Foto: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Atklās Pieminekļu valdei veltītu izstādi 0

No otrdienas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) būs skatāma ceļojošā izstāde par Pieminekļu valdi “Kas pagātni pētī, nākotni svētī”, aģentūrai BNS pastāstīja LNVM pārstāve Rudīte Menģelsone.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

1923.gadā izveidotās kultūras pieminekļu aizsardzības institūcijas – Pieminekļu valdes – uzdevums savulaik bija apzināt Latvijas kultūras mantojumu, to uzraudzīt, vākt, aizsargāt un popularizēt, organizējot darba uzdevumiem atbilstošas ekspedīcijas un arheoloģiskos izrakumus, kā arī veidot aizsargājamo pieminekļu sarakstu. Līdz otrreizējai padomju okupācijai 1944.gada vasarā aizsargājamo pieminekļu sarakstā iekļāva aptuveni 1450 kultūras pieminekļu.

Pieminekļu valdes rīkoto ekspedīciju laikā Latvijas teritorijā no 1924. līdz 1944.gadam uzņemti apmēram 53 600 fotonegatīvu, kas atspoguļo tradicionālo dzīvesveidu vasarās Latvijas laukos, tematiski iemūžinot lauku un mājas darbus, sadzīves ainas, kā arī godus. Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924.–1931.gada ekspedīciju fotonegatīvos iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai aizsargātu un vāktu latviešu dzīvesveida izzūdošās parādības, Pieminekļu valde no 1924. līdz 1931.gadam sarīkoja etnogrāfisko pieminekļu apzināšanas un vākšanas ekspedīcijas Liepājas, Rēzeknes, Ludzas, Ilūkstes, Daugavpils, Cēsu, Madonas, Kuldīgas, Tukuma un Talsu apriņķī. Divdesmit darbības gados tā savāca vairāk nekā 100 000 koka, metāla, māla un tekstila sadzīves un interjera priekšmetus, darbarīkus, tradicionālā apģērba priekšmetus un rotaslietas, kā arī pieminekļu aprakstus, uzmērojumus, zīmējumus un fotogrāfijas.

Pieminekļu valde pētīja arī arheoloģijas pieminekļus – zinātniskos nolūkos vērienīgi izrakumi notika Raunas Tanīsakalnā, Mežotnes, Daugmales un Jersikas pilskalnā. Tika pētītas akmens laikmeta senvietas Sārnatē un Dvietē. Plašu senlietu klāstu un zināšanas par apbedīšanas tradīcijām dažādos vēstures posmos deva arheoloģiskie izrakumi senkapos.

LNVM ir nozīmīgākais Pieminekļu valdes darbības rezultātu glabātājs. Muzeja krājumā ir arheoloģisko izrakumu materiāli, fotonegatīvu kolekcija, pieminekļu saraksti, ekspedīciju materiāli, sēžu protokolu grāmatas un citi dokumenti.

2013.gadā veidotās ceļojošās izstādes “Kas pagātni vētī, nākotni svētī” autori ir LNVM Etnogrāfijas departamenta galvenā glabātāja Sanita Stinkule, LNVM Vēstures departamenta galvenā glabātāja Gunita Baumane, Arheoloģijas departamenta galvenais glabātājs Ritvars Ritums, Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa un mākslinieks Ģirts Boronovskis.

Ceļošā izstāde jau pabijusi Latvijas mācību iestādēs, iepazīstinot skolēnus ar Pieminekļu valdes veikumu.

LNVM izstāžu un ekspozīcijas telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32, izstāde būs apskatāma līdz 14. aprīlim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.