×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. maijs, 2013
Drukāt

Atklāts moderns SIA “LDz apsardze” operatīvās vadības centrs


Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Gribat novērot Torņakalna staciju vai vagonu šķirošanas uzkalnu tepat Šķirotavā? Naktī vai dienā? Sarežģīti jautājumi nesagatavotam vērotājam? Muļķības, jo ieraudzītā attēla sīkā detalizācija pārsteidz ikvienu, kas pazīstams ar agrāko analogo novērošanas kameru duļķaini dūmakainajiem attēliem.

 

Pat pirms dažiem gadiem ieviestās HD (high definition) digitālās kameras detalizācijā atpaliek. Digitālās vai ciparu kameras ar analītiskām iespējām pārspēj visu līdz šim redzēto. Turklāt – vienalga, vai aplūkojat krāsās projicēto attēlu dienas laikā vai melnbalto, kas uzņemts naktī. Tik krass ir modernākās apsardzes tehnikas kvalitātes pārsvars pār agrāk lietotajām novērošanas kamerām.

Iespēja vērot apkārtni priecē daudzus. Ar izpēti saistītu hobiju un profesiju pamatā ir sīku floras un faunas pārstāvju iepazīšana. Atcerēsimies, piemēram, ornitologus un entomologus.

Novērošana nepieciešama arī militārajā un civilajā jomā. Vienā gadījumā šādus ļaudis dēvē par izlūkiem, vismaz operatīvajiem dežurantiem, citā – par glūniķiem.

Tehnikas sasniegumi jau sen ļauj objektus novērot bez personu fiziskas klātbūtnes. Tagad ne tikai ar dārgas fototehnikas milzīgajiem objektīviem ir iespējams tuvāk aplūkot likumpārkāpēja seju vai fiksēt valsts numura zīmi automašīnai, ar kuru pārvietojas zagļi. To spēj arī jaunākās analītiskās videokameras!

To panākumu atslēga jau ietverta kameras apzīmējumā – tās ieslēdzas vien brīdī, kad apsargājamā objektā noticis pārkāpums – tajā iekļuvusi nepiederoša persona vai transportlīdzeklis. Analītiskās videokameras palīdz fiksēt arī noziedzīgu nolaidību, kad darbinieka auto teritorijā stāv ilgāk, nekā atļauts. Vēlamos kameras uzstādījumus panāk, operatīvajā vadības centrā veicot secīgas darbības datorā.

Latvijā operatīvās novērošanas centri ir vairākām lielākajām apsardzes firmām, taču VAS “LDz” meitassabiedrība “LDz apsardze” var lepoties ar pēdējās paaudzes analītiskajām videonovērošanas kamerām, un tas nozīmē ne vien labāku izšķirtspēju, bet arī mākslīgā intelekta nodrošinātu objektu šķirošanu un vērtēšanu apsargājamā teritorijā.

Šāda kamera nekad nereaģēs uz garām slīdošu kaiju vai skrejošu kaķi, ja tā noregulēta tā, ka ieslēdzas, kad teritorijā ienācis nelūgts svešinieks vai ieripojis nezināms auto.

SIA “LDz apsardze” ir viena no piecām VAS “Latvijas dzelzceļš” meitassabiedrībām, kas šogad svinēja desmito jubileju. Uzņēmums sniedz fiziskās un arī tehniskās apsardzes pakalpojumus gan fiziskajām, gan juridiskajām personām. Piedāvāto pakalpojumu klāstā šobrīd “LDz apsardze” neatšķiras no citiem Latvijā strādājošiem apsardzes uzņēmumiem (pavisam Latvijas tirgū ap 500 apsardzes uzņēmumu).

Īpaša ir šā uzņēmuma piesaiste mātes struktūrai – VAS “Latvijas dzelzceļš” un tās stratēģiski nozīmīgajiem objektiem. Pašlaik uzņēmuma struktūrvienības atrodas septiņās pilsētās – nozīmīgākajos dzelzceļa mezglos Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Ventspilī, Liepājā un Jelgavā.

Apsardzes objekti ir ne tikai pati dzelzceļa struktūra, bet arī ražošanas un biroju telpas, noliktavas, arī privāto un juridisko personu īpašumi – privātmājas un dzīvokļi. Jaunais operatīvais vadības centrs ļauj uzņēmumam efektīvāk veikt dzelzceļa apsardzi, kā arī palīdz uzvarēt visai blīvajā apsardzes uzņēmumu konkurencē cīņā par iespējami plašāku juridisko un privāto klientu loku. Būtiskākā jaunā centra prioritāte ir spēja paplašināt novērošanas sistēmas darbību un efektivitāti.
LDZapsardze3_TS_9

“Jaunā vadības centra priekšrocības nozīmē ātrāku reaģēšanu uz izsaukumiem, precīzāk noteikt problēmu cēloņus un iespēju uzlabot operatīvo dežurantu ikdienu. Operatīvie darbinieki – uzņēmuma smadzeņu centrs – mazāk nogurs, labāk jutīsies ikdienā, efektīvāk pildīs darba pienākumus,” stāsta SIA “LDz apsardze” valdes priekšsēdētājs Arnis Maculēvičs.

SIA “LDz apsardze” vadība paredz, ka jaunās videonovērošanas sistēmas ieviešana ievērojami samazinās iesniegto problēmu pieteikumu apstrādes laiku, kā arī uzlabos preventīvo darbu negadījumu novēršanā. Jaunā videonovērošanas operatīvās vadības centra būtība ir tāda, ka, uzstādot jaunākās paaudzes analītiskās kameras, tiek nodrošināta šo objektu efektīvāka novērošana un to iespējams veikt ar mazāku skaitu zemākās kategorijas fiziskās apsardzes darbinieku.

Analītiskā videonovērošanas tehnika liek operatoram nevis novērot visu laiku, bet ļauj reaģēt uz notikumu vai darbību. Ja kamera ieslēgusies, tātad kaut kas ir noticis tās novērošanas zonā! Parasti kamerai tiek definēts negadījuma novēršanas lauks un uzdevums. Tas ļauj iegūt laiku, kas nepieciešams operatīvu lēmumu pieņemšanai un reaģēšanai uz notikumiem. Analītiskā kamera, piemēram, ļauj objektā reaģēt tikai uz cilvēkiem un automobiļiem, ignorējot novērojamos dzīvniekus, putnus, kukaiņus vai garām braucošas manevru lokomotīves.

Strādājot ar notikumu, operators vadības centrā analizē attēlu un pieņem lēmumu sūtīt uz objektu operatīvo apsardzes grupu vai ignorēt šo trauksmes signālu. SIA “LDz apsardze” ir saņēmusi industriālās drošības sertifikātu, ko izsniedz valsts Drošības policija.

Sertifikāts dod tiesības sniegt pakalpojumus valsts iestādēm, kuru izpildes gaitā nepieciešams veikt darbu ar valsts noslēpuma objektiem. Šāds sertifikāts ļauj strādāt valsts nozīmes objektos un ar informāciju, kas satur valsts noslēpumus. Uzņēmums drīkst veikt remonta un tehniskās instalācijas darbus īpašas nozīmes objektos.

Būtiski, ka vadības centram vajadzības gadījumā ir alternatīvs elektroenerģijas avots, lai nodrošinātu nepārtrauktu darbību arī ekstremālās situācijās. Bez sakariem šis centrs nav dzīvotspējīgs, tādēļ tos nodrošina pa divām dublējošām līnijām no dažādiem avotiem, lai visas iekārtas darbotos nepārtrauktā 24 stundu režīmā. Dublāža attiecas gan uz balss sakariem, gan diviem optiskajiem kabeļiem internetam. Ar dubulto nodrošinājumu veidota gan tīkla aparatūra (serveri), gan darba datori un video monitori.

Jaunais vadības centrs aprīkots ar lielu videoekrānu sienu, kurā labi pārskatāmi videoattēli no visām videonovērošanas iekārtām, kas ir “LDz apsardzes” rīcībā. Jaudīgs platjoslas datu pārraides kabelis ļauj saņemt augstākās izšķirtspējas attēlu ar nepieciešamajām palielināšanas iespējām (zoom in, zoom out), lai precizētu iespējamos riskus drošībai. Ievērojami ērtāk nekā iepriekš iekārtota arī centra dežurantu darba vieta.

Lai vadības centrā visu gadu būtu optimāls temperatūras režīms, darba datori un serveri izvietoti ārpus centra telpām, un tajās ir mazāks troksnis. Telpā ierīkots speciāls komfortablam diennakts darbam paredzēts apgaismojums, kas nenogurdina acis.

Modernā vadības centra ieviešana ļauj veikt ne tikai dzelzceļa vagonu, bet arī valstij nozīmīgu stratēģisko objektu apsardzi, ko no VAS “Latvijas dzelzceļš” pieprasa starptautiskās vienošanās NATO ietvaros. Atgādināšu, ka operatīvajā centrā notiek vien objektu novērošana un apsardze un lēmumu pieņemšana ekstremālās situācijās. Video sienā iemontēti liela izmēra augstas izšķirtspējas monitori un nodrošināta iespēja izvietot videokameru attēlus uz viena monitora, nezaudējot kvalitāti. Videonovērošanas centrs ir viens no galvenajiem soļiem, kas prasa lielas investīcijas un kvalitatīvu apsardzi atšķir no neefektīvas.

 

“LDz apsardze”, SIA

Dibināta 2003. gada 1. aprīlī uz VAS “Latvijas dzelzceļš” apsardzes iecirkņa bāzes.

2006. gada februārī uzņēmums saņēma ISO 9001:2000 sertifikātu savā darbības jomā – VAS “Latvijas dzelzceļš” un citu juridisko personu apsardze.

2008. gada 30. aprīlī iegūts Industriālais drošības sertifikāts.

 

Centra iespējas un tehniskais nodrošinājums

videoekrānu siena,

platjoslas pieeja “LDz” sakaru tīklam,

pirmās kategorijas elektrobarošana,

ergonomiskās darba vietas operatoriem,

aparatūras rezervēšana,

klimata kontrole centra telpās,

resursi paplašinājumam,

universālas un izkliedētas sistēmas uzbūve,

pieejas un informācijas drošība.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar VAS “Latvijas dzelzceļš”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+