×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. decembris, 2014
Drukāt

Atklāts bizness palielina uzņēmuma vērtību. Saruna ar Daigu Auziņu-Melalksni

1. Saruna ar "NASDAQ OMX Riga" valdes priek

1no4
Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

– Ar ko sākat, lai noskaidrotu pārvaldības lomu?

Daiga Auziņa-Melalksne: – Mēs analizējam tikai publiski pieejamo informāciju. Pirmkārt, uzņēmumu mājas lapā, tad publiskās datu bāzēs mēģinām noskaidrot, kas ir uzņēmuma akcionāri un patiesā labuma guvēji.

– Vai tad uzņēmums ir labi pārvaldīts tikai tad, ja ir zināmi akcionāri?

– Jā, protams. Jo tikai tad, kad ir zināmi īpašnieki, var saprast, kā interesēs uzņēmums strādā. Būtiski to zināt, lai saprastu darījumus un saistības.

– Vai tad, ja uzņēmuma īpašnieks ir ārzonā reģistrēts uzņēmums jeb ofšors, tas nozīmē, ka uzņēmums ir slikti pārvaldīts?

– Šādi nevaram vispārināt. Dalībnieks var būt ofšors, bet jābūt iespējai noskaidrot patiesā labuma guvēju. Ja runājam par nozīmīgiem uzņēmumiem Latvijas ekonomikā, un tādi ir visi TOP 101 sarakstā esošie, būtu tikai normāli zināt, kas ir to akcionāri. Ja akcionāri slēpjas, tad jābūt kādai motivācijai.

– Var būt, ka ir labi pārvaldīts.

– Viennozīmīgi ne. Kopumā biznesa vide Latvijā ir diezgan pelēka. Mēs vēlamies tuvoties Skandināvijas biznesa modelim, kur tā ir daudz caurspīdīgāka. Bieži runājam, piemēram, par ostu uzņēmumiem, bet ir grūti noskaidrot, kas ir to akcionāri. Un nevaram atvairīt aizdomas, ka kādi esošie vai bijušie politiķi neizmanto dienesta stāvokli, lai gūtu kādu personīgu labumu uz citu cilvēku rēķina. “Air Baltic” piemērs, kad pirms pāris gadiem nevarēja saprast, kas ir akcionāri, parāda, cik graujoša var būt ietekme uz ekonomiku tad, kad uzņēmumā sākās problēmas. Šajā topā uzņēmuma vērtējums nekad nebūs augsts, ja nevarēsim noskaidrot, kas ir īpašnieki.

  1. Saruna ar "NASDAQ OMX Riga" valdes priek
  2. – Kādi ir citi kritēriji?
  3. – No telekomunikāciju uzņēmumiem
  4. – "Lattelecom" valdes priekšsēdē

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+