×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Atklāts Letonikas 5.kongress (2)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Letonikas 5.kongress. Latvijas Zinâtòu akadçmijas (LZA) Portretu zâle. 28/10/2013 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Pirmdien atklāts Letonikas 5.kongress, kas Latvijas Zinātņu akadēmijas telpās (LZA) risināsies līdz trešdienai, 30.oktobrim un kas vienlaikus būs arī valsts pētījumu programmas “Nacionālā identitāte (valoda, Latvijas vēsture, kultūra un cilvēkdrošība)” pārskats par četros gados paveikto, liecina LZA sniegtā informācija.

Kongresā organizētajā izstādē būs iespējams iepazīties ar vairāk nekā 150 zinātniskiem izdevumiem papīra vai CD-ROM formātā, kas radušies Valsts pētījumu programmā iesaistīto humanitāro un sociālo zinātņu pētnieku darba rezultātā.

Pētījumu tēmas atsedz nacionālās identitātes visdažādākos aspektus no valodas, kultūras un vēstures viedokļa. Publikācijas pārsteidz ar jaunām nostādnēm un skatījumu gan uz Latvijas valstiskuma veidošanās pirmsākumiem, gan atklājumiem valodas, folkloras un kultūras attīstībā, to mijiedarbībā ar citām tautām.

LZA norāda, ka unikāls ir topošais četrsējumu izdevums “Latvieši un Latvija”, kas ietver vairāk nekā 75 zinātniskus rakstus ar ilustrācijām par latviešiem kā etnosu, Latvijas valstiskuma pirmsākumiem, valsts izveidošanu, tās zaudēšanu un atjaunošanu pēc padomju okupācijas, kā arī mūsdienīgu skatījumu uz Latvijas izglītību, zinātni un kultūru.

Tapusi arī jauna “Latviešu valodas gramatika” un “Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca” elektroniskā formātā. Lai arī šos izdevumus vēl nevarēs aplūkot kongresa laikā, līdz šā gada beigām tie, pateicoties programmas un sponsoru līdzekļiem, būs pieejami lasītājiem.

Valsts pētījumu programmas “Nacionālā identitāte” zinātniekiem (iesaistītas 14 zinātniskās institūcijas Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī un Rēzeknē) ir izdevies ne tikai sagatavot un izdot daudzas jaunas grāmatas, dokumentu krājumus un izveidot elektroniskās datu bāzes, bet arī saliedēt darbaspējīgus pētnieku kolektīvus, kuri gatavi darba turpināšanai jaunos prioritārajos pētījumu virzienos, kuru apstiprināšana ieilgusi Ministru kabinetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vai cienījamie pētnieki var sakarīgi, jēgpilni un konstruktīvi atbildēt: 1) kā mūsu nācijai izdzīvot un uzplaukt globalizācijas apstākļos, kā LV pastāvēt iepretim Krievijas imperiālismam tās “mīkstās varas” un informatīvi-psiholoģiskā kara apstākļos? 2) Kā celt tautas valstisko pašapziņu iepretim valdošo liekulībai un arogancei? 3) Kā SC-GKR latvju deputātiem likt just kaunu par tautas nodevību? 4) Kā strauji celt latviešu dzimstību, kā LV atvērt ražotnes un atgūt ekonomiskā kara bēgļus?

  2. Zigurds Mežavilks Atbildēt

    Bleķis tā Letonika! Saskaņa ar tagad pieņemto zinātni varētu rakstīt =songu festivala perfotamces šovs būs ļesoparka lielajā estradē un tukstošiem fanu sauks – a gde naše ģinamo. Kur ir tie mači? Vairs nemeklēs uzvarētājus , bet čempionus. Vai patiesi esam Latvijā?

Draugiem Facebook Twitter Google+