrib atteikties.Lietuvā un Igaunijā jau sen tas ir nokārtots,bet pie mums nav,jo vienmēr kāds grib pirkt dārgus medicīniskos aparātus,celt nevajadzīgas būves utt.Pirmskara Latvijā visa medicīnas nauda bija slimokases rokās.Tad nebija ne rindu,ne kukuļu ārstiem.”
  Skat.”Kaut kājas basas,tomēr bija slimokases”,Māra Libeka.Intervija ar profesoru Arni Vīksnu,LA,18.09.2013.

 15. Un kā tad ar nedzirdīgajiem,kas skaitās pie 3.grupas un kurus neņem darbā .Kaut kas nav kārtībā te valstī ar domāšany…

 16. Cietumnieki izrādās priviliģētāki par ierindas pilsoņiem kuriem vēl ir jāatrod darbs kurā maksā ne tikai algu bet arī nodokļus. Rezultātā būs tā, ja kāds apskādēs nodokļu nemaksātāju un nokļūs aiz restēm, tad būs pilnā medaprūpē, bet apskādētajam nāksies meklēt naudu medicīnai vai kārtīgi piekaut kādu, kas šo ir izdomājis, lai cietumā tiktu pie brīvas maizes un medicīnas pakalpojumiem par brīvu.

 17. Kārtējais oriģinālais eksperiments Atbildēt

  Tas nozīmē,ka jau pēc diviem gadiem,maksājot 21,5 eiro mēnesī,Latvijā cilvēki,kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas,būs spiesti maksāt divreiz vairāk nekā Beļģijā(Briselē)mēnesī maksā gandrīz visu slimokasu dalībnieki,par standarta veselības apdrošināšanas paketi visai ģimenei,plus vēl attiecīgi bonusi,ko katra slimokase piedāvā papildus! Un tikai tāpēc,ka atšķirībā no visu pārējo ES valstu slimokasēm,kuru rokās ir visa veselības aprūpes nauda,mūsu Veselības ministrija,jeb pareizāk sakot ministrijas ierēdņi grib obligāti šos miljonus gan dalīt paši,gan paši arī kontrolēt to izmantošanu! Pret ko nedz ministrei,nedz koalīcijas partijām,ieskaitot atjaunoto”Vienotību”, jau nekādu iebildumu nav!

 18. Tāpat pilnu valsts veselības pakalpojumu grozu saņems valsts apdrošinātas personas, piemēram, bērni, pensionāri, bāreņi…….. 1. un 2.grupas invalīdi….BET 3.GRUPA INVALIDIEM VALSTS MAKSA 65 EIRO AR 55% DARBANESPEJU UN daudzi nestrādā pastāvīgi ….vini cik saprotu [ašiem bus jāmaksā….vai ta ir godīgi

 19. Interesanti,vai mani iekļaus “veselības aprūpes saņēmēju datu bāzē” ,ja saņēmis neko neesmu un pie “ģimenes ārsta” reģistrēts arī neesmu? Strādāju. Nodokļus darba devējs par mani maksā. OVP izeju reizi 3 gados,tā mana līdz šim vienīgā saskare ar medicīnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+