×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
2. jūnijs, 2015
Drukāt

Atklāta Latvijai jauna zirnekļu suga

Foto: dabasdati.lvFoto: dabasdati.lv

28. maijā Apšuciemā starp šoseju un Lāčupīti apdzīvotajā teritorijā novērota jauna zirnekļu dzimta un suga Latvijas faunai – Dysderidae, Harpactea rubicunda, portālam LA.lv pavēstīja Latvijas Dabas fonda pārstāve Maija Ušča.

Novērojumu veica Agnese Lagzdiņa un pēc portālā dabasdati.lv pievienotā attēla dzimtu un sugu noteica entomologs Uģis Piterāns. Arahnoloģe (zirnekļu pētniece) Inese Keiša apstiprināja sugas noteikšanas pareizību.

“Latviskojot dzimtas angļu nosaukumu to varētu dēvēt par meža uti,” – tik prozaisiki jaunatklājumu raksturo speciālisti. Patiesi, suga Harpactea rubicunda sastopama sausos un vidēji sausos mežos, kā arī ganībās, dārzos, mājās, zem akmeņiem un augu nobirām.

Ušča teic, ka otrs dzimtas nosaukums, kuru izmanto biežāk, ir sešacu zirnekļi, jo šiem zirnekļiem ir sešas acis, atšķirībā no lielākā vairuma zirnekļu dzimtu, kurām ir astoņas acis. Galvkrūtis ir brūnā krāsa, vēders – nedaudz gaišāks, kājas ir dzelteni brūnas. Izmērs variē no 8-12 mm (no galvkrūtīm līdz vēdera galam). Tie ir uz augsnes dzīvojoši zirnekļi, kas neveido tīklu un barību iegūst medījot. Suga sastopama dabā visu gadu, pārošanās notiek pavasarī un agri vasarā.

Tuvākā valsts, kur tā līdz šim bija sastopama, ir Lietuva, kur tā pirmo reizi konstatēta ap 1939. gadu.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.2
Alūksne +14.9
Daugavpils +8.3
Saldus +11.3
Liepāja +10.6
Jelgava +11.8
Ventspils +14.5
Limbaži +12
Madona +9.2
Rēzekne +12.6
Draugiem Facebook Twitter Google+