×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Atklāj jaunu sēni un izzuduša ķērpja audzi (1)

Didža Jurciņa fotoDidža Jurciņa foto

Nesen dabas vērotājs Didzis Jurciņš, pētot dzeņus Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā – Puikules pusē – uz daļēji apsnigušas oša kritalas uzgājis spilgti zaļu, līdz šim neredzētu ķērpi apmēram 20x50cm platībā, liecina informācija Latvijas Universitātes mājas lapā.

Ķērpis tika nofotografēts, kā arī tika ievākts tā paraugs identifikācijai. Pētot ķērpja fotogrāfiju, konstatēts, ka pirmā līdzīgā ir Latvijas sarkanās grāmatas “0” kategorijas suga Lobaria amplissima. Lai apstiprinātu sākotnējo identifikāciju, paraugs tika nogādāts ķērpju speciālistam, emeritētajam Latvijas Universitātes pasniedzējam Alfonam Piterānam. Apstiprinoša atbilde sekoja 24. martā – atrastais ķērpis patiešām ir Lobaria amplissima, kurš Latvijā nav ticis atrasts kopš 1870. gada.

Līdzīgi, apsekojot mežu Vitrupes krastos, 2013. gada 25. decembrī tika uzieta Latvijā jauna sēņu suga. Aplūkojot tuvāk ūdenī guļošas apšu kritalas, uz tām tika pamanītas no sūnām ārā izspraukušās vicas. Ievācot paraugu, izrādījās, ka zem vicām sūnās atrodas kāpura paliekas. Pēc sākotnējās identifikācijas interneta resursos izskatījās, ka sēne varētu būt Cordyceps stylophora. Arī toreiz paraugs tika nogādāts speciālistam – sēņu ekspertam, emeritētajam LU pasniedzējam Edgaram Vimbam, kurš sākotnējo identifikāciju apstiprināja.

Arī pašlaik LU norit vairāki pētījumi, kas veltīti ķērpju, sūnu un sēņu izpētei. Interesanti, ka līdz ar fototehnikas attīstību un pieejamību arvien vairāk cilvēku interesējas par dabas izpēti. Īpaši aktīvi šajā ziņā ir Bioloģijas fakultātes absolventi, kas dodas pārgājienos un iegūtos attēlus salīdzina ar jau pieejamajiem, kā arī konsultējas ar ekspertiem, lai noskaidrotu savu atradumu nosaukumus un sastopamību. Šim nolūkam ļoti palīdz interneta vietne Dabas dati.lv.

Nākotnē tiek plānotas vairākas ekspedīcijas jaunu sugu meklējumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jāieaudzē atkal! Kaut vai spilgtās krāsas dēļ!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15.9
Alūksne +14.2
Daugavpils +12.3
Saldus +13
Liepāja +17.1
Jelgava +15
Ventspils +16.4
Limbaži +14
Madona +13
Rēzekne +12
Draugiem Facebook Twitter Google+