Didža Jurciņa foto

Atklāj jaunu sēni un izzuduša ķērpja audzi 1

Nesen dabas vērotājs Didzis Jurciņš, pētot dzeņus Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā – Puikules pusē – uz daļēji apsnigušas oša kritalas uzgājis spilgti zaļu, līdz šim neredzētu ķērpi apmēram 20x50cm platībā, liecina informācija Latvijas Universitātes mājas lapā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Ķērpis tika nofotografēts, kā arī tika ievākts tā paraugs identifikācijai. Pētot ķērpja fotogrāfiju, konstatēts, ka pirmā līdzīgā ir Latvijas sarkanās grāmatas “0” kategorijas suga Lobaria amplissima. Lai apstiprinātu sākotnējo identifikāciju, paraugs tika nogādāts ķērpju speciālistam, emeritētajam Latvijas Universitātes pasniedzējam Alfonam Piterānam. Apstiprinoša atbilde sekoja 24. martā – atrastais ķērpis patiešām ir Lobaria amplissima, kurš Latvijā nav ticis atrasts kopš 1870. gada.

Līdzīgi, apsekojot mežu Vitrupes krastos, 2013. gada 25. decembrī tika uzieta Latvijā jauna sēņu suga. Aplūkojot tuvāk ūdenī guļošas apšu kritalas, uz tām tika pamanītas no sūnām ārā izspraukušās vicas. Ievācot paraugu, izrādījās, ka zem vicām sūnās atrodas kāpura paliekas. Pēc sākotnējās identifikācijas interneta resursos izskatījās, ka sēne varētu būt Cordyceps stylophora. Arī toreiz paraugs tika nogādāts speciālistam – sēņu ekspertam, emeritētajam LU pasniedzējam Edgaram Vimbam, kurš sākotnējo identifikāciju apstiprināja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī pašlaik LU norit vairāki pētījumi, kas veltīti ķērpju, sūnu un sēņu izpētei. Interesanti, ka līdz ar fototehnikas attīstību un pieejamību arvien vairāk cilvēku interesējas par dabas izpēti. Īpaši aktīvi šajā ziņā ir Bioloģijas fakultātes absolventi, kas dodas pārgājienos un iegūtos attēlus salīdzina ar jau pieejamajiem, kā arī konsultējas ar ekspertiem, lai noskaidrotu savu atradumu nosaukumus un sastopamību. Šim nolūkam ļoti palīdz interneta vietne Dabas dati.lv.

Nākotnē tiek plānotas vairākas ekspedīcijas jaunu sugu meklējumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.