Pasaulē
Eiropa

Atklāj ES–ASV līguma aizkulises 5

Foto – AFP/LETA

Plānotais apjomīgais Trans­atlantiskās tirdzniecības un ieguldījumu partnerības (TTIP) līgums starp Eiropas Savienību un ASV slēpj milzīgus riskus klimatam, videi un patērētāju drošībai, tāpēc būtu jāatceļ, paziņojusi starptautiskā vides aizsardzības organizācija “Greenpeace”, kuras rīcībā nonākuši slepeni dokumenti par gatavojamo līgumu.

 

Gatavo darījumu aiz slēgtām durvīm

Vakar “Greenpeace” publiskoja 248 “ierobežotas pieejamības” dokumentus, lai izgaismotu sarunu gaitu par TTIP līgumu, kura izstrādi abas puses grib pabeigt līdz šā gada beigām, taču ir sadūrušās ar augošu opozīciju, ziņo aģentūra AFP. Dokumentu krājumā, kas nonācis “Greenpeace” Nīderlandes nodaļas rīcībā, ir aptuveni divas trešdaļas no TTIP līguma uzmetuma pēc pēdējās sarunu kārtas aprīlī, ietverot plašu jautājumu loku no telekomunikācijām līdz pārtikai un lauksaimniecībai, un tirdzniecības barjerām. “Noplūdinātie dokumenti apstiprina to, par ko mēs esam runājuši jau ilgu laiku: TTIP izvirzītu politikas veidošanas centrā korporācijas, kaitējot videi un sabiedrības veselībai,” paziņojis “Greenpeace” ES atzara direktors Jorgo Riss. “Mēs zinājām, ka ES nostāja ir slikta, bet tagad redzam, ka ASV nostāja ir vēl sliktāka,” teica Riss pēc TTIP sarunu pēdējās kārtas aprīļa beigās Ņujorkā. “Var izveidoties situācija, ka ES likumi tiks vērtēti pēc to ietekmes uz tirdzniecību un ieguldījumiem, neņemot vērā vides aizsardzību un rūpes par patērētāju veselību,” viņš piebilda.

ES un ASV sarunas par pasaulē plašākā tirdzniecības līguma noslēgšanu norit kopš 2013. gada. Tiek apgalvots, ka vienošanās par brīvu tirdzniecību un ieguldījumiem ir 21. gadsimta līgums, kas vērsts uz noteikumu harmonizāciju, ieguldījumu barjeru pazemināšanu, atvērtu pieeju valdību līgumiem un ievirzīšanos jaunās jomās, kā datu apmaiņa un patērētāju aizsardzība. Taču topošais līgums saduras ar augošu pretestību un protekcionisku noskaņojumu, kritiķiem apšaubot brīvākas tirdzniecības priekšrocības. Īpaši Eiropas valstīm ir dziļas aizdomas, ka TTIP iedragās sabiedrības sociālo un patērētāju aizsardzību, darbojoties lielā biznesa interesēs. “Greenpeace” apgalvo, ka konfidenciālie dokumenti liecina par vides aizsardzības ignorēšanu ilgtermiņā un ka sagatavotajā līguma teksta uzmetumā pat nav pieminēti globālie mērķi samazināt siltumnīcas gāzu izplūdi. Vides eksperti uzskata, ka ASV grib panākt, lai ES atsakās no tā sauktā piesardzības principa, kas paredz aizliegt produktus, kuri varētu būt kaitīgi. Tā vietā vairākās līguma sadaļās ir iekļauta mazāk stingrā ASV pieeja, kas paredz “prast rīkoties ar bīstamām vielām, nevis izvairīties no to lietošanas”. “Ir laiks izgaismot šīs sarunas, grūti panāktais progress vides aizsardzībā tiek aizmainīts darījumā aiz slēgtām durvīm,” uzskata “Greenpeace” Nīderlandes nodaļas aktīviste Faiza Oulahsena. Pēc pēdējās sarunu kārtas aprīlī ASV un Eiropas sarunvedēji izteicās, ka panākts progress, taču vēl jāveic “pamatīgs darbs”, lai vienotos par līgumu līdz šā gada beigām. 97 procenti no tirdzniecības tarifiem esot saskaņoti, taču atlikušie trīs procenti, tajā skaitā lauksaimniecības precēm, esot vissarežģītākie.

Aprīļa beigās tiekoties Berlīnē, ASV prezidents Baraks Obama un Vācijas kanclere Angela Merkele apliecināja kopīgu vēlmi virzīt uz priekšu sarunas par TTIP līgumu, kas varētu veicināt saimniecisko aug­smi abos Atlantijas krastos. Pāris dienas vēlāk Francijas prezidents Fransuā Olands brīdināja, ka Parīze noraidīs līgumu, ja tas apdraudēs valsts lauksaimniecību.

 

TTIP līgums būtu jāatceļ

Plānotais brīvās tirdzniecības līgums starp ASV un Eiropas Savienību būtu jāatceļ, uzskata “Greenpeace”. Vakar “Greenpeace” rīkotajā preses konferencē tās pārstāvji norādīja, ka publiskotie slepenie dokumenti par sarunu gaitu apliecina, kā ASV izdara spiedienu uz ES, lai tā pirktu vairāk lauksaimniecības preču. “Pārrunas notiek aiz slēgtām durvīm, lai radītu spēcīgu tarānu, kas var likvidēt pat visciešāk iesakņojušos vides un patērētāju aizsardzības noteikumus,” intervijā aģentūrai DPA skaidro “Greenpeace” tirdzniecības eksperts Jirgens Kniršs. Eiropas Komisijai vajadzētu atzīt, ka tā nav pietiekami informējusi sabiedrību par šī līguma nosacījumiem, un tai vajadzētu “nospiest restarta pogu”, jo pašreizējā vienošanās vairs nav labojama, piebilda Kniršs. “Greenpeace” norāda, ka TTIP dotu triecienu patērētāju aizsardzības pasākumiem, kas jau apstiprināti virknē ES valstu un bloķē ģenētiski modificētus organismus un ar hormoniem audzētu gaļu.

Publiskotie dokumenti liecina, ka Vašingtona draudējusi bloķēt pūliņus atvieglot Eiropas automašīnu eksportu, ja Eiropa nepiekritīs palielināt ASV lauksaimniecības produktu iepirkšanu. ASV arī grib saglabāt pašreizējo arbitrāžas sistēmu, kas ļauj korporācijām iesūdzēt tiesā valdības par varbūtēju peļņas zaudēšanu. ES puse bija ierosinājusi līdzīgu, bet atklātāku un publisku plānu, ko Vašingtona noraidīja.

Aptuveni 1600 pašvaldību Eiropā ir pasludinājušas savu teritoriju par TTIP brīvām joslām, kuru vairākums ir Austrijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Nīderlandē, Spānijā un Britānijā, ziņo britu mediji.

LA.lv