×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
24. novembris, 2015
Drukāt

Atklāj migrēnas simulatoru un aicina pieteikties galvassāpju speciālistu bezmaksas konsultācijām (1)

Migrēnas simulatora apmeklātāja. Publicitātes fotoMigrēnas simulatora apmeklātāja. Publicitātes foto

Otrdien, 24.novembrī Latvijas Dzelzceļa stacijā ar migrēnas simulatoru un aicinājumu izmantot galvassāpju speciālistu bezmaksas konsultācijas Latvijas Galvassāpju biedrība atklāja sociālo kampaņu, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību savām un līdzcilvēku galvassāpēm, tostarp migrēnai.

Pasaules Veselības organizācija savā pēdējā ziņojumā norādījusi, ka 47% pieaugušo vismaz reizi gadā ir sastapušies ar galvassāpēm. Katram desmitajam respondentam vecumā no 18 līdz 65 gadiem galvassāpju iemesls ir bijusi migrēna.

Migrēnas simulatora apmeklātāja. Publicitātes foto

„Galvassāpes ir izjutis gandrīz katrs. Bet, ja galvassāpju lēkmes vienveidīgi atkārtojas, lielākā daļā gadījumu nav nepieciešams veikt nekādus izmeklējumus. Iespējams, tā ir migrēna, taču tā nav vienīgais spēcīgu galvassāpju iemesls – slimības var būt daudzas un dažādas. Ir izpētīts, ka 95% gadījumu galvassāpju cēloni var noteikt, rūpīgi izpētot pacienta slimības vēsturi. Tādēļ konsultācija pie ārsta ir ļoti būtiska diagnozes noteikšanai. Neskaidros gadījumos augsto tehnoloģiju papildu izmeklējumi palīdzēs noteikt, vai pacientu nomoka labdabīgas vai cita veida galvassāpes,” skaidro Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja neiroloģe-algoloģe (sāpju speciāliste) Aija Freimane.

Jaunākā pieejamā informācija par situāciju Latvijā liecina, ka 91% respondentu ir izjutuši vai patlaban cieš galvassāpes. Savukārt, ja aplūkojam tieši ar migrēnu sirgstošos Latvijas iedzīvotājus , tad visbiežāk migrēnas pacientes ir sievietes (88,3% no migrēnas slimniekiem). Ar migrēnu sirgst pacienti lielākoties vecumā no 25 līdz 34 gadiem (41,4%), un pusei (51,7%) respondentu ir augstākā izglītība. Ar migrēnu sirgstošo ikdienas darbs visbiežāk ir saistīts ar komunicēšanu ar citiem cilvēkiem (51,7%) un ilgstošu strādāšanu pie datora (18,3%). 48,4% respondentu atzīmēja – kādam no viņu radiniekiem arī ir migrēna.

Lielākoties migrēnu ierosina stress (68,3%), nogurums (45%) un menstruālais cikls (28,3%). Katram ceturtajam līdz piektajam aptaujātajam migrēnas lēkmes ir 4 līdz 8 reizes mēnesī. Turklāt katram ceturtajam Latvijas iedzīvotājam galvassāpju epizožu ilgums visbiežāk ir 13 līdz 24 stundas, tikpat daudziem – 25 līdz 48 stundas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. nav tā, ka ir tik daudz migrēnas slimnieku. nav atrasts galvas sāpju cēlonis.

Draugiem Facebook Twitter Google+