×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
25. aprīlis, 2016
Drukāt

Atklājas vairākas NĪN “atvieglojumu” shēmas sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem (22)

Foto LETAFoto LETA

"Villa Adlera" Jūrmalā, Bulduros.

Ar dažādiem paņēmieniem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) “atvieglojumus” par saviem īpašumiem izbauda tenisists Ernests Gulbis, grāmatu izdevēja Vija Kilbloka, Valērija Kargina dēls Rems Kargins, kā arī pašreizējā “Villa Margarita” īpašniece Margarita Dāve, šovakar vēsta LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

Tenisista Gulbja īpašumā, kas atrodas Kuldīgas novada bijušajā Rumbas pagastā pie Ventas, atklājas vairākas shēmas, kā mazināt NĪN. Kuldīgas novada domē taisnojas, ka vienā gadījumā noticis pārpratums ar ēkas izmantošanas kodu, savukārt otrā – it kā “neesošā māja” tagad pamanīta, un īpašniekam prasīs sakārtot dokumentus.

Vienai no Gulbja īpašumu kompleksa dzīvojamām ēkām ar kopējo platību 800 kvadrātmetri piešķirts statuss “bibliotēka-muzejs”, kas aptuveni trīs reizes samazina šī īpašuma kadastra vērtību un līdz ar to arī maksājamo NĪN.

Pēc Valsts zemes dienesta kadastra datiem, šajā ēkā tiešām atrodas bibliotēka, taču līdzās tai šajā pašā ēkā ir arī apmēram 80 kvadrātmetrus liela guļamistaba un vēl lielāka ēdamzāle, turklāt nav ne mazāko pazīmju, ka šī ēka nebūtu būvēta individuāliem mērķiem. Šāds statuss “bibliotēka-muzejs” parasti tiek piešķirts tikai publiski pieejamām ēkām, taču Gulbja īpašumā esošā “bibliotēka-muzejs” nav publiski pieejama.

Vēl lielāka ēka, kas atrodas Gulbja īpašumā, neparādās kadastrā vispār, lai gan tā jau ir gandrīz uzcelta. Šādā gadījumā tas ļauj NĪN nemaksāt nemaz. Šīs ēkas būvniecībai turklāt nav saņemta Kuldīgas novada būvatļauja, kas nozīmē, ka tā ir nelikumīga. Pirms vairākiem gadiem esot apstiprināts šīs ēkas būvprojekts, ar ko gan nepietiek, lai ēku celtu. Šī ēka būvprojektā figurē kā mākslas galerija, kas arī ļautu mazināt tās kadastra vērtību – gadījumā, ja tā kadastrā vispār būtu reģistrēta.

Abas šīs ēkas, kā arī vēl septiņas savrupmājas uzbūvētas uz zemes, kurai kadastrā kā izmantošanas mērķis norādīts “lauksaimniecības zeme”, kas ļauj ievērojami ietaupīt zemes nodokli. Kuldīgas novada būvvalde skaidro, ka, pēc pašvaldības izdotiem noteikumiem, Kuldīgas novadā uz lauksaimniecības zemes, nemainot tās statusu, drīkst būvēt kultūras ēkas un minētā “bibliotēka-muzejs”, neapšaubāmi, tāda esot.

Pēc raidījuma izrādītās intereses Kuldīgas novada būvvaldes inspektori apmeklējuši Gulbja īpašumu. Kā paskaidroja būvinspektors Raimonds Kalējs, viņi īpašumā patiešām konstatējuši “patvaļīgas būvniecības pazīmes”, bet nekādas sankcijas pagaidām nesekos, gaidīšot, kad dokumenti tiks sakārtoti un tiks saņemta būvniecības atļauja. No īpašnieku puses neesot konstatētas nekādas ļaunprātības, īpašniekam esot tikai aizmirsies izņemt būvatļauju, skaidroja Kalējs.

Savukārt, komentējot “bibliotēkas-muzeja” statusu otrai ēkai, Kalējs norādīja, ka esot noticis pārpratums. Proti, Valsts zemes dienestā iesniegts kļūdains ēkas izmantošanas kods – 1262. Tam būtu bijis jābūt 1110, kas ir dzīvojamā māja. Pēc Kalēja teiktā, kāds sajaucis kodu, gatavojot inventarizācijas lietu. Būvvalde jau esot sazvanījusies ar Valsts zemes dienestu, lai novērstu pārpratumu.

Grāmatu izdevējas “Zvaigzne ABC” īpašnieces Vijas Kilblokas īpašums atrodas Mežaparkā, uz tā ir divas ēkas. Kā vēsta Valsts zemes dienesta dati, viena no tām – priekšplānā esošā – ir 324 kvadrātmetrus liela. Tajā ir piecas istabas, divas halles, vēl istaba virtuve. Ēkas statuss ir savrupmāja, kadastra vērtība ir 165 000 eiro, un, ņemot vērā nodokļa apmēru, šajā gadījumā 0,6%, gadā par šo ēku izdevējai būtu jāmaksā apmēram 990 eiro. Ar šo ēku viss it kā ir kārtībā, bet šajā īpašumā atrodas vēl viena ēka.

Tās platība ir 250 kvadrātmetri, arī šajā ēkā ir divas dzīvojamās istabas, ir arī istaba virtuve, ir baseins, pirts un dušas. Ēkā ir pieslēgta centrālā apkure, ir aukstā un karstā ūdens sistēma. Līdz ar to Valsts zemes dienesta vērtējumā tā arī ir savrupmāja, bet, izrādās, ka nē. Zemes dienesta reģistrā šīs ēkas statuss ir saimniecības ēka – ar klasifikāciju, pie kuras piederas kūtis, sabiedriskās tualetes un pagrabi. Par to parūpējušies šī projekta iesniedzēji.

Tas automātiski atspoguļojas ēkas kadastra vērtībā – tie ir tikai 23 000 eiro, un gadā par to nodoklis jāmaksā jau ievērojami mazāks, tikai 46 eiro. Savrupmājas statusā šīs “kūts” kadastra vērtība būtu apmēram 111 000 eiro, un tad jau gada nodoklis būtu apmēram 700 eiro. Raidījums atzīmē, ka šādā veidā tiek apiets arī pilsētas plānošanas liegums uz viena zemesgabala būvēt divas individuālās mājas, jo saimniecības ēka par tādu netiek uzskatīta.

Uz baņķiera Valērija Kargina dēla Rema Kargina vārda šobrīd reģistrēta villa “Adlera” kāpu zonā Bulduros. Kopējā apbūves platība ir gandrīz hektārs, bet zeme saskaņā ar tās izmantošanas statusu, izrādās, nav gluži domāta villai, bet gan ārstniecības un veselības iestāžu apbūvei, kas ļauj ieekonomēt uz nodokļa rēķina.

Kā par individuālās apbūves zemes gabalu kadastra vērtība šajā vietā ir 93 eiro par kvadrātmetru. Kopā par visu gabalu, gandrīz hektāru jeb 10 000 kvadrātmetru, tie ir 930 000 eiro, un nodoklis (par zemi valsts noteiktais standarts – 1,5%) ir 13 950 eiro gadā. Savukārt par ārstniecības iestāžu apbūves zemi kadastra vērtība ir gandrīz divas reizes mazāka – 56,9 eiro par kvadrātmetru, par hektāru – 569 000 eiro, un nodoklis gadā ir par aptuveni 5000 eiro mazāks – 8535 eiro.

“Villa Margarita” atrodas Vaivaros, apmēram piecu minūšu gājienā no jūras. Pēc bijušā azartspēļu uzņēmēja Jāņa Dāvja nāves villa pārgājusi viņa sievas Margaritas Dāves īpašumā un šobrīd ir izlikta pārdošanā. Ēkā ir neskaitāmas istabas, halles un zāles, arī baseins, solārijs un pirts, kā arī īpaši liela viesu pieņemšanas zāle 200 kvadrātmetru izmērā un ziemas dārzs 180 kvadrātmetru platībā.

Arī šīs villas īpašnieki labi ietaupa uz NĪN, jo saskaņā ar ēkas izmantošanas mērķiem tā nav nekāda villa, bet gan atpūtas nams. Kā atpūtas namam šīs ēkas kadastrālā vērtība, kā liecina Valsts zemes dienesta dati, ir apmēram 300 000 eiro. Tātad nodoklis pēc ēku standarta (0,6% no kadastra vērtības) ir 1800 eiro gadā. Ja šī ēka būtu individuālas mājas statusā, kadastra vērtība tai būtu 825 000 eiro, bet nodoklis – gandrīz 5000 eiro gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Nodoklis par īpašumu māju jābūt 0, bet par zemi gan pēc kadastra. Tikai kāpēc kadastra vērtība tik strauji pieaug? 10 gadu laikā vairāk kā 10 reižu…

 2. Visi tik bagati bet tauta sez bada. Kad cilveks sez nabadziba vaij mums vajag kautkadus sportistus un bagatnieku izspriecas??? Tadi bagatnieki jaliek cietuma jo perk par naudu visu pec kartas un pat nabaga meitenes. Tadus bagatas cukas cietums gaida.

 3. Siguldā arī ir daudz šādu māju, acīmredzot domes varenie to piesedz.

 4. Bet vienalga pie visa vainīgs ir Nils Ušakovs un viss…

 5. Ļeņinam lai sagrābtu varu pietika ar pastu un telegrāfu. Mūsdienās viss kļuvis vienkāršāks – pietiek ar to ka sagrābj tiesu varu. Valsts nozagta, bet neviens zaglis cietumā nesēž!

 6. Saulkrastos notiek tas pats kājas aug no būvvaldes, ko viņi pieņem ekspluatācijā ziņu māju ,kas nopirkta par 170 tūkstošiem latu pārbūvēta par pusmiljonu, bt īpašuma kadastrālā vērtība zemei 17 tūkstoši ēkai 89 tūkstoši eiro, kā tas var būt var pajautāt būvvaldē….

 7. Citā Rietumeiropas valstī tiktu aprēķināti neapmaksātie nodokļi un piedzīti no īpašniekiem, bet atbildīgo instanču darbinieki m tiktu izteikt brīdinājums, uzlikts ievērojams naudas sods vai tiktu atlaisti no darba un nekad vairs nevarētu strādāt valsts pārvaldē. Kamēr Latvijā tie pieļauta nodokļu nemaksāšana un vainīgajiem par to nav nekādu seku, tikmēr būs tā kā ir – neapmierinātība utt.

 8. Mēs gribam, lai lasa arī pieaugušie. Lai lasa, ko vēlas lasīt. Pret lasīšanu nedrīkst izturēties ar nicinājumu. Nedrīkst cilvēkus, kas nelasa to, ko lasu vai rakstu es, saukt par truliem.

 9. . Kāpēc visu darīt un neņemt to varu? Man arī nešķiet pareizi, ka Latvijā pie varas ir vīrieši, un savā masā tas ir diezgan tumšs spēks. Sievietes varētu būt tās, kas ienes lielāku izpratni un cieņu pret cilvēkiem. Bet sievietēm jābūt tam gatavām. Viņām nav jāklausās, ko vīrieši stāsta, kas viņām jādara un kā viņām ir jābūt sievietēm.
  Sieviete uzņemas visus grūtumus, visu izdara un beigās pa priekšu pabīda vēl vīrieti! Ņem un vadi! Bet tā ir domāšana, tā gadsimtos esam audzinātas, ka jābūt jaukai meitenei, ja gribi patikt. Patiesībā tas neļauj sievietēm izpausties arī tad, ja viņas to grib. Ļoti daudzas sievietes pat to nedefinē – jā, gribu to augsto pozīciju, kāpēc ne? Tur ir vieglāk, tur dzīve ir skaistāka, beidzot tas ir labāk atalgots darbs. Kāpēc vīrieši? Tikai tāpēc, ka viņi māk bloķēties, to varas struktūru izveidot un pēc tam cits citu bīdīt? Pēc principa – jo lielāks kretīns… Tikai tāpēc? Turklāt vadošs amats neko neatņem no sievišķības. Jo brīvāka esi no rutīnas darbiem, jo vēl vairāk vari būt sievišķīga, ja vēlies tāda būt.”

 10. Vai kāds zin par cik pašvaldība top neredzīga, kaut turpina gaudot, ka nav līdzekļu skolotājiem un bērnudārziem? Pie kam šis aklums tiek pārmantots no sasaukuma uz sasaukumu un novada domēs jau nesēž viens cilvēks.

 11. Vai gudrais autors varētu izlasīt Ministru kabineta 2009.gada 22.decembrī noteikumu Nr.1620 “Noteikumi par būvju klasifikāciju” un uzrakstīt, kur tajā ir norādīts būves izmantošanas veids “villa”? Ja zemes īpašnieks veicot būvniecību, uz zemes vēlās būvēt ēku “bibliotēka-muzejs”, kurš viņam to var liegt? Kur teikts, ka bibliotēkai vai muzejam ir jābūt publiski pieejamai, vai, ka grāmatas lasīt un gleznas vai skulptūras nevar apskatīt guļot gultā?:)) Saeimai ir jāpieņem skaidri un nepārprotami likumi, Ministru kabinetam, skaidri formulēti MK noteikumi, tad arī šādām ākstībām nebūs vietas….

 12. Man pensionāram jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis par to kas man nepieder. 3 gadus atpakaļ apmežoju man piederošu, ar krūmiem apaugušu aramzemi to dokumentāli noformēju un šī gada janvara sākumā zemes dienestā tika ierakstīts ka tā turpmāk skaitās jaunaudze,tomēr Skrundas domes amatpersona turpina piestādīt nodokli par aramzemi visa gada garumā.Mana vēstule E pastā domes vadībai paliek neatbildēta.

 13. Te jau “uzķerti”tikai pāris gadījumi.KAS atklātoos vienā pamatīgā VK pārskatā VISĀ valstī par šo “nabaga”miljonāru blēdībām pret valsti,kuru apzogot viņi tikuši pie šiem miljoniem.Bet NEKAS jau nenotiks kā pēc visiem “Nekā personīga”,Aizliegtiem paņēmieniem, de Facto utt.Ja paši pārbaudītāji VIDs ie zagļu pilns.Vai kāds zina kas notiek RD Ušaka piesegā?Tur taču žurnālistus nelaiž klāt un izturas kā pret sētas krančiem pasperot ar ņirgāšanos un neatbildēšanu uz jautājumiem,lai gan tās visas ir valsts amatpersonas.To pašu dara Saeimas SC deputāti.Valstī IR anrhija !!Ēnu ekonomika ~~ 40% un Kučinskis nevar saprast KUR ņemt naudu.SC brauc ar superdžipiem ,bet itkā izīrētiem par santīmiem?!Kamēr neiztīrīs VISAS !!!augšas un nelikvidēs N-tos astoņkājus valstī naudas nebūs NEKAD !!!Pa 25 gadiem ir izveidojies valsts un pašvaldību spicē un tiesībsargājošās iestādēs tādas drausmīgas nogulsnes kā ilgi netīrītā kanalizāciju trubā.Patiesība netiek cauri šiem uzaugumiem.Vārna vārnai nu neknābs aci,jo savas žēl.Ar tādu prezidentu un premjeru NEGAIDIET pārmaiņas uz labu.Var jau reklamēt sarkanu dīvānu meža vidū,kuram tur nav jābūt,jo tas neatriebs,bet ir valstī tik daudz MORĀLU tiesisku utt.kroplību un piesārņojumu,ka MAN atkal kauns,ka Vējonis to neredz.

 14. Cik veikli angažētie žurnālisti tēmu par noziedzīgo NĪ nodokli pārvērš par farsu. Igaunijā NĪ par ēkām nemaksā (tas ir 0%). Visi citi nodokļi zemāki, ierēdņi zog mazāk (bezdeficīta budžets). Igaunijā iekasē par 1,3 miljardiem vairāk nodokļos .
  NĪN ēkām ir jāatceļ!

 15. kapec parmaksat, ja var nemaksat!

 16. nabagi maksas pēc pilnas programmas,bet zagļi un blēži blēdīsies tālāk…

 17. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  cik naivi iekasē nodokļus Latvijā – te marsiešu kosmodroms. te marsiešu kapi…

 18. Tad nav brīnums, ka “slavenajai” izdevējai jāvaid par veikalā nopirktu vecu aknu desu. Trūkums nav negods. Krāpšanās gan.

Draugiem Facebook Twitter Google+