×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. novembris, 2014
Drukāt

Atklās izstādi par mītisko Svētupi

Foto: Zudusī LatvijaFoto: Zudusī Latvija

Tilts pār Svētupi pie Lauvām.

Sestdien, 22. novembrī, Viļķenes kultūras namā plkst. 16 atvērs fotogrāfiju izstādi “Svētupe” un gaidāma tikšanās ar Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzējiem un studentiem, portālam LA.lv pavēstīja projekta “Vidzemes Svētupe mītiskajā un reālajā kultūrtelpā” vadītājs Juris Urtāns.

Izstādē aplūkojamas vairākas fotogrāfijas, kas tapušas pēdējo gadu laikā, īstenojot pētniecisku projektu “Vidzemes Svētupe mītiskajā un reālajā kultūrtelpā”. Starp upes ainavām dažādos gadalaikos, fotouzņēmumiem no gaisa redzamas dažas pavisam senas fotogrāfijas, kas tapušas 20. gadsimta 20.-30. gados.

Pēc izstādes atklāšanas pasākuma dalībniekiem būs iespēja uzzināt par 2013. un 2014. gada pētījumiem un atklājumiem Svētupes krastos. Profesore Janīna Kursīte stāstīs par māju likteņstāstiem, arheologs, profesors Juris Urtāns sniegs priekšlasījumu par Svētupi kā ūdensceļu, pētnieki Rasma Noriņa vēstīs par Viļķenes pagastu Limbažu muzeja krājuma fotogrāfijās un Svētupes apkārtnes valodu 19. gadsimta beigās, Sandis Laime iepazīstinās ar kulta un tūrisma objektu Svētupes krastos – Lībiešu Upuralām, bet Nils Hammers – ar Āsteres obeliska hieroglifiem.

Kopš 2013. gada Svētupe kļuvusi par starpdisciplināru pētījumu galveno objektu Latvijas Zinātnes Padomes atbalstīta projekta “Vidzemes Svētupe mītiskajā un reālajā kultūrtelpā” ietvaros. To pēta kā no arheoloģijas, tā folkloristikas un etnoloģijas aspekta, lūkojot izzināt upes kultūrainavas izmaiņas un attīstību no aizvēstures līdz mūsdienām.

Viens no pētījuma uzdevumiem ir saprast, vai un kāda ir Svētupes identitāte. Projektu īsteno Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs (projekta vadītājs Dr. hist., Dr. hab. art. Juris Urtāns, projekta īstenotāji – Dr. hab. philol. Janīna Kursīte, Dr. philol. Sandis Laime, Dr. art. Rūta Muktupāvela, Mag. hist. Rasma Noriņa, Dr. art. Ieva Vītola) sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Folkloras un tradicionālās kultūras apakšprogrammas studentiem un Zemūdens kultūras mantojuma asociāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+