Kultūra
Māksla

Atklāts 400 gadus “pazudis” Bekingemas hercoga portrets 16

Ekrānšāviņš no BBC.com.

Bekingemas hercogs Žoržs Viljers dzīves laikā droši vien pat nevarēja iedomāties, ka rakstnieks Aleksandrs Dimā viņa tēlu padarīs nemirstīgu kā vieglprātīgu donžuānu, kurš savaldzinājis pat Francijas karalieni Annu.

Taču, ja nu kādam interesē, kā Bekingemas hercogs izskatījās patiesībā, nu tas ir iespējams: atklāts gandrīz 400 gadus “nepamanīts” Pītera Pola Rubensa portrets, kurā augstmanis iemūžināts.

Saistītie raksti

Glezna glabājās Glāzgovas muzeja kolekcijā, pastāvīgajā ekspozīcijā, tātad faktiski visu acu priekšā, taču, tā kā sākotnējai gleznai bija pārgleznots pāri un darbu klāja gadsimtus seni netīrumi, tika pieņemts, ka darbu veidojis kāds vēlāka laika mākslinieks kā Rubensa gleznas kopiju.

Nu glezna restaurēta un atzīta par Rubensa otai piederīgu, papildinot viņa veidoto portretu galeriju.

Bekingemas hercogs bija visai pretrunīga figūra. No sīka muižnieka viņš kļuva par vienu no karaļa Džeimsa I (Džeimsa VI Skotijā) favorītiem, kā runā, arī mīļākajiem. Vienīgais fakts, kuru Dimā romānā “Trīs musketieri” nav sagrozījis sava romantiskā sižeta vajadzībām, ir tas, ka hercogu tiešām nogalināja ar naža dūrienu tikai 35 gadu vecumā.

Pēc atjaunošanas portrets izlikts apskatei Kelvingrovas mākslas galerijā un muzejā Glāzgovā.

LA.lv