Foto no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma

Atklās pieminekli izcilajam Latgales keramiķim Antonam Ušpelim 0

27. augustā plkst. 12 Antonišķu kapsētā, Preiļu novadā tiks atklāts kapu piemineklis izcilajam Latgales keramiķim Antonam Ušpelim (1944.-2015.), LA.lv uzzināja Rēzeknes novada pašvaldībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Kapu pieminekli Antonam Ušpelim veidojusi talantīgā tēlniece Svetlana Skačkova-Marčenko, starp kuras darbiem ir Antona Kūkoja piemineklis pie Latgales Kultūrvēstures muzeja Rēzeknē, piemineklis kardinālam Julijanam Vaivodam pie Rēzeknes Jēzus Sirds katedrāles u.c., šo pieminekli veidojusi kā akmens stēlu ar pamatni. Pieminekļa kompozīcijas pamatā – liela keramikas krūze un Jumja josta kā simbols podnieka darba ciešajai saistībai ar tautisko dzīvesziņu. “Jumis ir Dzimtas koka pavarda zīme, tā ir paaudžu sadarbība, tas ir paaudžu mantojums un pieredzes bagātība,” — tā par sava darba procesā izsāpētajām atziņām un vīzijām saka tēlniece.

Antons Ušpelis dzimis 1944. gada 14. augustā Preiļu rajona Silajāņu pagasta Dūbēs kā trešais bērns tradīcijām bagātā Latgales podnieku dzimtā. Ušpeļu dzimta ir vienīgā Latvijā, kura tiešā pēctecībā nu jau sestajā paaudzē nodarbojas ar podniecību, nododot amatu no tēva dēlam. Antona darbu turpina dēls Aivars (dz. 1974.g.) un mazdēls Jumis Ingmārs (dz. 1999. g.).

CITI ŠOBRĪD LASA

Antona Ušpeļa darbu galvenā joma bija dekoratīvā keramika, kas visspilgtāk atklāj meistara personību, pasaules izjūtu, attieksmi pret tautas mākslas mantojumu, kā arī izpratni par Latgales keramikas nozīmi mūsdienu cilvēka dzīvē, stāsta Rēzeknes novada kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne. “Mierīgs, skaidrs līniju plūdums raksturo piena podus, lepnas un apjomīgas ir alus krūzes. Vāzes izceļas ar spēkpilnu smagnējību, silueta ritmu piesātinātību, to strauju maiņu. Uzbūvi papildina bedrīšu, “virvīšu” joslas, stilizētas putnu, dzīvnieku figūriņas, kā arī plašāku sadzīves ainu tēlojums, kas aptver visu trauka apjomu,” raksturo Pleikšne.

1964. gadā sākās Antona dalība izstādēs gan Latvijā, gan bijušajā PSRS, Francijā, Portugālē, ČSSR, Bulgārijas TR, Ungārijas TR, Polijas TR, VDR. Izstāžu skaits sniedzas simtos. Regulāri rīko personālizstādes, piedalās tradicionālajās Latgales podnieku dienās un starptautiskajos gadatirgos. A. Ušpelis aktīvi darbojās Andreja Paulāna tautas lietišķās mākslas studijā un TLMS „Rēzeknes apriņķa pūdnīki”, darbi skatāmi Latvijas un ārzemju muzejos, kā arī privātkolekcijās.

Starp saņemtajiem apbalvojumiem ir Triju Zvaigžņu ordenis, Latvijas Mākslinieku savienības diploms un A. Paulāna medaļa. 2014. gadā piešķirta mūža stipendija par mūža ieguldījumu Latgales keramikas tradīciju saglabāšanā un attīstīšanā, 2015.gadā par mūža ieguldījumu Latgales keramikas tradīciju saglabāšanā un attīstībā tika apbalvots ar Ministru prezidentes Pateicības rakstu.

Antona Ušpeļa aktīvā darbošanās netika apstājusies ne uz brīdi. Jāatzīmē arī A. Ušpeļa devums, atjaunojot A. Paulāna cepli J. Raiņa memoriālajā muzejā Jasmuiža 1999. gadā, kā arī īstenojot apjomīgas izstāžu ieceres (cilņu cikls “Maizes ceļš”, svečturu cikls, Latgales keramikas vecmeistaru portretu iemūžināšana mālā u.c.).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.