Kultūra
Literatūra

Atklās Knutam Skujeniekam veltītu izstādi “Knutifikācija” 16

Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 25.augustā tiks atklāta ceļojošā fotogrāfiju izstāde “Knutifikācija”, kas ieskandinās dzejnieka Knuta Skujenieka 80 gadu jubileju, liecina LNB informācija.

Dzejnieka ikdienu un attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem attēlo fotogrāfijas, kas tapušas, dokumentējot Skujenieku filmas “Knutifikācija” tapšanas laikā, kur dzejnieks parādās gan filmēšanas vajadzībām organizētās, gan ikdienišķās situācijās.

Savukārt dzejnieka ķermeņa portretējums sasaista tam piemītošo vizuālo tēlainību ar viņa daiļradi. Ķermenis pārtop par ainavu, ārējam kļūstot par iekšējās pasaules atainojumu. Tekstūrā parādās reizē spēks, jūtīgums, trauslums un ievainojamība, kas ir Skujenieka lirikas neatņemama sastāvdaļa.

Izstādi veidojuši fotomākslinieki Viktorija Eksta un Paulis Jakušonoks.

Skujenieks ir plaši pazīstams kā Latvijas, tā arī Eiropas kultūrvidē. Viņa darbi atdzejoti vairākās valodās. Arī pats dzejnieks strādājis pie atdzejojumiem. Viņa atdzejoto autoru vidū ir Federiko Garsija Lorka, Gabriela Mistrāla, Janis Ricos, Tomass Transtrēmers, Ingera Kristensena un citi. Skujenieks arī atdzejojis daudzu Eiropas tautu tautasdziesmas. Viņš tulkojis no zviedru, dāņu, poļu, spāņu un citām valodām.

Savulaik dzejnieks bijis apsūdzēts par pretpadomju propagandu, par ko notiesāts uz septiņiem gadiem Mordovijas lēģeros.

Dzejnieka darbi iznākuši septiņos rakstu sējumos. Viņa dzeja ir dziļš personīgs pārdzīvojums par piedzīvoto un spēju izmācīties grūto dzīves skolu, lai atziņas vienkāršā un saprotamā veidā sniegtu tālāk. Skujenieka darbība kultūras kopšanas laukā un starptautisko kultūras saišu veidošanā ir aizgājusi tālu aiz tulkošanas robežām. Viņu pazīst Polijā, Zviedrijā, Lietuvā, nu jau arī Itālijā, Vācijā, Amerikā. Tai pat laikā dzejnieks ir nepelnīti maz novērtēts un nepietiekami labi pazīstams Latvijā.

Skujenieks saņēmis vairākus nozīmīgus Latvijas un starptautiska mēroga apbalvojumus, tostarp Jātvingu prēmiju 1993. gadā Lietuvā, Ivana Franko prēmiju 1994.gadā Ukrainā, zviedru dzejnieka Tomasa Trānstremera balvu dzejā 1998. gadā. Saņemti arī Latvijas un citu valstu goda apbalvojumi, tostarp 1995.gadā Triju Zvaigžņu ordenis un 2008. gadā Otrās šķiras Atzinības krusts. Dzejnieks saņēmis arī Norvēģijas, Spānijas, Lietuvas un Zviedrijas ordeņus.

Izstāde “Knutifikācija” LNB trešā stāva ātrijā būs apskatāma līdz 20. septembrim bez maksas.

LA.lv