×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
17. jūnijs, 2016
Drukāt

Atklās leģendārā “Ballets Russes” scenogrāfa izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 7. jūlija līdz 28. augustam Mākslas muzejā Rīgas Birža būs skatāma izstāde “Leons Baksts un viņa laiks”, veltīta ievērojamā Krievijas gleznotāja, scenogrāfa, grāmatu ilustratora, kostīmu mākslinieka un dizainera 150. dzimšanas dienai, LA.lv uzzināja muzejā.

Leons Baksts (Leiba Haims Rozenbergs, 1866–1924) dzimis Grodņā, Baltkrievijā. Studējis kā brīvklausītājs Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā, pēc tam Parīzē, Žiliāna akadēmijā. Kopā ar krievu mākslinieku, scenogrāfu, mākslas kritiķi un teorētiķi Aleksandru Benuā bijis viens no slavenās mākslinieku apvienības un žurnāla “Mir iskusstva” (“Мир искусства”) dibinātājiem. No 1909. gada galvenokārt darbojies kā scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Sergeja Djagiļeva trupai “Ballets Russes”. Meistars ar izteiktu individuālo rokrakstu un izsmalcinātu gaumi, Leons Baksts kļuvis par vienu no orientālisma modes radītājiem un eksotikas elegances kultivētājiem Eiropā 20. gadsimta sākumā. Mākslinieks dzīvojis un strādājis divās galvaspilsētās – Sanktpēterburgā un Parīzē, tāpēc viņa talants vienlīdz pieder gan krievu, gan franču kultūrai.

Ekspozīcijā iekļautas Leona Baksta kostīmu skices, portretu zīmējumi, oriģinālkostīmi, kas saglabājušies no izrādēm, izrāžu afišas un plašs foto materiāls, kas dokumentē Djagiļeva trupas uzvedumus. Lielākā daļa izstādē apskatāmo darbu ir deponējums no Sanktpēterburgas Valsts teātra un mūzikas muzeja, ko papildina autora oriģināldarbi, t. sk. gleznas no Minskas Belgazprombankas krājuma.

Leona Baksta daiļrades evolūcija, estētisko uzskatu un formālo paņēmienu veidošanās noritēja sava laikmeta kontekstā un ir cieši saistīta ar viņa domubiedru darbību mākslā. Tie ir draugi un kolēģi no mākslinieku apvienības “Mir iskusstva”: Aleksandrs Benuā, Mihails Vrubelis, Mstislavs Dobužinskis, Boriss Kustodijevs un citi. Izstādes ekspozīcijā, lai iezīmētu 20. gadsimta pirmās puses mākslas kopējo ainu, eksponēti arī šo autoru darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Lietuvas Mākslas muzeja krājuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+