×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
20. oktobris, 2012
Drukāt

Atklās Noras Bumbieres piemiņas zīmi Jelgavā

Foto-LETAFoto-LETA

Šodien, 20.oktobrī,  plkst.17 pēc vokālistu konkursa skvērā aiz Jelgavas kultūras nama atklās dziedātājas Noras Bumbieres piemiņas zīmi, un plānots, ka atklāšana notiks ar muzikāliem priekšnesumiem, informēja Jelgavas pašvaldībā.

Pirms tam, plkst.14 Jelgavas kultūras namā notiks Noras Bumbieres fonda rīkotais Latvijas jauno vokālistu konkursa fināls, kuram no visas valsts kopumā izraudzīts 31 dziedātājs, kas sacentīsies četrās vecuma grupās.

Koncertā uzstāsies solisti no dažādām Latvijas vietām, tostarp trīs no Jelgavas, kuri par balvām sacentīsies jaunākajā grupā – Ingūnas Cines skolotais duets Laura un Enija, kuras izpildīs savas skolotājas komponēto dziesmu “Mambo”, un Elīza Cukere, kura izpildīs Jāņa Lūsēna dziesmu “Zeme laimīgā”.

Pēc konkursantu apbalvošanas, plkst.17, skvērā aiz kultūras nama muzikālā pasākumā atklās Noras Bumbieres piemiņas zīmi “…sadedz, savu balsi meklējot… Veltījums Norai Bumbierei”, ko veidojis Kārlis Īle.

Tēlnieks Kārlis Īle sešus metrus augsto piemiņas zīmi pabeidza oktobra sākumā, tāpēc 21.septembrī pārceltā atklāšana pieskaņota gaidāmajam vokālistu konkursam, kad paredzēts atklāt arī pieminekli, iepriekš informēja Noras Bumbieres fonda dibinātāja un valdes locekle dziedātājas māsa Māra Zustrupa.

“No mākslinieka mēs uzzinājām, ka, nosakot iepriekšplānoto termiņu kā svarīgāku par pieminekļa kvalitāti, viņš to būtu paspējis pabeigt septembrī, taču tad piemiņas zīmei nebūtu vajadzīgās kvalitātes. Īle nolēma, ka labāk neiekļausies termiņos un uzņemsies kritiku par to, nekā sasteigs piemiņas zīmi sliktā kvalitātē. Patlaban darbs pie tās esot beigts,” skaidroja Zustrupa.

Lai arī Bumbieres piemiņas zīmes paredzētajā atklāšanas dienā tā nebija pabeigta, fonds nevaino tēlnieku Īli necienīgā attieksmē. Dziedātājas fonds neuzskata, ka mākslinieka rīcība būtu bezatbildīga.

Zustrupa iepriekš pastāstīja, ka piemineklis būs 6,20 metrus augsta nerūsējošā tērauda skulptūra ar bronzas kļavu lapām, bet metāliskās piemiņas zīmes pamatne ir veidota no granīta.

Kārļa Īles metāla kompozīcija “… sadedz, savu balsi meklējot” tika izvēlēta vairāku kārtu balsojumos skiču konkursos kopš 2009.gada, un tai galīgo apstiprinājumu devusi Jelgavas pilsētas pašvaldības Estētikas komisija.

Apjomīgā piemiņas zīme tiks atklāta skvērā aiz Jelgavas kultūras nama. Zustrupa pastāstīja, ka, apspriežot pieminekli un tā izvietošanu, pašvaldības Estētikas komisijā izskanējuši vairāki ierosinājumi nākotnē skvēru aiz kultūras nama nodēvēt Bumbieres vārdā.

Par pieminekļa tapšanu Īle iepriekš skaidrojis, ka kompozīcijas ideja ir piemiņas zīmē atainot divas dziesmas – “Dziesmu par pēdējo lapu” un “Mēmo dziesmu”, kas tautai esot tuvas un viena otru papildinot. Piemiņas zīmes skulptūras pamatnē, atsaucoties uz dziesmas vārdiem “… sadedz, savu balsi meklējot”, ir stilizēts ugunskurs, no kura paceļas līgans virpulis, kas aizrāvis sev līdzi dažas kļavas lapas, un uz lielākās no tām ir plūstošs Bumbieres portrets un iegravēts uzraksts “… sadedz, savu balsi meklējot… Veltījums Norai Bumbierei”, skaidrojis Īle. Naktīs skulptūru iecerēts izgaismot.

Noras Bumbieres fonds dibināts 2007.gadā Jelgavā, un līdztekus jauno solistu konkursu organizēšanai fonds sāka vākt līdzekļus dziedātājai veltītam piemineklim. Vairāk nekā trīs tūkstošus latu piemineklim 2009.gada beigās savāca Žorža Siksnas Tirkīzzilais Jelgavas koris, pateicoties skatītāju balsojumam “TV3” šovā “Koru kari”.

Fonda un kora sarūpētajiem ziedojumiem pievienojās arī “Latvijas Valsts meži”, privātpersonas, ceļu būvniecības sabiedrība “Igate”, lielu ieguldījumu sniegusi arī Jelgavas pilsētas pašvaldība, tās aģentūras “Pilsētsaimniecība” un “Kultūra”, par ziedotājiem informēja Zustrupa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+