×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Atklājot Latvijas kultūras ziedu

Foto: LETAFoto: LETA

Jau ceturtdien, 8. janvārī, ar grandiozu koncertu Latvijas Nacionālajā operā (LNO) tiks atklāta Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programma, kurā iekļauti vairāk nekā 200 notikumu, kas norisināsies Latvijā, 11 Eiropas valstīs un arī ASV, Ķīnā un Krievijā.

Organizatori sola, ka tā būs plašākā Latvijas kultūras prezentācija pasaulē kopš neatkarības atgūšanas. Programmas veidošanā par galvenajām tematiskajām vadlīnijām izvēlēta vienotas Eiropas ideja, Otrā pasaules kara beigas, ceļš uz laikmetīgo profesionālajā māk­slā, dažādu mākslas žanru integrācija, Dziesmu un deju svētku tradīcijas atspoguļošana. Programmu izstrādājot, par galvenajiem kritērijiem atzīti laikmetīgums, unikalitāte un izcilība.

Programmas klāstā būs vismaz desmit ceļojošās izstādes ar ļoti daudzveidīgu tematu pārklājumu, iekļaujot Latvijas mākslas procesu atspoguļojumu pēdējās desmitgadēs, kā arī pašas aktuālākās norises, Latvijas dizaina sasniegumus un modi, arhitektūru, jūgendstila pasaules redzējumu, Dziesmu un deju svētku fenomenu, Latvijas ainavas bagātību. Vairākās valstīs tiks rīkotas Latvijas kino dienas, kurās būs skatāmas gan animācijas, gan dokumentālās un spēlfilmas. Jaunais Rīgas teātris dosies viesizrādēs uz Briseli ar izrādi “Soņa”. Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku ārvalstu bibliotēkām tiks dāvinātas Latvijā iznākušās grāmatas ar kultūrvēsturisku un vēsturisku ievirzi, maijā Gaismas pilī notiks vērienīga Raiņa un Aspazijas gadam veltīta starptautiska konference “Starp patiesību un varu” u. c. Ārvalstu televīzijas skatītājiem būs iespēja redzēt Uģa Oltes filmu “Planēta dzintars” (“Planet Amber”) un TV raidījumu ciklu “Dzintara pusē”, kas tapuši sadarbībā ar nodibinājumu “Rīga 2014”.

8. janvāra koncertā, kuru ievadīs īpaši šim notikumam radītais Ērika Ešenvalda muzikāli ainaviskais jaundarbs “Pēc negaisa”, uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris An­dra Pogas vadībā, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un solisti – Ēriks Kiršfelds un Reinis Zariņš. Briselē Latvijas prezidentūra ES Padomē tiks ieskandināta nedēļu vēlāk – 16. janvārī, uz Briseles mākslas centra “Bozar” skatuves satiekoties divām izcilām mūzikas personībām – operdīvai Elīnai Garančai un diriģentam Karelam Markam Šišonam. 12. martā šajā pašā koncertzālē uzstāsies pasaulē slavenais jaunais latviešu diriģents An­dris Nelsons ar Amsterdamas karaliskās koncertzāles orķestri. Bet 13. februārī Briselē atklās tikko Gaismas pilī mājas radušo latviešu avangarda un modernās mākslas izstādi “Vizionārās struktūras: no Johansona līdz Johansonam”. Savukārt jau 20. janvārī Latvijas Radio koris uzstāsies Londonā Svētā Džona koncertzālē ar koncertuzvedumu, kurā skanēs Jura Ābola, Kristapa Pētersona, Džona Keidža un citu komponistu skaņdarbi, kā arī fragmenti no grupas “Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīca” muzikālajiem eksperimentiem. Plašā koncertturnejā ar astoņām dažādām programmām uz Odesu, Luksemburgu, Briseli un Milānu dosies slavenais Baltijas kamerorķestris “Kremerata Baltica”. Pirmais koncerts “Bridges to Bach” notiks 25. februārī Briseles mākslas centrā “Bozar”.

19. maijā Berlīnes “Deut­sche Oper” pirmizrādi piedzīvos Artura Maskata un Liānas Langas opera “Valentīna”. 15. jūnijā Karaliskajā Briseles konservatorijā muzicēs izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride. Bet no 9. līdz 22. jūnijam Starptautiskās Venēcijas mākslas biennāles ietvaros notiks Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde.

Savukārt Latvijas skatītāji no 6. februāra līdz aprīļa vidum Mākslas muzejā “Rīgas birža” varēs baudīt izcilu itāliešu 16. līdz 18. gs. mākslu no Boloņas muzeju krātuvēm “Itāļu portretu glezniecības divi gadsimti: 1580 – 1780”. Bet 27. aprīlī – laikā, kad Rīgā notiks Āzijas un Eiropas valstu izglītības ministru tikšanās, – LNO pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos latviešu komponista Ērika Ešenvalda multimediālā simfonija “Ziemeļblāzma”.

Latvijas Nacionālā māk­slas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls” no jūnija līdz augustam varēs apskatīt fotogrāfiju izstādi “Edvards Steihens. Portreti”, kurā būs eksponēti izcilā Luksemburgā dzimušā meistara darbi. No 25. jūnija līdz 28. jūnijam notiks Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētki. Šo svētku koncerta noslēguma pasākums paredzēts 29. jūnijā, kas arī iezīmēs prezidentūras kultūras programmas beigas.

“Kultūrzīmju” TOP 3

Izstāde “Itāļu portretu glezniecības divi gadsimti: 1580 – 1780” (no 6. februāra līdz aprīļa vidum Mākslas muzejā “Rīgas birža”).

Ērika Ešenvalda multimediālā simfonija “Ziemeļblāzma” (27. aprīlī LNO).

Izstāde “Edvards Steihens. Portreti” (LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” no jūnija līdz augustam).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+