×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
20. decembris, 2016
Drukāt

Atklāts vēl neredzēti liels cilvēka priekštecis (2)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Viņš bija metru un 65 centimetrus garš un svēra iespaidīgus (savam laikam) 45 kilogramus, un viņam, iespējams, bija harēms, – tā lēš zinātnieki, kuri izpētījuši jaunatrastus cilvēka priekšteča Australopithecus afarensis pēdu nospiedumus.

Aptuveni 3,7 miljonus senie pēdu nospiedumi – kopumā 13 – atrasti vulkāniskas izcelsmes pelnos Tanzānijas ziemeļos. Katrs no tiem ir 26 centimetrus garš, liecinot par tādu sava īpašnieka auguma izmēru, kādu turpmākie zināmie cilvēka priekšteči nesasniedza vēl turpmākos 1,5 miljonus gadu.

Nospiedumi atrasti apvidū, ko dēvē par Laetoli – te, tikai aptuveni 150 metrus no jaunā atklājuma vietas, 20. gadsimta 70. gados atrasti mazāki tās pašas sugas pārstāvja pēdu nospiedumi, kuri sacēla vētru tā laika medijos.

Jaunatrastās pēdas liecina par indivīdu, kurš augumā krietni pārsniedz līdz šim zināmos cilvēka priekštečus, tostarp citu A. afarensis pārstāvi, ko pazīstam kā Lūsiju un kuras skelets uziets Etiopijā. Turklāt auguma atšķirība ir ievērojama – teju pusmetrs, jo Lūsijas augums ir tikai 107 centimetrus garš.

Pēc pēdu nospiedumiem, protams, nav iespējams noteikt ne tā īpašnieka vecumu, ne dzimumu, tomēr pētnieki, balstoties zināmajā datu kopumā, spriež, ka tas bijis vīriešu dzimuma A. afarensis pārstāvis, un tādā gadījumā, visticamāk, šajā cilvēku priekšteču kopienā bijuši mūsdienu gorillu baram līdzīga organizācija. Proti, “baru” vadījis dominējošais tēviņš, tajā ietilpis mātīšu “harēms” un viņu pēcteči.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Lūsija nav bijis cilvēka priekštecis.

  2. Zinātnieki atkal uzbur brīnumus – pēc kāju pēdu nospieduma viņu fantāzija sāk darboties. Tas esot bijis VISTICAMĀK tēviņš, ar IESPĒJAMS mātīšu harēmu un pēdu nospiedumi esot APTUVENI 3,7 miljonus
    gadu veci. Kārtējā sensācija priekš skolotājiem, lai viņi varētu bērniem stāstīt kārtējās pasakas par cilvēka senčiem un izcelšanos. Dažiem tikai jāpaanalizē vulkāna pelni ar iezemiešu pēdu nospiedumiem un visa evolūcija ir skaidra. Ja būtu tik vienkārši…

Draugiem Facebook Twitter Google+