Foto LETA

Atklāj, cik lielas iemaksas par veselības apdrošināšanu būs jāveic nodokļa nemaksātājiem 20

Cilvēkiem, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, veselības apdrošināšanas iemaksas nākamgad varētu būt 1% mēnesī no minimālās darba algas, šodien Nacionālās trīspusējā sadarbības padomes (NTSP) sēdē teica veselības ministre Anda Čakša.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

2019.gadā iemaksas apmēru plānots palielināt līdz 3% no minimālās mēneša darba algas, bet no 2020.gada iedzīvotājiem iemaksas būs jāveic 5% apmērā no minimālās mēneša darba algas. Nākamgad minimālā alga plānota 430 eiro, tātad iemaksās būtu jāiemaksā 4,30 eiro mēnesī, bet pēc diviem gadiem – 21,5 eiro mēnesī, ja vien vēl netiks celta minimālā alga.

Kā norādīts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā, apdrošināta ir persona, kura veikusi valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai ne mazāk kā deviņus mēnešus secīgā pēdējo 12 mēnešu periodā vismaz no obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra, kā arī persona, kura veikusi veselības apdrošināšanas iemaksas. Tāpat pilnu valsts veselības pakalpojumu grozu saņems valsts apdrošinātas personas, piemēram, bērni, pensionāri, bāreņi, skolēni, bezdarbnieki, cietumnieki, orgānu donori, Černobiļas atomelekrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušie, personas, kas saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi pirmsadopcijas periodā, bērnu invalīdu aizbildņi, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas saņēmēji, personas, kas saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, 1. un 2.grupas invalīdi, politiski represētie un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, kā arī Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices konfederācijas pilsonis, kurš uzturas Latvijā saistībā ar darbu, kā arī viņa ģimenes locekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc likumprojektā paustā, nodokļu nemaksātāji veselības apdrošināšanas iemaksas veiks valsts budžetā par kārtējo kalendāro gadu, kā arī iepriekšējiem gadiem, ja iemaksas par tiem nav maksātas. Savukārt, lai persona iegūtu apdrošināšanu attiecīgajā gadā, iemaksu summa tiek aprēķināta pēc likumā noteiktas formulas.

Saskaņā ar likumprojektu tiesības uz veselības apdrošināšanu stājas spēkā ar dienu, kad persona ieļauta Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzturētajā veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datu bāzē, un dienests šo informāciju datu bāzē iekļaus piecu dienu laikā, savukārt informāciju NVD par pakalpojuma saņēmējiem ne retāk kā reizi piecās dienās sniegs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

Čakša teica, ka patlaban likumā ierakstīts, ka Valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros apdrošinātā persona saņem Valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu, kā arī speciālistu konsultācijas, diagnostiskos izmeklējumus, plānveida operācijas dienas stacionārā vai slimnīcā, rehabilitāciju un citus veselības aprūpes pakalpojumus.

Savukārt personas, kas nebūs apdrošinātas saņems tikai valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu, kas sastāv no neatliekamās medicīniskās palīdzības, dzemdību palīdzības, zobārstniecības palīdzības akūtos gadījumos, ģimenes ārsta sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī veselības aprūpes pakalpojumiem saslimšanās ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai apdraudējumu sabiedrības veselībai ārstniecībai.

Ministre šodien NTSP dalībniekus informēja, ka esošajā Veselības aprūpes finansēšanas likuma redakcijā iekļauti tādi būtiskākie jautājumi kā veselības aprūpes finansēšanas avoti, veselības aprūpei piešķirtā valsts finansējuma izlietojums, valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimums, valsts obligātā veselības apdrošināšana, tostarp personu loks, kurām ir tiesības uz valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumu un personas, kurām ir tiesības uz valsts obligāto veselības apdrošināšanu. Tāpat likumā iekļauta informācija par veselības apdrošināšanas iemaksām, Nacionālā veselības dienesta konsultatīvo padomi, kā arī pārejas noteikumos noteikts veselības aprūpes valsts finansējuma pieaugums līdz 2020.gadam.