Publicitātes foto

Atklāj Lietuvas cilvēkus Antana Sutkus fotogrāfijās 0

Galerijā “Birkenfelds” līdz 10. oktobrim skatāma pazīstamā lietuviešu fotogrāfa Antana Sutkus darbu izstāde “Lietuvas cilvēki”. Fotomākslas cienītājiem un kolekcionāriem Latvijā A. Sutkus vārds ir labi zināms. Mākslinieka sadarbība ar galeriju “Birkenfelds” sākās 2009. gadā ar lielu autora darbu retrospekciju.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

A. Sutkus pagājušā gadsimta beigās sāka atvadīties no fotografēšanas. Tagad viņš pārcilā savus arhīvus un savas mākslas cienītājiem rāda tos darbus, kas vēl līdz šim nav rādīti. “Kopš pēdējās izstādes Rīgā mākslinieks daudz strādājis ar iespaidīgo vairāk nekā 200 000 negatīvu arhīvu un pagājušajā gadā, savā 75 gadu jubilejā, Viļņas galerijā “Vartai” izstādīja līdz šim neredzētus darbus. Lielākā daļa no šīs izstādes ar nosaukumu “Lietuvas cilvēki” tagad atceļojusi uz Rīgu,” atklāj galerijas pārstāvis Toms Zvirbulis.

Lietuvas cilvēki un to dzīve dažādos laikos ir A. Sutkus mūža tēma. Viņa fotogrāfijās cilvēki nešauj, neizģērbjas, nedemonstrē akrobātisku virtuozitāti, viņi savā ikdienas ritmā veic ierastas darbības, nemanot, ka viņus vēro fotogrāfs. “A. Sutkum piemīt spēja meistarīgi notvert īsto momentu un padarīt fotogrāfiju par stāstu. Izstādē būs iespēja novērtēt meistara radošās dzīves ceļu, estētiskās vērtības un dokumentēto laiku,” teic T. Zvirbulis. Arī pats mākslinieks neslēpj, ka viņam vienmēr ir paticis ķert mirkļus, un, tādus meklējot, viņš apbraukājis vai visu Lietuvu. “Ja, braucot cauri kādai apdzīvotai vietai, ieraudzīju, ka notiek kas interesants, kāpu ārā un fotografēju. Parasti pietika ar pieciem sešiem kadriem. Ja neko interesantu neieraudzīju, braucu atpakaļ un sāku visu no jauna,” par radošo procesu smaidot nosaka mākslinieks. Viņš neslēpj, ka par savām fotogrāfijām ir saņēmis arī kritiku. Tāds stāsts ir par pioniera portretu. “Man Sanktpēterburgā reiz prasīja, kādēļ bildē redzamais bērniņš izskatās tik depresīvs — gluži kā no koncentrācijas nometnes. Atbildēju, ka viņš jau arī ir no nometnes, tikai no padomju nometnes,” atceras mākslinieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

A. Sutkum ir savas prasības, kādam jābūt labam fotogrāfam: “Fotogrāfijas neatkārtojamība, noteikta asociatīva rinda. Fotogrāfijai ir svarīga nejaušība. Gadījums. Man arī jāmīl cilvēki, kurus es fotografēju. Izrādās, mīlestības resursi nav neizsmeļami. Fotogrāfam ir daudz jālasa. Vispār vecumdienas nav labākais dzīves posms šai nodarbei…”

A. Sutkus darbi atrodas pasaules izcilākajos muzejos un privātkolekcijās, arī Viktorijas un Alberta muzejā Londonā, Modernās mākslas muzejā Stokholmā, Francijas Nacionālajā bibliotēkā, Maskavas Fotogrāfijas namā/Multimediju mākslas muzejā. Divdesmit A. Sutkus darbi ir arī “ABLV Bank” veidotajā Laikmetīgās mākslas muzeja fotomākslas kolekcijā Latvijā.

Ekspozīciju papildina A. Sutkus ikdienas dzīves dokumentējums latviešu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa Ulvja Alberta (1942) darbos “Fotogrāfa portrets”. Par šiem darbiem U. Alberts teic: “2009. gada decembrī pirms Ziemassvētkiem man bija iespēja fotografēt A. Sutku viņa mājās Viļņā, Lietuvā. Tās bija labākās fotogrāfijas, ko biju uzņēmis visā gadā.”

Izstādē būs pieejams jaunākais A. Sutkus darbu albums “Lietuvas cilvēki”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.