Kultūra
Mūzika

Atklājot mūziku it visur 16


Vestarda Šimkus improvizāciju stilistika sakņojas gan laikmetīgajā mūzikā, gan džezā, arī pasaules mūzikā un senajā mūzikā, meklējot kopīgo un atšķirīgo.
Vestarda Šimkus improvizāciju stilistika sakņojas gan laikmetīgajā mūzikā, gan džezā, arī pasaules mūzikā un senajā mūzikā, meklējot kopīgo un atšķirīgo.
Publicitātes foto

No sestdienas, 14., līdz 20. oktobrim jau 16. reizi paplašināt mūzikas uztveres robežas aicinās Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”, piedāvājot tikšanos ar neparastu mūziku un latviešu un ārzemju komponistu darbu pasaules pirmatskaņojumus. Tā īpašais notikums – izcilais latviešu pianists Vestards Šimkus 18. oktobrī pirmo reizi atskaņos improvizāciju programmu, ar kuru uzstājies prestižos starptautiskos festivālos.

Festivālu 14. oktobrī Rīgā ieskandinās projekts “Četras telpas”, kura gaitā visas dienas garumā būs iespēja secīgi apmeklēt četrus koncertus dažādās Rīgas vietās. Pirmais koncerts “Folkmūzikas pēcpusdiena” plkst. 11, 12.30 vai 14 skanēs Kalnciema kvartālā. Tajā uzstāsies divi interesanti Latvijas mūziķi, Staņislavs Judins un Asnate Rancāne, kuri, apvienojot atšķirīgās muzikālās pieredzes – Staņislava improvizācijas un kompozīcijas ar Asnates zināšanām par etnisko mūziku un folkloru –, radījuši improvizācijas projektu, kurā oriģinālmūziku ar tautas dziesmu tekstiem papildina tautas melodiju apdares.

Pēc tam varēs doties uz elektroakustisko koncertu “Sapņu zvēri” (plkst. 13.30, 14.30 un 15.30 kluba “ONEONE” pagrabā, Šarlotes ielā 18), kur vokālās grupas “Putni” izpildījumā notiks divu skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumi. Šveiciešu komponists Beats Gīzins (1968), kura elektroakustisko kameroperu “Marienglass” klausītāji iepazina 2015. gada festivālā, atgriežas ar jaundarbu “Traumtiere” (Sapņu zvēri). Bāzelē klavierspēli, ķīmiju, kompozīciju un mūzikas teoriju studējušā autora krājumā ir ap 50 darbu visdažādākajiem izpildītāju sastāviem. Savukārt jaunais latviešu komponists Platons Buravickis (1989) radījis jaundarbu “Sprut” astoņām sieviešu balsīm un oktofoniskajai elektronikai. “Tas ir stāsts par noslēpumainu būtni ar globālām, mantkārīgām un dažkārt pat šausminošām idejām. Tomēr viņa nav ļauna, tā ir viņas būtība un bioloģija,” par savu darbu saka autors.

Trešo koncertu “Suņi, sievietes, dievi un spoki”, kura programma spilgti prezentēs mūsdienu teātra valodu, 14. oktobrī būs iespējams dzirdēt tikai vienu reizi – plkst. 17 Ģertrūdes ielas teātrī. Tajā varēs satikties ar “The Alpaca Ensemble” no Norvēģijas un dziedātāju Alvīni Pričārdu. Izskanēs arī britu komponista Džastina Konolija darba pasaules pirm­atskaņojums.

Bet vakarā plkst. 21 klubā “Nemiers” notiks tradicionālā “Klubu nakts” , kur akadēmiskās mūzikas īskoncerti dzīvā izpildījumā mīsies ar dīdžeju deju mūziku.

 

UZZIŅA

Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” izlase

* “Trio Orbit” koncerts – 15. oktobrī plkst. 17 Rīgas Reformātu baznīcā (Panajotis Androglou, Grieķija, akordeons, Gundega Šmite, Latvija, klavieres un Dimitris Marondis, Grieķija, elektronika).

* “Latvijas Radio bigbends. Latviešu džeza svīta Vol II” – 17. oktobrī plkst. 19 LNB Ziedoņa zālē (Latvijas Radio bigbenda mūziķu jaunās programmas pirmatskaņojums un CD prezentācija).

* “Vestards Šimkus. Improvizācijas. Pierakstītās un brīvās” – 18. oktobrī plkst.19 Zirgu ielas koncertzālē.

LA.lv