×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. septembris, 2015
Drukāt

Atklāta piemiņas vieta fotomeistaram Jānim Gleizdam

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā atklāta piemiņas vieta izcilajam fotomāksliniekam Jānim Gleizdam, vēsta novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Rancāne.

Maija nogalē trīs dienu garumā Rēzeknes novada Nautrēnu, Ilzeskalna, Lendžu un Bērzgales pagastā norisinājās unikāls fotoplenērs par godu fotogrāfijas klasiķim, Rēzeknes novadā dzimušajam fotogrāfam Jānim Gleizdam. Tajā piedalījās ap sešdesmit fotogrāfiem no visas Latvijas.

Plenērā tapušas vairāk nekā 6200 fotogrāfijas, no kurām labākās no 12. septembra var apskatīt izstādēs Nautrēnu, Ilzeskalna, Bērzgales un Lendžu kultūras namā, kā arī Rēzeknes novada pašvaldības ēkā Rēzeknē.

Plašais pasākumu cikls noslēdzās ar piemiņas vietas atklāšanu Jāņa Gleizda dzimto māju vietā Ilzeskalna pagasta Vecgailumos. Piemiņas akmenī, kura autors ir Andris Misāns, iemūžināti viedi vārdi, ko par savu dzīvesbiedru teikusi Annele Gleizda – “Cilvēks daudz ko var, ja ir stipra griba un liela dūša.”

Tik tiešām, Jānis Gleizds (1924-2010) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas fotogrāfiem, kurš fotomākslai veltījis lielāko daļu sava mūža. 1948. gadā, 24 gadu vecumā, pēc nelaimes gadījuma viņam tika amputētas abas plaukstas, taču, spītējot skarbajam liktenim, fotogrāfs prata saglabāt dzīvessparu, apgūt fotografēšanu un kļūt par šīs jomas leģendu, radot fotogrāfijas, kas vēl tagad apbur skatītājus ar savu smalkumu un poēziju. Piemiņas akmeni iesvētīja Nautrēnu Romas katoļu draudzes prāvests Juris Kravalis.

“Jāņa Gleizda tēva Antona Gleizda stādītās liepas paēnā, blakus atjaunotajam krucifiksam (autors Arnis Začests) ar Ilzeskalna pagasta ļaužu pūliņiem izveidota brīnišķīga piemiņas vieta, kas garāmgājējiem liks apstāties un padomāt par Latgales ļaužu sīkstumu, talantu un spēku,” pauda Rancāne.

Piemiņas akmens dizainu, iedvesmojoties no Jāņa Gleizda darbiem, veidojis Andris Misāns, savukārt akmenī to iedzīvinājis akmeņkalis Arturs Zeiļa no SIA “Dzirkaļi-Z”. Piemiņas vietas iekārtošana izmaksā aptuveni 4000 eiro, tostarp tūkstoš eiro piemiņas zīmes izgatavošanai saņemts no Latgales programmas, bet pārējo finansējumu nodrošina Ilzeskalna pagasta pārvalde un Rēzeknes novada pašvaldība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+