×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
10. jūnijs, 2013
Drukāt

Atklāta Aleksandra Stepanjana personālizstāde„Oda priekam”

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Rietumu Bankas galerijā atvērta armēņu izcelsmes mūsdienu Latvijas mākslinieka Aleksandra Stepanjana personālizstāde. Ekspozīcijā izstādīti četrdesmit darbi, kas dažādos žanros īstenoti eļļas un pasteļa tehnikā – no klusās dabas un ainavas līdz portretam.

Starp iecienītākajām Aleksandra Stepanjana darbu tēmām īpašu vietu ieņem dienvidu ainavas un daba. Nelielās Grieķijas, Itālijas piejūras pilsētas viņa darbos parādās visā to krāšņumā, tās ir daudzkrāsainas, sulīgas, piepildītas ar sauli un gaisu. Katra glezna vai grafikas lapa rada noteiktu, taustāmu noskaņojumu, nekavējoties un bez ierunām pārņemot skatītāju: šeit ir subtropu saules trakošana, debeszilās jūras maigais gludums un kaislīgais svētku temperaments, gurdena, salda erotiskā noskaņa, un ziemeļu ceļotāja bērnišķīgais prieks, pēkšņi atrodoties Vidusjūras dabas paspārnē un būt apdullinātam no viņas augstsirdības.

Aleksandra Stepanjana dienvidu temperamentu var sajust arī viņa Latvijas ainavās: šķietami pazīstami sižeti un vietas izskatās neparasti un svaigi. Viņa krāsu palete ir daudz plašāka un daudzkrāsaināka, nekā „tradicionālās” latviešu skolas māksliniekiem. Tā rezultātā ierastā Latvijas daba iegūst pavisam citu noskaņu un jaunus akcentus. Stepanjana grafiskajos darbos jūtama liela uzmanība un cieņa pret Art Deco periodu, šeit pat var uztvert fovisma ietekmi – protams, ļoti netiešā un individuālā „Stepanjana” veidā, bet ne mazāk spilgtu un daiļskanīgu.

Mākslinieks savos darbos slavina cilvēku, viņa skaistumu un dabīgo eleganci, un šī mīlestība, enerģija, jūtu stihija, ar ko piepildīti Stepanjana darbi, pievelk un uz ilgāku laiku liek baudīt viņa gleznas un tajā pašā laikā gūt estētisko baudījumu. Sešdesmit gadu vecā meistara audekliem un grafikai piemērota vieta kā privātmājā, tā valsts iestādes vai muzeja interjerā.

Vairāki darbi ir veltīti mūzikas tēmai, un šeit ir skaidri izjūtama džeza stihijas garša, ko Stepanjans mantojis no sava skolotāja, atzīta latviešu glezniecības meistara Artūra Ņikitina.

„Manuprāt, šī ir viena no labākajām pēdējā laika izstādēm Rīgā. Neatkarīgi no žanra un tehnoloģijām visi darbi ir izpildīti ar lielu prasmi un lielisku tehniku, – atklāšanā teica Ņikitins. – Šāda līmeņa izstādes sagatavošanai ir nepieciešams ne viens vien gads. Es esmu ļoti priecīgs, ka vismaz trīs reizes varu izsaukties: brīnišķīga izstāde!”

Jāatzīmē, ka atklāšanas dienā pulcējās daudzi augstas kārtas sabiedrības pārstāvji. Pirmkārt – mākslinieki, kolekcionāri, mākslas mīļotāji, kā arī sabiedrībā pazīstamas personas, starp kurām bija  Latvijas politikas veterāns Valdis Birkavs, aktieris Ivars Kalniņš un labi pazīstamais art-menedžeris Kirils Upe.

Stepanjana profesionālajā portfelī jau vairāk nekā 150 izstādēs – gan Latvijā, gan visā pasaulē. Tajā pašā laikā, 15 no tām ir personālizstādes.

Mākslinieka darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Holandē, Itālijā, Serbijā, ASV, Kanādā, Izraēlā un Korejā. Tāpat viņa audekli ir pārstāvēti muzeju kolekcijās – Krievijas Kaļiņingradā un Rubļova vārdā nosauktajā muzejā Krasnojarskā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+