Publicitātes foto

Atklās kristīgās kaligrāfijas izstādi 1

Šodien plkst.16 Rīgas domes vestibilā notiks sakrālās kaligrāfijas izstādes “Epistulae Christianae” atklāšana, aģentūru LETA informēja Latvijas Kristīgajā akadēmijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Izstādē būs apskatāmi paleogrāfisku rakstu, uzrakstu un manuskriptu fragmentu atveidojumi no vēlā antīkā perioda un agrīnās kristietības laika līdz pat viduslaikiem un mūsdienām.

Izstādei izvēlēti kirilicas, grieķu, latīņu, koptu, glagolicas, armēņu un etiopiešu alfabēta raksti, kas izmantoti visplašāk, izplatot kristietības idejas Eiropā. Tādējādi izstāde sniedz ieskatu rakstveida izteiksmes veidos, kas veicina izpratni par sakrālās kaligrāfijas kultūras saturu – kristīgajā kultūrā balstītu sakrālu tekstu popularizēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārmaiņas, ko veicina digitālais laikmets, būtībā iznīcina rokrakstu kā žanru, tāpēc izzūdoša ir epistulārā kultūra, piemēram, ar roku rakstītās vēstules cilvēku starpā. Latvijas Kristīgās akadēmijas kaligrāfijas meistarklases pasniedzējs Georgs van Durtanoskis ar studentiem šajā izstādē mudina apmeklētājus kritiski izvērtēt savu mijiedarbību ar tekstu un to, kā tiek iegūtas atziņas un atgriezeniskā saite ar reliģisko mākslu.

Kā informē izstādes veidotāji, izstādē apskatāmie mākslas darbi tiecas uzrunāt plašāku sabiedrību, pievēršot uzmanību bagātajam kristīgās kultūras mantojumam, kas, neraugoties uz reliģisko piederību, ir būtisks ikkatram eiropietim un ļauj labāk izprast Eiropas vēstures, kultūras un eiropeiskās identitātes saknes.

Projekta-meistarklases laikā Latvijas Kristīgās akadēmijas studenti ne vien strādāja ar dažādiem rakstiem un rakstu ornamentiem, bet arī pētīja jautājumus, kas attiecas uz liela mēroga digitālajām bibliotēkām, resursu atrašanu, metadatiem un autortiesībām Eiropas vēstures kontekstā, kā arī ieguva praktisku pieredzi, izvēloties digitālos objektus un noskaidrojot tiesības tos izmantot. Kopumā izstādē piedalās 11 Latvijas Kristīgās akadēmijas studenti un pasniedzējs ar 40 kaligrāfijas darbiem.

Kaligrāfijas meistarklases pasniedzējs Durtanoskis ir maķedoniešu-nīderlandiešu kaligrāfs, pētnieks un burtu mākslinieks, kas dzīvo starp Maķedoniju, Nīderlandi un Vāciju, kur atrodas viņa darbnīca – “The Oak Tree Design Studio”. Viņa darbi atrodas vairākās privātās un publiskās kolekcijās visā pasaulē. Šobrīd Durtanoskis ir Latvijas Kristīgās akadēmijas vieslektors.

Kaligrāfs rada un pasniedz meistarklases tradicionālajos un mūsdienu kaligrāfijas stilos, kas ir fokusēti uz sakrālajiem rakstiem, izmantojot papīru, pergamentu, koku, māla plāksnes un citas virsmas. Instrumentu klāstā ir metāla un parastās spalvas, otas un citi kaligrāfijas rīki.

Reklāma
Reklāma

Izstāde būs apskatāma līdz 20. martam.