Pasaulē
Baltija

Atkritumu krīze Viļņā: brīdina par iespējamu ārkārtējo situāciju0

Foto – LETA/REUTER

Lietuvas Nacionālais sabiedrības veselības centrs (NVSC) aicinājis Viļņas pašvaldību pēc iespējas ātrāk atrisināt krīzi ar atkritumu izvešanu, brīdinot, ka citādi galvaspilsētā var nākties izsludināt ārkārtējo situāciju

Kā norādījusi Veselības aizsardzības ministrija, kopš 1.maija, kad pilsētā tika uzsākta atkritumu apsaimniekošanas reforma, visvairāk sūdzību saņemts no trim mikrorajoniem – Lazdīniem, Karolinišķēm un Fabijonišķēm.

NVSC Viļņas departamenta direktore Rolanda Liņģiene atzinusi, ka šāds stāvoklis, kas var negatīvi ietekmēt sabiedrības veselību, nedrīkst ilgāk turpināties. Turklāt situāciju vēl vairāk saasina siltais laiks, jo sadzīves atkritumi satur dažādus mikroorganismus, kas var izraisīt infekcijas slimības un siltumā strauji vairojas.

Pēc viņas teiktā, “draudi cilvēku veselībai var rasties gan tiešā kontaktā, gan tādēļ, ka šos mikroorganismus var izplatīt grauzēji, kukaiņi un klaiņojoši dzīvnieki”.

Departaments aicinājis Viļņas pašvaldības administrācijas direktoru Povilu Poderski sasaukt pilsētas ārkārtējo situāciju komisiju, lai pieņemtu operatīvus lēmumus par sadzīves atkritumu savākšanas traucējumu novēršanu un to seku likvidēšanu.

Tikmēr Viļņas mēra Remiģija Šimašus padomnieks Aleksandrs Zubrjakovs paudis viedokli, ka sabiedrības veselības centrs “ceļ paniku sabiedrībā” un ministrijas nostāja esot vērtējama kā bezatbildīga un politiski motivēta.

“Situācija ar atkritumu izvešanu Viļņā tiek risināta un kontrolēta. Priekšnoteikumu ārkārtējai situācijai pilsētā nav un nebūs,” viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS, norādot, ka atkritumu izvešanas grafikus iespējams koriģēt.

Savukārt veselības ministra vietnieks Aļģirds Šešeļģis uzskata, ka stāvoklis ir ļoti nopietns un atbilst ārkārtējās situācijas kritērijiem. “Runājot precīzāk, tas ir bioloģiska rakstura incidents, kas apdraud cilvēku veselību un prasa pēc iespējas drīzāku koordinētu starpinstitūciju reakciju,” viņš uzsvēris.

Kā ziņots, šā mēneša sākumā mainoties Viļņas atkritumu apsaimniekošanas kārtībai, pilsētā izveidojusies krīzes situācija, kuru pagājušajā piektdienā tika solīts atrisināt trīs dienu laikā, taču jau pirmdien kļuva skaidrs, ka tam varētu būt vajadzīga vismaz nedēļa.

Viļņa šobrīd sadalīta piecās sadzīves atkritumu savākšanas un izvešanas zonās, kurās šos pakalpojumus no 1.maija sniedz trīs atklāta konkursa ceļā izraudzīti uzņēmumi.

Kā iepriekš skaidroja Poderskis, mainoties izvedējiem, viņiem nav vienkārši nepazīstamās teritorijās atrast konteinerus un piebraukšanas ceļus. Tādēļ viņš aicināja iedzīvotājus gādāt par maksimāli ērtu piekļuvi konteineriem, vienlaikus solot, ka pilsēta drīz būs “vēl tīrāka nekā līdz 1.maijam”.

Kā norāda uzņēmums “Vilniaus atlieku sistemos administratorius” (VASA) , atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pārkārtojumu mērķis ir nodrošināt, lai Viļņā tiktu ievērots princips “visi izmanto, visi arī maksā”, jo līdz šim aptuveni trešā daļa iedzīvotāju šo sistēmu izmantojuši nelegāli, izmetot savus atkritumus pie kaimiņiem vai kaut kur citur pilsētā un par to nemaksājot.

Viļņas pašvaldība lēsusi, ka pēc reformas iedzīvotājiem atkritumu izvešana maksās lētāk – šobrīd saskaņā ar maksimālajām likmēm 60 kvadrātmetru dzīvokļa īpašniekam par atkritumu apsaimniekošanu jāmaksā aptuveni 6,48 eiro mēnesī jeb 77,76 eiro gadā, bet no maija viņam tas maksās apmēram 33 eiro gadā.

LA.lv