Kultūra
Māksla

Atklās arhitektam Meinhardam fon Gerkānam veltītu izstādi 0

Publicitātes foto

No 27. novembra līdz 31. janvārim Rīgas Sv. Pētera baznīcā varēs apskatīt izstādi “Domu līnijas. Meinhards fon Gerkāns. 50 arhitektūras gadi skicēs un zīmējumos”, LA.lv uzzināja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienībā.

Viens no mūsdienu pasaules izcilākajiem arhitektiem Meinhards fon Gerkāns, kas ir daudzu vērienīgu projektu autors lielākajās pasaules metropolēs, šogad janvārī svinēja 80 gadu jubileju.

1935. gada 3. janvārī Rīgā dzimušais un Sv. Pētera baznīcā kristītais Meinhards fon Gerkāns tālajā 1939. gadā kopā ar vecākiem repatriējās no Latvijas, kad Otrā pasaules kara draudu ēnā valsti pameta liela daļa baltvāciešu.

Viņš projektējis lidostas, administratīvās un banku ēkas, baznīcas, koncertzāles, klīnikas, muzejus – arī pasaulē lielāko – Pekinas Nacionālo muzeju, bibliotēkas, ražošanas halles, stadionus un dzelzceļa stacijas, izstrādājis arī pilsētu plānojumu Ķīnā.

Meinhards fon Gerkāns ir 20. gadsimta universālās arhitektūras celmlauzis – meistara profesionālajā kontā ir vairāk nekā 450 starptautisku balvu. Viņš realizē grandiozus objektus kopā ar 600 speciālistu lielu līdzstrādnieku komandu, kas darbojas desmit arhitektu biroja “gmp” filiālēs Hamburgā, Berlīnē, Pekinā, Šanhajā, Riodežaneiro un Hanojā.

Bet 20. gadsimta beigās nu jau slavenais arhitekts atkal iegriezās dzimtajā zemē – Latvijā, lai realizētu vairākus spilgtus un pamanāmus projektus – biroju ēku “Citadele”, dzīvokļu ēku “Carlo” Zaubes ielā, apartamentu ēku “Skaistie skati”, “Villu Gunu” un citus. Meinhards fon Gerkāns piedalījies un arī organizējis nozīmīgus, ar kultūru un arhitektūru saistītus notikumus Latvijā, organizējis izstādes un studentu plenērus, lasījis lekcijas un uzstājies semināros par Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanu un attīstību.

Arhitekts, izstrādājot projektus Latvijas pasūtītājiem, godīgi atzīst sentimenta klātbūtni un apgalvo, ka jebkuru vērienīgu projektu Āzijā atsver pat visnecilākais darbs Jūrmalā vai Rīgā, jo te viņš projektē īpašu jūtu vadīts.

Izstādē “Domu līnijas. Meinards fon Gerkāns. 50 arhitektūras gadi skicēs un zīmējumos” Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāmi Meinharda fon Gerkāna projektēto ēku fotoattēli, skices, arī filma par arhitektu.

Izstāde tapusi sadarbībā ar “Vincents Grupu”. Izstādes patrons – Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Latvijā Rolfs Šute.

LA.lv