Kultūra
Māksla

Atklāts 20 gadus restaurētais Rīgas Doma ērģeļu prospekts0


Rīgas Doma ērģeļu prospekta fragments.
Rīgas Doma ērģeļu prospekta fragments.
Foto: Uldis Muzikants

22. maijā Rīgas Domā pēc restaurācijas svinīgi atklāts Rīgas Doma ērģeļu prospekts – viens no vecākajiem saglabātajiem ērģeļu prospektiem Eiropā un pats vecākais un lielākais Latvijā, informē Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca.

Rīgas Doma draudzes priekšnieks Kaspars Upītis: “Mēs esam priecīgi, ka uz Latvijas simtgadi mums ir izdevies sarūpēt šādu dāvanu – vienu no pasaules vērtīgāko vēsturisko ērģeļu prospekta atjaunošanu. Ērģelēm ir visaugstākās kvalitātes tehniskais un mākslinieciskais izpildījums un Rīgas Doma akustikā ir neatkārtojams skanējuma skaistums, kuru brauc klausīties mūzikas mīļotāji no visas pasaules.”

Restaurācijā kopā izlietotas 127 00 lapiņu zelta, 25,62 litri eļļas krāsas un 10,30 litri lineļļas. 20 gadu ilgušās restaurācijas ietvaros veikta Rīgas Doma lielā un mazā ērģeļu prospekta izpēte, lielā ērģeļu prospekta nostiprināšanas tehniskā projekta izstrāde un nostiprināšanas konstrukcijas izbūve, stabuļu izpēte, demontāža, restaurācija un montāža, prospekta kokgriezumu, skulptūru, dekoratīvo elementu restaurācija, retuša un zeltīšana, ērģeļu spēles galda un spēles galda apdares restaurācija, ērģeļu balkona margas pildiņu un gleznojumu restaurācija, ērģeļu zonas ugunsgrēka atklāšanas sistēmas un elektroinstalācijas renovācija.

Kopējās restaurācijas izmaksas 20 gadu garumā pārsniedz miljonu eiro.

LA.lv