×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. septembris, 2015
Drukāt

Atklās vienam no Latvijas fotogrāfijas aizsācējiem veltītu izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 1. oktobrī, plkst. 17 Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” atklās tematisko izstādi “Gustavs Cīmens – fotogrāfijas celmlauzis Liepājā un Cēsīs”, LA.lv uzzināja Liepājā.

Gustavs Cīmens (G. Ziemens, 1815–1876) pieskaitāms pie Liepājas un Cēsu fotogrāfijas celmlaužiem. Fotogrāfa profesionālā darbība aizsākusies Liepājā. Viņa fotogrāfiskie darbi būtiski papildina Latvijas foto vēstures kopainu. Tas redzams arī viņa 200 gadu jubilejai veltītajā izstādē, ko sagatavojis Cēsu muzejs, stāsta Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš.

Par fotogrāfa Gustava Cīmena darbību Liepājā samērā plašu informāciju var iegūt no Liepājas XIX gadsimta vācu laikrakstos “Libausche Wochenblatt” un “Libausche Zeitung” ievietotajiem sludinājumiem. Zināms, ka 19. gadsimta vidū Gustavs Cīmens ieradies Liepājā no Elbingas (tagadējā Elblaga Polijā).

Pirmie sludinājumi, kas droši ļauj datēt Cīmena darbību Liepājā publicēti 1856. gadā. 1859. gada martā Cīmens laikrakstā ievietoja sludinājumu, kurā paziņoja par vēlmi likvidēt savu darbnīcu. Turpat arī piedāvāja apmācīt kādu citu, un līdz ar to par mērenu cenu pārņemt viņa aparātus un piederumus. 1862. gadā laikrakstā “Rigasche Zeitung” 27. jūnijā informācijas sadaļā par Rīgā ieceļojošiem atzīmēts: Photograph Ziemens von Wenden. Tas pieļauj domu, ka fotogrāfs Gustavs Cīmens jau šajā laikā bija pārcēlies uz Cēsīm.

“Ja par Cīmena darbību Liepājā no laikrakstiem gūstams samērā plašs priekšstats, tad par “Cēsu periodu” praktiski nav līdzīgas informācijas, jo Cēsīs šajā laikā neiznāca vietējais laikraksts. Līdz ar to grūtāk izsekot viņa šī laika fotogrāfiskai darbībai. To, ka viņš nodarbojies ar fotografēšanu, liecina gan saglabātās fotogrāfijas, gan arī sludinājums, ko viņa sieva ievietoja laikrakstā “Rigasche Zeitung” drīz pēc fotogrāfa nāves 1876. gada septembrī,” norāda Pumpuriņš.

Īpaši jārunā par G. Cīmena fotografētajiem 1872. gada 10. (22.) maija lielās viesuļvētras postījumiem Vidzemē. Cēsu muzeja krājumā ir piecas G. Cīmena lielāka formāta fotogrāfijas ar viesuļvētras postījumiem, kas skatāmas arī izstādē. Ar šīm viesuļvētras postījumu fotogrāfijām Gustavs Cīmens iegājis foto vēsturē kā fotogrāfs, kurš Baltijā pirmais fotogrāfiski fiksējis dabas katastrofas.

Izstāde Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” skatāma līdz 30. decembrim. Ieeja bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+