Ekonomika
Bizness

Atklāts biznesa inovāciju kods. Vai glābiņš uzņēmējiem?0

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki ir atklājuši veiksmīgu inovāciju kodu – algoritmu, portālu “LA.lv” informēja LU pārstāvji.

Piecu gadu laikā, analizējot vairāk nekā 120 inovāciju izveides metodikas un vairāk nekā 1000 tirgū komerciāli veiksmīgas inovācijas, LU zinātnieki ir izstrādājuši algoritmu, kas sastāv no 18 pamatvienībām.

LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore Anda Batraga norādīja, ka uzņēmējdarbības vidē valda uzskats, ka inovāciju izveide uzņēmumam ir dārga, nedroša un laikietilpīga.

Uzskats ir patiess, ja uzņēmums paļaujas uz veiksmi, intuīciju un darbinieku ģenialitāti, atzīmē Batraga.

Taču LU zinātnieki ir atklājuši, ka komerciāli veiksmīgu inovāciju tirgū var izrēķināt, balstoties uz tirgus vēsturiskajām likumsakarībām. Vairāku gadu garumā padziļināti analizējot komerciāli veiksmīgas inovācijas, ir atklāti veiksmīgu inovāciju vienojošie elementi.

Apzinot vēsturiski komerciāli veiksmīgāko inovāciju ietekmējošos faktorus un to veidojošo tirgus dinamiku, ir iespējams prognozēt nākotnē perspektīvākās inovācijas.

Pētījumā ir atklāts, ka veiksmīgu inovāciju pamatā ir 18 izveides pamatvienības. Šīs pamatvienības ir apkopotas unikālā teorētiskā inovāciju iespēju identificēšanas matricā “InnoMatrix”, kas palīdz metodiski noteikt perspektīvākās inovāciju iespējas.

Matricas “InnoMatrix” galvenā pievienotā vērtība praktiskai uzņēmējdarbībai ir spēja prognozēt komerciāli veiksmīgu inovāciju virzienus, identificējot jau pavisam konkrētu inovāciju idejas.

Lai šo hipotēzi pierādītu praktiski, LU ir sākusi sadarbību ar Latvijas uzņēmumiem, kuri ir gatavi matricas “InnoMatrix” ģenerētās inovācijas ieviest tirgū.

Jaunā inovāciju izveides matrica ir devusi jaunas inovāciju idejas gan biznesa uzsācējiem, gan jau tirgū iecienītiem zīmoliem, sniedzot jaunas perspektīvas biznesa izaugsmei.

Iespēja pilnvērtīgi novērtēt matricas jaunradītos rezultātus praksē būs pēc zināma laika, kad inovatīvie produkti parādīsies tirgos.

“InnoMatrix” praktiskais pienesums Latvijas uzņēmējdarbībai var būt nozīmīgs, veicinot uz zināšanām balstītu inovāciju izveidi.

Profesore Batraga uzsvēra, ka viens no ekonomisko un vadības zinātņu institūciju uzdevumiem ir nodrošināt uzņēmējdarbības videi un lēmumpieņēmējiem pētījumos izsvērtu informāciju par ekonomiskajiem, sociālajiem un demogrāfiskajiem procesiem.

“Izstrādātais inovāciju izveides modelis palīdzēs veicināt inovāciju izveidi Latvijas uzņēmējdarbības vidē tieši maziem un vidējiem uzņēmumiem, palielinot un veicinot to starptautisko konkurētspēju,” prognozēja Batraga.

LU pārstāvji informēja, ka iegūtie pētījuma rezultāti ir publicēti prestižajā starptautiskajā datu bāzē “SpringerLink” un prezentēti starptautiskā zinātniskajā konferencē ASV “International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics – AHFE 2018”, kur izraisīja plašu zinātnieku interesi.

Turpmākie pētījumi paredz ne tikai turpmāku padziļinātu matricas aprobāciju aktuālā uzņēmējdarbības vidē, bet arī turpināt pētījumus industriālo tirgu vidēs.

Saistītie raksti

Pētījuma autori – Anda Batraga, Jeļena Šalkovska, Līga Brasliņa, Aija Legzdiņa un Henrijs Kaļķis – plāno turpināt izstrādāt un aprobēt šo jauniegūto matricu “InnoMatrix” ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā kontekstā.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: “Politiķiem ir bail šo lietu kustināt.” Uzņēmēju diskusija par atbalstu aktīvai rīcībai
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Paaudžu maiņa “Skonto” grupā? Uzņēmumu vadību pārņem Rihards Rāvis
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Pilnveidots ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas regulējums
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Apstiprināts lielākais ES fondu projekts – Latvijas dzelzceļa elektrifikācija
9 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris
41 minūtes
LE
LETA
Latvijā
IKVD min, kur varētu būt notikuši pārkāpumi LU rektora vēlēšanās
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tiesa Francijā noraida prāmja “Estonia” katastrofas upuru tuvinieku prasību
39 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Rīgas domei būs jāskaidro līgums ar atkritumu apsaimniekotāju “Tīrīga”
1 stunda