Uncategorized

Atklāti 16

Foto – LETA

Satversmes tiesas tiesnešus amatā turpmāk ievēlēs nevis aizklātā, bet gan atklātā balsojumā.

 

Latvijas Republikas Satversme paredz, ka Satversmes tiesas tiesnešus uz likumā noteikto laiku apstiprina Saeima ar ne mazāk kā 51 deputāta balsu vairākumu. Konstitūcija grozīta, lai, atsakoties no līdzšinējās prakses amatpersonas ievēlēt aizklātā balsojumā, veicinātu lēmumu pieņemšanas caurskatāmību un atklātību.

– Deputāti vairs nevarēs slēpties aiz slēgtajiem balsojumiem, jo turpmāk būs jāskaidro sava izvēle katrā gadījumā. Šāda kārtība nodrošinās gan debates parlamentā par nozīmīgiem jautājumiem, gan arī veicinās diskusiju sabiedrībā par konkrētu lēmumu vai amata kandidātu, – uzskata Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

Atsakoties no aizklātas amatpersonu ievēlēšanas, Saeima jau veikusi atbilstošas izmaiņas kārtības rullī, un kopš pagājušā gada februāra sākuma noteikta atklāta balsošana, ievēlot Saeimas Prezidija locekļus, tiesībsargu, valsts kontrolieri, tiesnešus, Satversmes aizsardzības biroja vadītāju, ģenerālprokuroru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāju un citas likumos noteiktās amatpersonas.

Satversmē vēl saglabājas norma par Valsts prezidenta ievēlēšanu aizklātā balsojumā.

 

LA.lv